Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα οι C-Drifters!

Στην οκτάδα οι C-Drifters!

Ζωντανοί από μια πολύ σκληρή σειρά βγήκαν οι C-Drifters που κέρδισαν τους Zeppelin με 2-1 για τους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να περάσουν στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τους Στιγκιντριακούς. Το πρώτο παιχνίδι της σειράς έληξε με 52-46 για τους C-Drifters, με τους Zeppelin να επικρατούν με 62-66 στο δεύτερο και το τρίτο ματς να λήγει με 62-59 για τους C-Drifters που πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Zeppelin – C-Drifters 46-52

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Zeppelin από τον Θωμα και τον Αντωνίου για να απαντήσουν ο Κουτελας Χ. με τον Γιοβανη για το 5-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 6-7 για τους C-Drifters με τους Zeppelin να προσπερνούν στη 2η περίοδο, ο Αντωνίου με τον Τσαντζαλή έφεραν τον αγώνα στο 12-7. Με τον Ζαφειράκη οι C-Drifters μείωσαν σε 12-11, αλλά ο Παπαδάτος με τον Λιαπη σκόραραν για το 19-11 της ομάδας τους. Ο Γεωργουλιας ήταν που έφερε τους Zeppelin στο 22-14 λίγο μετά, με τους C-Drifters να μειώνουν και να ισοφαρίζουν σε 23-23 με τον Κουτελα Π. και τον Ζαφειράκη. Ο Θωμάς σκόραρε για τους Zeppelin, αλλά με τον Κουτέλα Χ. και τον Στριφταρα οι C-Drifters έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-27 και το προβάδισμα. Στην 3η περίοδο ο Κουτσος έφερε την ομάδα του στο 29-27, με τους Zeppelin να μένουν μπροστά για το 30-28. Ο Ζαφειράκης απάντησε για το 30-31 και ο Μενιδιατης για το 32-35 λίγο μετά, με τον Λιαπη να βοηθάει τους Zeppelin να μειώσουν στον πόντο για να κλείσει ο Μενιδιάτης το δεκάλεπτο στο 34-37. Στην 4η περίοδο ο Κουτέλας Π. με τον Ζαφειράκη έφεραν τον αγώνα στο 36-41 για τους C-Drifters, για να μειώσει ο Γεωργουλιας. Ο Κουτέλας Χ. με τον Ζαφειράκη σκόραραν για το 38-46, ενώ μετά την απάντηση του Μικου ο Ζαφειράκης έφερε την ομάδα του και στο 40-48. Οι Zeppelin μείωσαν με τον Λιάπη και τον Γεωργουλια στο σουτ, 46-48, αλλά με 4/4 βολές ο Ζαφειράκης με τον Μπουρίτη ήταν που έκλεισαν το ματς στο 46-52 για τους C-Drifters που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Ζαφειράκης είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Χ. 9 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Γεωργουλιας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Zeppelin – C-Drifters 66-62

Το 2ο παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Zeppelin, που μετά το 2-2 έτρεξαν ένα σερί 1-0 με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή για το 12-2. Οι C-Drifters απάντησαν με τον Στριφταρα για το 12-6, αλλά ο Θωμας με τον Τσαντζαλή έφεραν την ομάδα τους στο 15-6 και το 17-8 για να σκοράρει ο Αντωνίου για το 19-8. Οι C-Drifters με τον Κουτέλα Χ. μείωσαν σε 19-15, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-15 για τους Zeppelin. Στη 2η περίοδο ο Μπουριτης με τον Στριφταρα μείωσαν σε 22-21, για να σκοράρει ο δεύτερος για το 22-24 στο πρώτο προβάδισμα των C-Drifters στον αγώνα. Ο Γιοβανης έφερε την ομάδα του στο 24-27, με τον Γεωργουλια να απαντά, ισοφαρίζοντας σε 27-27 και 29-29. Ο Μενιδιάτης έγραψε το 29-33 με τον Γεωργουλια να ισοφαρίζει και πάλι σε 33-33. Οι C-Drifters πήραν προβάδισμα με 7 πόντους με τον Στριφταρα και τον Γιοβανη για το 33-40, για να κλείσει ο Κουτσος το ημίχρονο στο 35-40. Στην επανάληψη ο Παπαδάτος μείωσε σε 37-40, αλλά ο Γιοβανης απάντησε για το 37-45 της ομάδας του. Ο Τσαντζαλής με τον Λιάπη σκόραραν για το 42-45, με τον Ζαφειράκη να φέρνει στο +6 τους C-Drifters, πριν ο Τσοκος με τον Μικο ισοφαρίσουν τον αγώνα στο 48-48 και ο Γεωργούλιας με τον Τσοκο φέρουν τους Zeppelin στο 52-48 με 10-0 σερί. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Στριφταρα σε 52-50, με τον Μπουριτη να ισοφαρίζει στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Γεωργουλιας με τον Μικο απάντησαν για το 56-52, με τους C-Drifters να μειώνουν ξανά στους δύο, πριν ο Γεωργούλιας σκοράρει για το 60-54. Με τον Μενιδιάτη και τον Κουτέλα Χ. οι C-Drifters ισοφάρισαν τον αγώνα σε 60-60, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο το τρίποντο του Τσοκου και ο Γεωργουλιας έφεραν τους Zeppelin στο 66-60 για να τους χαρίσουν τη νίκη και την ισοφάριση, 1-1.

