Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νέα νίκη για Στιγκιντριακούς, ανεβαίνουν οι Ρούκουνες!

Νέα νίκη για Στιγκιντριακούς, ανεβαίνουν οι Ρούκουνες!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 76-57 τον Ερμή για να παραμείνουν αήττητοι στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και την 5η αγωνιστική. Οι Ρούκουνες ανέβηκαν στο 4-1 με το 73-62 στην παράταση επί των LA Stripers, παρά τους 40 πόντους του Γαλιατσου. Οι Nikea Lions επικράτησαν με το οριακό 51-49 των Raptors, ενώ οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 56-43 τον Γ.Α.Σ.Τ..

LA Stripers – Ρούκουνες 62-73παρ.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους LA Stripers με 62-73 στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 2-4 για τους Ρούκουνες για να απαντήσουν για το 6-4 οι LA Stripers. Με δύο τρίποντα εκατέρωθεν πήγαμε στο 10-7 για να προηγηθούν οι LA Stripers με 12-7 πριν οι Ρούκουνες απαντήσουν για το 12-13. Στο 2ο δεκάλεπτο οι LA Stripers έφτασαν στο 16-13, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 16-20 με 0-7 σερί. Μετά το 18-22 οι Ρούκουνες κράτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-27. Η διαφορά άνοιξε στο 2ο ημίχρονο, με το σερί τους να φτάνει στο 2-13 οι Ρούκουνες ξέφυγαν με 22-37 με τους LA Stripers να σκοράρουν για πρώτη φορά στην περίοδο με 5:23 για το τέλος της. Μετά το 28-37 ένα νέο σερί 0-11 έφερε το ματς στο 28-48 και το +20 για τους νικητές. Όμως, οι LA Stripers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, έκλεισαν με ένα 6-0 το 3ο δεκάλεπτο, 34-48, και γρήγορα μείωσαν σε 46-50 στην 4η περίοδο, ως το πεντάλεπτο αυτής το σερί τους ήταν 18-2. Μετά το 46-52 για τους Ρούκουνες οι LA Stripers ολοκλήρωσαν την επιστροφή τους στο ματς, ένα 8-0 τους έβαλε μπροστά με 54-52 με 1:18 για το τέλος! Οι Ρούκουνες ισοφάρισαν και με κλέψιμο πέτυχαν το 54-56 για να προσπεράσουν και πάλι. Χαμένη επίθεση από τους LA Stripers και 0/2 βολές για τους Ρούκουνες έφεραν το ματς στα 27 δευτερόλεπτα όταν και οι LA Stripers ισοφάρισαν σε 56-56! Οι Ρούκουνες αστόχησαν στα 10 δευτερόλεπτα, οι LA Stripers τους μιμήθηκαν στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο αγώνας σημαδεύτηκε από 3 τρίποντα των νικητών. Το πρώτο ήρθε για το 58-60, το δεύτερο μετά το 60-61 έγραψε το 60-64, με τους LA Stripers να μειώνουν και πάλι, 62-64. Οι Ρούκουνες ξέφυγαν με 62-70 για να σφραγίσουν με τρίποντο τη νίκη τους, 62-73.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μάλλης 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Γράψας 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Πανόπουλος 9 πόντους με τα τρία τρίποντα στην παράταση, ο Αντωνατος 7 πόντους, 22 ριμπάουντ και 3 τάπες. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 40 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καπιρης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ερμής – Στιγκιντριακοί 57-76

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 57-76 τον Ερμή με το ματς να κρίνεται στο 4ο δεκάλεπτο με το τρομερό σερί εκεί των νικητών. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 από Μπαραμπούτη και Μαχαιρα, για να απαντήσει ο Ερμής με τον Σκαρακη και τον Κουμουτσακο για το 7-6. Ο Κουμουτσακος έφερε την ομάδα του στο 9-7 με τον Γράψα και τον Δημητρίου να απαντούν για το 11-11 πριν ο Τσιανας κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-11 για τον Ερμή. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε το ματς σε 15-15, με τον Ερμή να ξεφεύγει με τον Μελά με 20-15. Ο Παπαδόπουλος απάντησε πριν ο Τυλιγαδας γράψει το 24-17. Ο Δημητρίου με τον Μπαραμπούτη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 24-24, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσιανα στο 26-24. Στην επανάληψη ο Μελάς έγραψε το 28-24, με τον Δημητρίου και τον Μαχαιρα να σκοράρουν για το 28-30. Ο Σφακιανάκης έφερε τον αγώνα στο 30-30 με τις δυο ομάδες να περνούν από 4 ακόμα ισοπαλίες ως και το 38-38, συνολικά 6 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο Μαχαίρας με τον Μπαραμπούτη έγραψαν το 38-43 με τον Μελά να κλείνει την περίοδο στο 40-43 για τους Στιγκιντριακούς. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μελάς ισοφάρισε το ματς δύο φορές, στο 43-43 και το 45-45, αλλά ένα σερί 1-10 από τους Στιγκιντριακούς με Γράψα και Μπαραμπούτη τους έφερε στο 46-55. Ο Τσιανας απάντησε, αλλά ο Γράψας σκόραρε για το 50-61 λίγο μετά. Ο Ερμής μείωσε σε 53-62 και 56-64 με τον Τσιανα, αλλά οι Στιγκιντριακοί έκλεισαν τον αγώνα με 1-12 σερί από τον Γράψα και τον Μπαραμπούτη, για να φτάσουν στο τελικό 57-76.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπαραμπούτης 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γράψας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μαχαίρας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τον Ερμή ο Μελάς είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσιανας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τυλιγαδας 7 πόντους.

Nikea Lions – Raptors 51-49

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Raptors με το οριακό 51-49 σε ένα παιχνίδι που είχε σκαμπανεβάσματα αλλά κρίθηκε στο τέλος του. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Nikea Lions που έτρεξαν ένα 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είδαν τους Raptors να απαντούν στη δεύτερη περίοδο. Οι Raptors κράτησαν τους αντιπάλους τους χαμηλά και με το 6-17 πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 24-28. Ξανά με το ίδιο νόμισμα πλήρωσαν τους Raptors οι Nikea Lions στην 3η περίοδο, αφού κι εκεί το σκορ ήταν 18-11, όπως και στο 1ο δεκάλεπτο. Έτσι, φτάσαμε στο 30ο λεπτό στο 42-39, για να μπούμε σε μια κλειστή περίοδο, όπου το 9-10 των Raptors δεν τους επέτρεψε να πετύχουν την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αλειφέρης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λαππας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Raptors ο Δερματινος είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γρανισιωτης 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χαριτοπουλος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καζας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Γ.Α.Σ.Τ. – Porto Mpagaz 43-56

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 43-56 κάνοντας το ξέσπασμα στην 3η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τον Γ.Α.Σ.Τ. από τον Μουζουρακη και τον Κουμουσιδη, για να φέρουν την ομάδα τους στο 12-4 ο Αδαμαντίδης με τον Μουζουρακη. Ο Γκραβας απάντησε πριν ο Κουμουσιδης σκοράρει και πάλι για το 14-6. Σε 14-10 μείωσαν ο Γκουσκος Μ. με τον Βρουτση, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 15-11. Στη 2η περίοδο ο Χαλδαίος σκόραρε για το 17-12, με τον Γκουσκο Μ. και τον Σοφιανόπουλο να απαντούν για το 17-16. Ο Αδαμαντιδης με τον Μουζουρακη κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 7-0 για το 24-16. Ο Βρουτσης μείωσε σε 24-20, με τον Κουμουσιδη να απαντά, 27-20 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Γκουσκο Μ.. Στην 3η περίοδο ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε με τον Αδαμαντίδη και τον Κουμουσιδη να σκοράρουν για το 31-22, αλλά στη συνέχεια οι Porto Mpagaz πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και με σερί 0-19 κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με διψήφια διαφορά στο 31-41, με τον Γκουσκο Δ., τον Γιαννικα και τον Βρουτση να σκοράρουν. Το σερί πήγε ο Βρουτσης στο 0-22 στις αρχές της 4ης περιόδου για το 31-44, πριν το διακόψει ο Κουμουσιδης, 33-44. Ο ίδιος μείωσε σε 36-46αλλά οι Porto Mpagaz ξέφυγαν με 36-51 με τον Γιαννικα. Ο Γκουσκος Μ. με τον Σοφιανόπουλο έφεραν το ματς στο 39-55, πριν απαντήσει στο τέλος ο Μουζουράκης για το 43-55.

Για τους νικητές ο Βρουτσης είχε 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκουσκος Μ. 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννικας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σοφιανόπουλος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κουμουσιδης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αδαμαντίδης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.