Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα με buzzer-beater οι Shooting Stars!

Στην οκτάδα με buzzer-beater οι Shooting Stars!

Νικητές από τη σειρά με τους Heat B.C. για τους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» βγήκαν με 2-1 οι Shooting Stars, παίρνοντας τις δύο νίκες με 1 πόντο διαφορά! Το πρώτο ματς έληξε με 61-60 για τους Shooting Stars, με τους Heat B.C. να απαντούν με 52-61 στον δεύτερο αγώνα. Το τρίτο ματς κρίθηκε στην εκπνοή, με buzzer beater των Shooting Stars για το 64-63 και την πρόκριση στην οκτάδα!

Heat B.C. – Shooting Stars 60-61

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 8-2 για τους Heat B.C. από τον Γιορνταμηλακη και τον Μανισαλη, για να απαντήσουν οι Shooting Stars με τον Γεωργοπουλο και τον Μηλιωνη για το 8-7. Ο Αρβανιτάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 11-7, με τους Shooting Stars να απαντούν για το 12-18 με σερί 1-11 από τον Γεωργόπουλο, τον Ζαφειράκο, τον Σοφιανόπουλο και τον Μορφο Β.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αρβανιτάκης σκόραρε για το 15-18, με τον Μορφο Β. να γράφει το 15-20. Ο Γιορνταμηλακης με τον Μανισαλη ήταν που έφεραν τους Heat B.C. στο 22-21 μπροστά στο σκορ, με τον Νικολάου και τον Μανισαλη να γράφουν και το 24-23 και το 28-25 και το 30-27. Ο Μορφος Π. απάντησε και με τον Ζαφειράτο και τον Γεωργόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 30-33, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-33. Στην επανάληψη ο Αρβανιτάκης έγραψε το 36-33 για τους Heat B.C. με τον Γεωργόπουλο να απαντά, 36-37. Ο Αρβανιτάκης και πάλι, με τον Νικολάου, έφεραν τον αγώνα στο 41-37, για να προσπεράσουν ξανά οι Shooting Stars, 41-44 με τον Γεωργόπουλο και τον Μόρφο Π.. Η περίοδος έκλεισε στο 43-46 από τον Γεωργόπουλο, με τον Γιορνταμηλάκη να φέρνει την ομάδα του στο 46-46 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ζαφειράτος έδωσε προβάδισμα στους Shooting Stars, με τον Αρβανιτάκη να απαντά για το 49-48, που ήταν και το τελευταίο προσπέρασμα για τους Heat B.C. στην αναμέτρηση. Με ένα 0-9 σερί από τον Γεωργόπουλο, τον Μηλιώνη και τον Ζαφειράτο, οι Shooting Stars έφτασαν στο 49-57. Ο Αρβανιτάκης απάντησε για το 52-57 και το 55-60 με τον Γεωργόπουλο να σκοράρει στο ενδιάμεσο, με τους Shooting Stars να παίρνουν τη νίκη με 60-61 παρά το 5-0 στο τέλος από Μανισαλη και Αντωνιάδη για τους Heat B.C..

Για τους νικητές ο Γεωργόπουλος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μορφος Β. 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Ζαφειράτος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μηλιώνης 9 πόντους. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μανισαλης 17 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλακης 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Heat B.C. – Shooting Stars 61-52

Στο 2ο παιχνίδι οι Shooting Stars μπήκαν με 2-5 από τον Σαλτουρο και τον Ζαφειράτο, για να απαντήσουν για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης με τον Γιορνταμηλακη για το 8-7. Ο Γεωργόπουλος με τον Σπυρίδωνος έφεραν τους Shooting Stars στο 8-11, αλλά ο Γιορνταμηλακης με τον Χατζησομπανη σκόραραν για το προσπέρασμα της ομάδας τους. Με ένα 0-8 οι Shooting Stars βρέθηκαν στο 12-19 στο δεκάλεπτο, με τον Γεωργόπουλο και τον Μορφο Β. να τους κουβαλούν επιθετικά. Ο Αρβανιτάκης απάντησε με καλάθι και φάουλ και ο Νικολάου σκόραρε από τη γραμμή για το 16-19, αλλά ο Σταύρου με τον Σαλτουρο έφεραν τον αγώνα στο 16-23 για τους Shooting Stars. Οι Heat B.C. μείωσαν γρήγορα, ο Μανισαλης ήταν που έφερε το ματς στο 22-23 αρχικά για να ισοφαρίσει λίγο μετά και να γράψει το 28-24 σκοράροντας 10 μαζεμένους πόντους για την ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Σαλτουρο να μειώνει στο σουτ, για να σκοράρουν Γεωργόπουλος και Σπυριδωνος στην 3η περίοδο για το 28-30 των Shooting Stars. Ο Αρβανιτάκης έγραψε το 31-30, αλλά ο Σαλτουρος έβαλε και πάλι μπροστά τους Shooting Stars, 31-34. Οι Heat B.C. ισοφάρισαν με τον Αρβανιτάκη και πήραν προβάδισμα με τον Μανισαλη, 36-34, για να τους φέρει ο Γιορνταμηλακης ως το 40-38. Ο Σοφιανόπουλος απάντησε για τους Shooting Stars, με τον Γεωργόπουλο να τον μιμείται από μακριά για να κλείσει την 3η περίοδο στο 40-47 για τους Shooting Stars με σερί 0-9 από το τρίποντο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιορνταμηλάκης με τον Μανισαλη και τον Αρβανιτάκη έτρεξαν ένα 11-0 σερί για τους Heat B.C. που τους έβαλε μπροστά με 51-47. Ο Σαλτουρος το διέκοψε, αλλά με τον Αρβανιτάκη και τον Γιορνταμηλάκη οι Heat B.C. έφτασαν στο 59-49, για να κλείσει ένα δεύτερο σερί 10-0 ο Μανισαλης για το 61-49, με τον Μορφο Β. να κλείνει το ματς στο 61-52 και τους Heat B.C. να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1.

