Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά ο Ρεμπελιακός, νίκες για Ρούκουνες-Drinkers

Πρωτιά ο Ρεμπελιακός, νίκες για Ρούκουνες-Drinkers

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τον Άφοβο με 80-53 για την 6η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κατακτήσει την 1η θέση στο γκρουπ. Οι Beer Drinkers κέρδισαν με 63-41 τους Mentores, ενώ οι Ρούκουνες επικράτησαν με 70-35 της Δουρούτη για να συνεχίσουν τη μεταξύ τους μάχη για την 3η θέση του Α1.

Άφοβος – Ρεμπελιακός 53-80

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 53-80 τον Άφοβο για να πάρει την πρωτιά στο γκρουπ, επιβάλλοντας το ρυθμό του μετά την 1η περίοδο. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-14 για τον Άφοβο, που έμεινε μαζί με τον αντίπαλό του ως τα μισά της 2ης περιόδου, αλλά στο ημίχρονο ο Ρεμπελιακός είχε φτάσει στο 30-38. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, το 11-16 της 3ης περιόδου μας έφερε στο 41-54, ενώ ο Ρεμπελιακός άνοιξε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, 12-26 εκεί το επιμέρους για να τον φέρει στο τελικό 53-80.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα)

Ρούκουνες – Δουρούτη 70-35

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τη Δουρούτη με 70-35 με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους νικητές πριν η Δουρούτη ισοφαρίσει σε 7-7. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-10 για τους Ρούκουνες, που έφτασαν στο 17-10 στη 2η περίοδο. Η Δουρούτη απάντησε για το 17-15 αλλά ένα 14-0 από τους Ρούκουνες τους έφερε στο 31-15, με τη Δουρούτη να μειώνει ως το 33-21 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, μετά το 35-23 οι Ρούκουνες ξέφυγαν με 39-23 και 50-25 με σερί 11-0, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 50-28. Στην 4η περίοδο πήγαμε στο 59-30 για τους Ρούκουνες, με το ματς να περνά από το 63-32 και το 65-33 στο δρόμο για το τελικό 68-35.

Για τους νικητές ο Κατσαρογιαννης είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μάλλης 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χριστόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπεκος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κοβατσος 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γεωργακόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βαγκελας 7 πόντους.

Η κάρτα του αγώνα
.

Mentores – Beer Drinkers 41-63

Οι Beer Drinkers κέρδισαν με 41-63 τους Mentores για να πάνε στο 3-2 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 και 2-10 για τους νικητές από τον Ζερβα, τον Σταη και τον Τσιτσο για να απαντήσει ο Σκυλογιαννης για το 4-10. Ο Ζερβας έφερε την ομάδα του στο 4-12 και το 6-14 στο τέλος της περιόδου με ένα καλάθι του Κλαπη στο ενδιάμεσο, με τους Mentores να μειώνουν ως το 13-15 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Κλαπη, τον Τατση και τον Σαρρή. Ο Αγγλόπουλος με τον Δραγαζη έγραψαν το 13-20, για να μειώσει ο Τσικας σε 17-20, αλλά ο Αγγλόπουλος με τον Τσιτσο να φέρουν την ομάδα τους στο 17-26 στο τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά μεγάλωσε στην 3η περίοδο, ο Γκονης με τον Αναγνωστόπουλο σκόραραν για το 17-35 για να απαντήσει ο Τσικας για το 21-37. Ο Ζερβας με τον Τσιτσο έφεραν το ματς στους 20 πόντους, 21-41, με τον Τατση να κλείνει το δεκάλεπτο στο 26-43. Στην 4η περίοδο ο Τσιτσος σκόραρε για το 26-47 της ομάδας του, με τον Βασιλειάδη να απαντά για το 30-47 και τον Κλαπη να γράφει το 32-49. Ο Σταης σκόραρε στο 32-53 με τον Τσιτσο και τον Φρατζεσκάκη να σκοράρουν εκατέρωθεν για το 38-55, πριν ο Αγγλόπουλος γράψει το 39-59 και το ματς κλείσει από Σαρρή και Γκονη στο 41-63.

Για τους νικητές ο Τσιτσος είχε 17 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Αγγλόπουλος 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Ζερβας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Αναγνωστόπουλος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κλαπης 9 πόντους, ο Σαρρης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.