Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 2-0 και προημιτελικά για Orlando Tragic!

2-0 και προημιτελικά για Orlando Tragic!

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 2-0 τη σειρά με τους Gunners για τους «16» των πλέι οφς στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα. Οι Orlando Tragic νίκησαν το πρώτο ματς με 74-45, επικρατώντας με 58-40 για να κλείσουν τη σειρά.

Orlando Tragic – Gunners 74-45

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους Orlando Tragic που με τον Μαργωνη και τον Μπελεχακη προηγήθηκαν με 7-0. Ο Ταγαρης με τον Ρεππα απάντησαν για τους Gunners για το 9-4, με τον Τσουλφα να σκοράρει για το 11-4. Ο Ταγαρης έφερε το ματς στο 11-6, με τους Orlando Tragic να απαντούν με τον Μπελεχακη και τον Τσουλφα για το 20-6. Ο Κουτρης σκόραρε για το 20-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-8 για τους Orlando Tragic από τον Μαργωνη και τον Αθανασιάδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gunners μείωσαν σε 24-10 και 26-17 λίγο μετά με τον Κουτρη και τον Χαϊδα για να φέρει το ματς ο Κουτρης στο 28-19. Οι Orlando Tragic απάντησαν με τον Καλογηρου, τον Μπελεχακη και τον Τσουλφα για το 39-19 με σερί 11-0, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 41-21 ο Τσουλφας με τον Κουτρη. Στην επανάληψη ο Αθανασιάδης με τον Τσουλφα σκόραραν για το 45-21, με τους Gunners να απαντούν για το 45-25 με τον Ρεππα. Ο Μπελεχάκης με τον Τσουλφα, τον Τριανταφυλλίδη και τον Λεγγα ήταν που έτρεξαν σερί 11-0 ξανά για να φέρουν τους Orlando Tragic στο 56-25, με τον Ταγαρη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 58-29. Στην 4η περίοδο ο Ρεππας έφερε το ματς στο 59-33, με τον Καλογηρου να σκοράρει για το 61-33. Ο Παπαγεωργίου έγραψε το 61-35, ενώ ο Ταγαρης με τον Χαϊδα ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 63-39. Ο Τσουλφας ανέβασε τη διαφορά στους 29, με τον Ταγαρη να απαντά, πριν το παιχνίδι κλείσει στο 74-45 από τον Μπελεχάκη και τον Μαργωνη.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσουλφας 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μαργωνης 12 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλογηρου 12 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Ταγαρης είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουτρης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρεππας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χαϊδας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Gunners 58-40

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με τους Gunners να παίρνουν προβάδισμα με 2-7 με τον Νταβαρη και τον Παπαγεωργίου, για να απαντήσουν για τους Orlando Tragic ο Τσουλφας με τον Μαργωνη και τον Μπελεχακη για το 9-7. Ο Νταβαρης ισοφάρισε το παιχνίδι, αλλά ο Μαργωνης έφερε την ομάδα του στο 14-9. Η περίοδος έκλεισε από τον Προβατόπουλο στο 14-13, με τον Γουργουλιο, τον Χαϊδα και τον Ρεππα να σκοράρουν για το 14-25 των Gunners στο 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-16 για την ομάδα τους. Ο Τσουλφας διέκοψε το σερί για το 17-25, με τον Γουργουλιο να απαντά για το +10 της ομάδας του στο 17-27. Ο Τσουλφας ήταν και πάλι που με 6 πόντους έφερε τους Orlando Tragic ως το 24-27 του ημιχρόνου, ενώ έφτασε τους 9 από τους 10 τελευταίους της ομάδας τους για το 27-27 στις αρχές της επανάληψης. Ο Χαϊδας κράτησε τους Gunners μπροστά, 27-31, αλλά με τον Μπελεχάκη και τον Ριγόπουλο να σκοράρουν απ’ το τρίποντο οι Orlando Tragic προσπέρασαν, 33-31, για να τους φέρει ο δεύτερος στο 35-31 και ο Αθανασιάδης στο 37-31. Ο Νταβαρης απάντησε, με τον Μπελεχάκη και τον Ριγόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 42-33 και τους Orlando Tragic να μπαίνουν με Ριγόπουλο, Τσουλφα και Μαργωνη στην 4η περίοδο για το 51-33, φτάνοντας το σερί τους στο 14-0. Το σερί διέκοψε ο Παπαγεωργίου, με τον Ριγόπουλο και τον Καλογηρου να γράφουν το 56-35. Ο Μπελεχάκης σκόραρε για το 58-37, με το παιχνίδι να κλείνει στο 58-40 από τον Πιτερο και τους Orlando Tragic να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπελεχάκης 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαργωνης είχε 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Χαϊδας είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Νταβαρης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παπαγεωργίου 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.