Για τους νικητές ο Γεωργουλιας είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδατος 10 πόντους, 5 ασίστ, ο Τσοκος 9 πόντους. Για τους C-Drifters ο Στριφταρας είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Γιοβανης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κουτελας Χ. 13 πόντους, 4 ριμπάουντ.

C-Drifters – Zeppelin 62-59

Το επεισοδιακό και γεμάτο ένταση 3ο παιχνίδι ξεκίνησε με τους C-Drifters να προηγούνται με 5-2 με τον Στριφταρα. Ο Κουτσος μείωσε, με τον Κουτέλα Χ. να σκοράρει για το 7-4. Οι Zeppelin απάντησαν με 0-8 σερί με τον Αντωνίου και τον Λιάπη για να προηγηθούν με 7-12, για να κλείσει ο Κουτέλας Π. το δεκάλεπτο στο 9-12. Ο Ζαφειράκης ήταν που μείωσε σε 11-12, με τον Κουτέλα Χ. να απαντά για το 14-13 των C-Drifters, πριν δεχτούν και οι δύο ομάδες από ένα ντεσκαλιφιέ. Με τον Στριφτάρα και τον Κουτέλα Χ. οι C-Drifters προηγήθηκαν με 21-13, για να απαντήσουν με 0-11 σερί οι Zeppelin, ο Θωμάς, με τον Παπαδάτο και τον Αντωνίου σκόραραν για το 21-24 της ομάδας τους. Οι C-Drifters προσπέρασαν και πάλι, 27-24 με τον Στριφταρα, για να ισοφαρίσει ο Τσοκος και να σκοράρει ο Λιάπης για το 29-32 του ημιχρόνου. Ο Γιοβανης έφερε τους C-Drifters μπροστά στην επανάληψη, 33-32, με τον Παπαδάτο και τον Λιάπη να απαντούν, 33-38. Με τον Κουτέλα Χ. οι C-Drifters μείωσαν σε 37-38, για να απαντήσει ο Παπαδάτος για το 37-41. Οι C-Drifters από εκείνο το σημείο ως τις αρχές της 4ης περιόδου έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να προηγηθούν με 47-41, αλλά γρήγορα ο Γεωργουλιας άρχισε να μειώνει, 47-44, και μετά το 50-44 του Στριφταρα, ο Αντωνίου με τον Γεωργουλια έφεραν το ματς στα ίσα, 54-54. Ο Κουτέλας Π. σκόραρε από μακριά για το 57-54 της ομάδας του, με τους Zeppelin να ισοφαρίζουν με τον Παπαδάτο σε 57-57. Ο Κουτέλας Χ. έγραψε το 58-57, ο Παπαδάτος απάντησε για το 58-59 των Zeppelin, με τον Κουτέλα Χ. και τον Ζαφειράκη να σκοράρουν στο τέλος για το 62-59 και τη νίκη-πρόκριση των C-Drifters.

Για τους νικητές ο Στριφταρας είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουτέλας Π. 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Χ. 15 πόντους. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 12 πόντους, ο Λιαπης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γεωργουλιας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ.