Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρόκριση με 2-0 για τους Τριπόντιους!

Πρόκριση με 2-0 για τους Τριπόντιους!

Οι Τριπόντιοι πήραν την πρόκριση από τους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 2-0 στη σειρά με τους Red-dicolo. Το πρώτο ματς έληξε με 62-55 για τους Τριπόντιους, με τους περσινούς φιναλίστ να κερδίζουν με 72-58 το δεύτερο παιχνίδι και να περνούν στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Miners.

Red-dicolo – Τριπόντιοι 55-62

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους Red-dicolo από τον Κρικα Κ. και τον Σκαμαγκα για να απαντήσουν ο Ραλλης με τον Εμμανουηλίδη για το 6-9 των Τριπόντιων. Ο Σπυριδωνίδης μείωσε σε 8-9 με τον Εμμανουηλίδη και τον Παρλαβατζη να κλείνουν την περίοδο στο 8-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φαλελακης σκόραρε για το 8-16, με τον Σκαμαγκα να μειώνει σε 12-18 και τον Μισρη σε 14-20. Ο Καραδημας με τον Εμμανουηλίδη απάντησαν για το 14-24, με τον Σκαμαγκα να σκοράρει ξανά και τον Μελετη να φέρνει τον αγώνα στο 19-26. Ο Σταμουλης έγραψε το 22-29 μετά το καλάθι του Τσουτη, αλλά ο Τζανετακος απάντησε για το 22-31. Οι Red-dicolo πλησίασαν σε 25-31 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για να σκοράρει ο Σκαμαγκας και για το 28-34 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Τσαπατακη και τον Κρικα Κ. να μειώνουν στο σουτ. Ο Παρλαβατζης απάντησε, με τον Κρικα Α. να σκοράρει για το 35-37, αλλά τους Τριπόντιους με τον Ράλλη και τον Εμμανουηλίδη να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 37-42. Στην 4η περίοδο οι Τριπόντιοι έφτασαν στο 39-45, με τον Τσαπατακη να απαντά, 41-45. Ο Παρλαβατζης με τον Καραδημα ήταν που έτρεξαν ένα 0-8 σερί ως το 41-53 για την ομάδα τους, με τον Τσαπατακη και τον Σπυριδωνίδη να σκοράρουν για το 47-56. Ο Σκαμαγκας με τον Κρικα Α. ήταν που μείωσαν σε 53-58 λίγο μετά για τους Red-dicolo, με τον Ράλλη και τον Καραδήμα να απαντούν, 53-62, και το ματς να κλείνει από τον Σκαμαγκα στο 55-62.

Για τους νικητές ο Παρλαβατζης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ραλλης 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καραδημας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Σκαμαγκας είχε 21 πόντους, ο Τσαπατακης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Τριπόντιοι 58-72

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους Τριπόντιους από τον Φαλελακη και τον Εμμανουηλίδη, για να απαντήσει ο Κρικας Αλ. για τους Red-dicolo. Ο Φαλελακης έγραψε και το 4-8, με τον Τσουτη να φέρνει τον αγώνα στο 6-11. Ο Σκαμαγκας με τον Κρικα Αλ. απάντησαν για να βοηθήσουν τους Red-dicolo να προσπεράσουν, με τον Σταμουλη να γράφει το 14-11. Ο Τσουτης ισοφάρισε σε 14-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-15. Στη 2η περίοδο ο Τσουτης με τον Παρλαβατζη σκόραραν για το 15-19, ενώ ο Τραχανης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 17-23, για να σκοράρει ο Παρλαβατζης για το 19-27. Οι Red-dicolo μείωσαν σε 23-27, αλλά ο Τσουτης με τον Ράλλη απάντησαν για το +9 της ομάδας τους, 24-33, με τους Τριπόντιους να φτάνουν στο 25-35 λίγο μετά πριν κλείσει ο Κρικας Κ. το ημίχρονο στο 27-35. Στην επανάληψη ο Τσουτης με τον Φαλελακη σκόραραν ως το 27-43, για να φέρουν το ματς στους 20 πόντους ο Εμμανουηλίδης με τον Παρλαβατζη, 27-47, ολοκληρώνοντας ένα 0-12 σερί για τους Τριπόντιους. Ο Σκαμαγκας διέκοψε το σερί για το 29-47 και το 32-50 λίγο μετά το καλάθι του Τζανετάκου, αλλά οι Τριποντιοι με τον Τραχανη και τον Τσαφαντάκη έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο +23 με το σκορ στο 34-57. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μιχαλιτσας σκόραρε για τους Red-dicolo για να μειώσει σε 36-57 με τον Καραδημα να απαντά. Οι Red-dicolo έφτασαν ως το -17 με τον Σκαμαγκα, 44-61, για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι με τον Εμμανουλίδη και τον Καραδήμα και να φτάσουν στο 46-67. Ο Σκαμαγκας έφερε το ματς στο 54-67, με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν από 1/2 βολές ως το 55-69, για να μειώσουν οι Red-dicolo σε 58-69 στη συνέχεια, πριν κλείσει ο Παρλαβατζης το ματς στο 58-72 από τη γραμμή των βολών.

Για τους νικητές ο Εμμανουηλίδης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσουτης 12 πόντους, 5 ασίστ, ο Παρλαβατζης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φαλελακης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τραχανης 7 πόντους. Για τους Red-dicolo ο Σκαμαγκας είχε 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κρικας Κ. 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Κρικας Αλ. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.