Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στα προημιτελικά οι Lazer!

Στα προημιτελικά οι Lazer!

Οι Lazer κατάφεραν να περάσουν από τη σειρά με τους Κροκόδειλους για τους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 2-1, για να βρεθούν στην πρώτη τους συμμετοχή στη λίγκα στα προημιτελικά του θεσμού (η μόνη από τις νέες ομάδες που πέρασε στα προημιτελικά στις δύο πρώτες κατηγορίες). Το πρώτο παιχνίδι έληξε 61-57 για τους Lazer, με τους Κροκόδειλους να απαντούν στο δεύτερο με 46-55, αλλά τους Lazer να κλείνουν νικηφόρα τη σειρά παίρνοντας με 65-55 το τρίτο παιχνίδι.

Κροκόδειλοι – Lazer 57-61

Οι Lazer κέρδισαν τον πρώτο αγώνα, μπαίνοντας καταπληκτικά στο ματς, 2-20 στο ξεκίνημα με τον Αθανασόπουλο, τον Καλαμπακο, τον Ντραγκοτι και τον Γιαννόπουλο να σκοράρουν. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 5-20, με τον Γλυκατζη και τον Γιατρα να απαντούν στη δεύτερη περίοδο για το 10-20. ΟΝικολάκης σκόραρε για το 13-22, με τον Αντιπαριώτη να απαντά. Με τον Νικολακη και τον Ηλιόπουλο Σ. οι Κροκόδειλοι πλησίασαν σε 17-24, για να σκοράρει ο Ηλιόπουλος Θ. για το 20-24. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 22-26 για τους Lazer με τον Αθανασόπουλο και τον Παπα να σκοράρουν στο τέλος. Ο Αθανασόπουλος έφερε την ομάδα του στο 24-29 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ένα 6-0 από τους Κροκόδειλους ήταν που τους έδωσε το προβάδισμα στην πλήρη ανατροπή του σκηνικού του παιχνιδιού, 30-29. Ο Καλαμπακος απάντησε για το 30-34, με τον Γιατρα και τον Αδαμόπουλο να ισοφαρίζουν σε 36-36 και τον Νικολάκη να κλείνει με 6 πόντους την περίοδο για το 42-36 της ομάδας του. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νικολάκης έφερε το ματς στο 45-37 αλλά οι Lazer είχαν απάντηση. Με ένα σερί 2-17 κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα, ο Αθανασόπουλος με τον Ντραγκοτι, τον Αντιπαριωτη και τον Ηγουμενο έφεραν την ομάδα τους ως το 47-49 με τον Καλαμπάκο να σκοράρει για το 47-54. Ο Αντιπαριωτης έγραψε και το 48-56 λίγο μετά, με τους Κροκόδειλους να απαντούν με τον Ηλιόπουλο Θ. για το 50-56 και μετά τις βολές των Lazer για το 50-58 να πλησιάζουν σε 53-58. Οι Lazer απάντησαν με 1/2 βολές του Καλαμπακου για του 53-59, για να μειώσουν ο Νικολακης με τον Ηλιόπουλο Θ. σε 57-59, αλλά να κλείσουν οι Lazer το ματς στο 57-61 με 2/6 βολές χωρίς όμως στο ενδιάμεσο να μπορέσουν οι Κροκόδειλοι να σκοράρουν.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Αθανασόπουλος 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 τάπες, ο Ντραγκοτι 11 πόντους, ο Αντιπαριώτης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Κροκόδειλους ο Νικολακης είχε 19 πόντους, ο Ηλιόπουλος Θ. 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιατρας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Κροκόδειλοι – Lazer 55-46

Στο 2ο παιχνίδι οι Κροκόδειλοι ισοφάρισαν τη σειρά, με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους Lazer από τον Καλαμπακο για να απαντήσει ο Νικολακης για το 6-6 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νικολάκης έφερε την ομάδα του στο 9-6, με τον Αθανασόπουλο να μειώνει και τους Κροκόδειλους να ξεφεύγουν με 17-10 με τον Γιατρα και τον Παπα. Ο Αντιπαριώτης μείωσε σε 17-13, με τον ίδιο να βοηθάει την ομάδα του να πλησιάσει ξανά στο 22-18 μετά το καλάθι του Παπα. Όμως, οι Κροκόδειλοι με τον Γλυκατζη απάντησαν για το 26-18 στο ημίχρονο, ενώ ο Ηλιόπουλος Θ. τους έδωσε διαφορά 10 πόντους στις αρχές της επανάληψης με τον Νικολάκη να γράφει καλάθι και φάουλ για το 31-18. Ο Καλαμπακος απάντησε, αλλά οι Κροκόδειλοι με τον Αδαμόπουλο και τον Ηλιόπουλο Σ. έφτασαν στο 35-22. Οι Lazer μείωσαν με τον Καλαμπακο σε 36-26, αλλά ο Παπας με τον Γιατρα ήταν εκεί για να γράψουν το 42-26 της ομάδας τους, πριν κλείσει ο Παπαδημητράκης το 3ο δεκάλεπτο στο 42-29. Στην 4η περίοδο ο Ηλιοπουλος Θ. έφερε την ομάδα του στο 45-29 με τους Lazer να απαντούν με τον Γιαννόπουλο για να μειώσουν σε 45-35. Ο Καλαμπακος λίγο μετά έφερε το ματς στους 9 πόντους, 47-38 και 48-39, για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος Θ. για το 50-39, πριν ο Αντιπαριωτης σκοράρει για το 50-41. Με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Παπα οι Κροκόδειλοι έφτασαν στο 55-41, με τους Γιαννόπουλο και Αντιπαριωτη να κλείνουν το ματς στο 55-46, για να ισοφαρίσουν τη σειρά οι Κροκόδειλοι στο 1-1.

Για τους νικητές ο Νικολακης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος Θ. 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιατρας 8 πόντους, 3 ασίστ. Για τους Lazer ο Καλαμπακος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αντιπαριωτης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αθανασόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Lazer – Κροκόδειλοι 65-55

Το 3ο παιχνίδι της σειράς ξεκίνησε με 6-2 για τους Lazer από τον Γιαννόπουλο και τον Παπαδημητράκη, για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος Θ. για τους Κροκόδειλους. Ο Αθανασόπουλος έφερε τον αγώνα στο 8-4, με τον Γιατρα να μειώνει και τους Κροκόδειλους να ισοφαρίζουν λίγο μετά σε 11-11. Ο Γιαννόπουλος έφερε την ομάδα του στο 15-11, με τον Νικολάκη να κλείνει στο 15-14 την περίοδο. Με τον Καλαμπακο και τον Αντιπαριωτη οι Lazer έφτασαν στο 21-14 στις αρχές της 2ης περιόδου, ενώ μετά το τρίποντο του Γιατρα ο Αθανασόπουλος με τον Γιαννόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 26-17. Οι Κροκόδειλοι με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Νικολάκη μείωσαν σε 26-23, για να σκοράρει ο Γιατρας για το 28-26 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου που έκλεισε στο 29-26. Στην 3η περίοδο ο Αθανασόπουλος με τον Γιαννόπουλο έφεραν ξανά τους Lazer στο +9 για το 35-26, πριν απαντήσει ο Παπας για το 35-28. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Αντιπαριωτη στο 38-28 για τους Lazer με το ματς να παίρνει πολύ πιο γρήγορο ρυθμό στην 4η περίοδό του. Οι Lazer προηγήθηκαν με 41-28 με τον Γιαννόπουλο, για να απαντήσει ο Γιατρας από μακριά. Ο Καλαμπακος σκόραρε για το 44-31, με τον Παπα να φέρνει ξανά το ματς στους 10 πόντους. Μετά το καλάθι του Καλαμπακου για το 47-34 οι Κροκόδειλοι πλησίασαν ως τους 4 πόντους με 0-9 σερί από τον Γιατρα και τον Αδαμόπουλο Φ., 47-43. Ο Παπας σκόραρε και για το 48-46 λίγο μετά, με τους Lazer να απαντούν με τον Αντιπαριωτη για το 53-46. Ο Νικολάκης μείωσε σε 53-48, με τον Παπα να φέρνει και πάλι το ματς στο σουτ, 54-51. Ο Καλαμπακος σκόραρε για το 56-51, με τον Αντιπαριωτη να φέρνει το ματς στο 58-52 από τη γραμμή και τους Καλαμπακο και Γιαννόπουλο να σκοράρουν για το 62-52 ολοκληρώνοντας ένα 8-1 σερί για τους Lazer, που έκρινε και τη σειρά. Ο Αδαμόπουλος Γ. μείωσε σε 62-55, αλλά ο Παπαδημητράκης με τον Αντιπαριωτη από τη γραμμή των βολών έκλεισαν το ματς στο 65-55 και τη σειρά στο 2-1 για τους Lazer.

Για τους νικητές ο Αντιπαριωτης είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλαμπακος 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννόπουλος 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Κροκόδειλους ο Γιατρας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νικολακης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ηλιόπουλος Θ. 7 πόντους, 10 ριμπάουντ.