Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στα προημιτελικά οι πρωταθλητές!

Στα προημιτελικά οι πρωταθλητές!

Οι Run ‘n’ Gun πέρασαν το εμπόδιο των Porto Mpagaz στους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 2-0 για να προκριθούν στα προημιτελικά της λίγκας. Το πρώτο παιχνίδι της σειράς έληξε με 66-62 για τους Run ‘n’ Gun, με τους πρωταθλητές να παίρνουν και το δεύτερο ματς με 83-61 για να αντιμετωπίσουν τον Ρεμπελιακό στην οκτάδα.

Run ‘n’ Gun – Porto Mpagaz 66-61

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 66-61 τους Porto Mpagaz για να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους πρωταθλητές για να απαντήσουν για το 6-7 οι Porto Mpagaz. Στο 8ο λεπτό της περιόδου το σκορ ήταν στο 15-14 με τους Porto Mpagaz να προσπερνούν με 15-17, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-17. Στη 2η περίοδο οι Run ‘n’ Gun πήραν προβάδισμα με τον Πανδή, για να απαντήσει ο Γκουσκος Δ. για το 19-20. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 25-24, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο 29-29 πριν οι Porto Mpagaz προηγηθούν με 31-34. Ο Κοντογεώργης μείωσε, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι Porto Mpagaz είχαν το προβάδισμα με 35-37. Στην επανάληψη οι Run ‘n’ Gun μπήκαν καλά και προηγήθηκαν με 41-39 στο πρώτο τρίλεπτο, για να ισοφαρίσουν οι Porto Mpagaz με τον Γκραβα σε 41-41. Στη συνέχεια, ένα 8-0 έφερε τους Run ‘n’ Gun στο 49-41, για να κρατήσουν τον έλεγχο ως το τέλος της 3ης περιόδου που έκλεισε στο 57-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βρουτσης μείωσε σε 59-51 για την ομάδα του, με τους Porto Mpagaz να πλησιάζουν σε 60-55 λίγο μετά, αλλά τους Run ‘n’ Gun να κρατούν το προβάδισμα και μέσα από το 62-57 να πηγαίνουν στο τελικό 66-61 για την πρώτη νίκη.

Για τους νικητές ο Πανδης είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καραλης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χιωτης 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 7 πόντους. Για τους Porto Mpagaz ο Βρουτσης είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σοφιανόπουλος 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γκουσκος Δ. 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννικας 9 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Porto Mpagaz – Run ‘n’ Gun 61-83

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με 1-4 για τους Run ‘n’ Gun από Χιώτη και Περρή, για να απαντήσει ο Ρεγκουζας για τους Porto Mpagaz. Ο Βρουτσης έφερε τον αγώνα στο 5-7 με τον Πανδή να γράφει το 5-10. Ο Βρουτσης και πάλι σκόραρε, αλλά ένα 0-8 από Καραλή και Πανδή έφερε τους Run ‘n’ Gun στο 7-18. Με τον Βρουτση να συνεχίζει οι Porto Mpagaz πλησίασαν σε 12-18. Ο Χιώτης σκόραρε για το 12-21 και το 14-25 λίγο μετά με τον Σπηλιόπουλο και τον Ρεγκουζα να φέρνουν τον αγώνα στο 19-25 πριν κλείσει ο Καραλής το δεκάλεπτο στο 19-29. Στη 2η περίοδο ο Πανδής έφερε την ομάδα του στο 19-32 με τον Σπηλιόπουλο να απαντά. Με τον Πανδή οι Run ‘n’ Gun έφτασαν στο 21-34, αλλά Γκουσκος Δ. και Βρουτσης μείωσαν σε 26-34. Ο Πανδής και ο Χιώτης ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 26-40, ο Βρουτσης με τον Γκουσκο Δ. μείωσαν ξανά, αλλά ο Μπουρουνης με τον Πανδή έφεραν τον αγώνα στο 30-45 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Χιώτης με τον Περρή συνέχισαν το σερί των Run ‘n’ Gun ως το 40-53 ολοκληρώνοντας ένα 2-13 για την ομάδα τους. Ο Κοντογεώργης με τον Χιώτη έγραψαν το 31-57 λίγο μετά, με τους Porto Mpagaz να σκοράρουν μόνο 1/2 βολές ως το 33-61 από τον Καραλή. Ο Βρουτσης με τον Γκουσκο Δ. μείωσαν σε 37-61, αλλά η περίοδος έκλεισε από τον Καραλη στο 37-63, με τον ίδιο να σκοράρει και στο 4ο δεκάλεπτο για το 37-67. Ο Σπηλιόπουλος με τον Βρουτση και τον Σοφιανόπουλο έτρεξαν ένα 10-0 για τους Porto Mpagaz ως το 47-67, με τον Ρηγα και τον Μπουρουνη να απαντούν για το 49-72. Ο Βρουτσης σκόραρε για το 54-72 και το 57-73, με τον Χιώτη και τον Πανδή να φέρνουν το ματς στο 57-78 και το 59-83 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα που έκλεισε με τον Κασουρη να σκοράρει για το 61-83 και τους Run ‘n’ Gun στα προημιτελικά.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Χιώτης 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Καραλης 18 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Porto Mpagaz ο Βρουτσης είχε 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σπηλιόπουλος 8 πόντους, 3 ασίστ, ο Γκουσκος Μ. 7 πόντους, 4 κλεψίματα.