Για τους νικητές ο Μανισαλης είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αρβανιτάκης 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Γιορνταμηλακης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Shooting Stars ο Γεωργόπουλος είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαλτουρος 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σπυριδωνος 7 πόντους.

Shooting Stars – Heat B.C. 64-63

Το tie break της σειράς ήταν ένα πολύ σκληρό ματς που κρίθηκε στην εκπνοή του με τον Γεωργόπουλο να λυτρώνει τους Shooting Stars και να τους οδηγεί με buzzer beater στα προημιτελικά. Ο αγώνας ξεκίνησε από τον Σταύρου και τον Μηλιώνη με 7-3 για τους Shooting Stars, για να απαντήσουν ο Μιχαλακακος με τον Γιορνταμηλακη και τον Χατζησομπανη για τους Heat B.C. για το 7-9. Ο Σαλτουρος έφερε τον αγώνα στο 12-10, ο Γεωργόπουλος με τον Παπαδημητρίου σκόραραν για το 17-12, για να απαντήσει ο Αρβανιτάκης και ο Μιχαλακάκος να γράψει το 17-18 για τους Heat B.C.. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Μορφο Β. στο 19-18, με τον Σταυρου να σκοράρει για το 21-18 στη 2η περίοδο. Ο Μιχαλακακος έφερε την ομάδα του στο 21-22, με τον Μανισαλη να σκοράρει για το 21-24 και τον Μιχαλακάκο να δίνει 5 πόντους προβάδισμα στους Heat B.C.. Ο Ζαφειράτος απάντησε, 24-27, αλλά ο Μανισαλης με τον Νικολάου έφεραν την ομάδα τους στο 24-34 και το +10. Ο Μορφος Β. απάντησε, με τον Μιχαλακάκο να γράφει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στο 26-37, αλλά τον Παπαδημητρίου να απαντά για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-37. Στην 3η περίοδο ο Σαλτουρος μείωσε στο σουτ, για να απαντήσει ο Αρβανιτάκης για το 34-40. Ο Σαλτουρος με τον Ζαφειράτο έφεραν την ομάδα τους στο 38-40 και μαζί με τον Γεωργόπουλο λίγο μετά ισοφάρισαν το ματς σε 42-42. Ο Μιχαλακάκος με τον Γιορνταμηλάκη κράτησαν τους Heat B.C. μπροστά, 42-46, για να κλείσει από τον Παπαδημητρίου και τον Γεωργόπουλο το 3ο δεκάλεπτο στο 46-46. Στην 4η περίοδο ο Μιχαλακακος με τον Χατζησομπανη έφεραν το ματς στο 46-50, με τους Shooting Stars να απαντούν με 8-0 σερί για το 54-50 από τον Σταύρου, τον Γεωργόπουλο και τον Σαλτουρο. Ο Μιχαλακακος ισοφάρισε με τον Μανισαλη να γράφει το 54-56 και τον Γιορνταμηλάκη να ολοκληρώνει ένα 0-9 των Heat B.C. για το 54-59. Ο Μιχαλακάκος έγραψε και το 56-61 μετά τις βολές του Μορφου Β. αλλά το τέλος ανήκε στους Shooting Stars. Ο Γεωργόπουλος μείωσε σε 58-61 και ο Ζαφειράτος έγραψε το 60-61 με τον Μιχαλακάκο να σκοράρει 2/2 βολές για το 60-63. Ο Μηλιώνης έφερε με λέι απ το ματς στον πόντο, οι Heat B.C. έχασαν δύο βολές και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Γεωργόπουλος από επαναφορά από τη baseline με 2 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο σκόραρε για το 64-63 στην εκπνοή φέρνοντας την ομάδα του στην οκτάδα!

Για τους νικητές ο Γεωργόπουλος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Σταύρου 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μορφος Β. 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 8 πόντους, ο Σαλτουρος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Heat B.C. ο Μιχαλακακος είχε 31 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλακης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ.