Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για One Love, δύσκολα οι Στιγκιντριακοί

Μεγάλη νίκη για One Love, δύσκολα οι Στιγκιντριακοί

Η One Love B.C. κέρδισε με 69-64 τους Ready 2 Fire για να πετύχει την πρώτη της νίκη στη λίγκα, σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την 3η αγωνιστική στον 6ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οριακή νίκη των Στιγκιντριακών με 46-43 επί της Oklaχώμα Thunder για το 3-0 στο γκρουπ, ενώ στο 2-0 έφτασε η Τιρινίνι μετά το 77-45 επί του Παραλιακού.

One Love B.C. – Ready 2 Fire 69-64

Η One Love B.C. κέρδισε με 69-64 τους Ready 2 Fire για το πρώτο της ροζ φύλλο στο γκρουπ μετά από δύο χαμένα ντέρμπι. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τους Ready 2 Fire με τον Στερμασι και τον Μιχαλόπουλο για να απαντήσουν με 9-0 οι παίκτες της One Love B.C. με τον Πιτογλου και τον Δεμελη. Ο Μπιμπας έγραψε το 12-6 πριν απαντήσει ο Τυροβολας, για να κλείσει η One Love B.C. το δεκάλεπτο στο 18-8 με τον Καρδαμακη και τον Μπιμπα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σταματελόπουλος με τον Δριβα και τον Τυροβολα ισοφάρισαν τον αγώνα σε 18-18 με 0-10 σερί για τους Ready 2 Fire, που όμως δεν πήραν το προβάδισμα, αφού η One Love B.C. απάντησε με Ροδίτη και Γιοκαρα για το 23-18. Ο Πιτογλου έγραψε το 26-20 με τον Καρδαμακη να σκοράρει για το 32-24 πριν ο Καλλιτσάντσης με τον Μιχαλόπουλο απαντήσουν για το 32-28 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Ροδίτης έφερε τον αγώνα στο 37-28, με τους Ready 2 Fire να απαντούν ξανά με σερί 0-10 για να προσπεράσουν με 37-38 διαχειρός Μιχαλόπουλου και Σταματελόπουλου. Ο Σαγωνας με τον Ροδίτη σκόραραν για το 43-38 της ομάδας τους, ενώ μετά το καλάθι του Μιχαλόπουλου ο Ροδίτης με τον Καρδαμάκη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 50-40 για την One Love B.C.. Στην 4η περίοδο ο Δεμελης έφερε τον αγώνα στο +!2 για την One Love B.C. με τον Καλλιτσάντση να απαντά για το 52-44 και τον Τυροβολα να φέρνει τον αγώνα στο 52-48. Ο Μπιμπας με τον Δεμελη σκόραραν και πάλι για το 60-52 και το 62-54, με τον Μιχαλόπουλο να μειώνει σε 62-58, αλλά τον Καρδαμάκη να κρατά μπροστά την ομάδα του, 65-60. Ο Στερμασι μείωσε σε 65-62, ο Μπιμπας απάντησε για το 67-62 με τον Μιχαλόπουλο να γράφει το 67-64, αλλά την One Love B.C. με 2/4 βολές στο τέλος να παίρνει τη νίκη με 69-64.

Για τους νικητές ο Ροδίτης είχε 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Μπιμπας είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καρδαμάκης 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πιτογλου 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Δεμελης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Ready 2 Fire ο Μιχαλόπουλος είχε 21 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Τυροβολας 11 πόντους, ο Σταματελόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Στιγκιντριακοί – Oklaχώμα Thunder 46-43

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 46-43 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 6-0 και 8-2 για τους νικητές από τον Γράψα και τον Μπαραμπούτη, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 8-3. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 2ο δεκάλεπτο, αφού η Oklaχώμα Thunder ήταν που κράτησε τους Στιγκιντριακούς στους 3 πόντους, ο Παπαναστασίου με τον Χρηστιά και τον Μανιατόπουλο έφεραν το ματς στο 8-11, για να γράψουν το 9-17 ο Τσάπαλος με τον Σαχινίδη και να κλείσει το ημίχρονο στο 11-17 ο Μπετσιος. Στην επανάληψη ο Βολτέας σκόραρε για το 11-19, με τον Δημητρίου να απαντά για το 13-19 πριν ο Μανιατόπουλος με τον Χρηστιά σκοράρουν για το 13-24. Ο Γράψας με τον Μπαραμπούτη έβαλαν συνεχόμενους πόντους για το 28-24 με 15-0 σερί της ομάδας τους για να κλείσει στους 3 πόντους η 3η περίοδος. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαντόπουλος σκόραρε για το 32-25, με τον Σαχινίδη να απαντά για το 32-29 και τον Βολτέα να γράφει το 32-31 πριν ο Σαχινίδης ολοκληρώσει ένα 0-9 για την Oklaχώμα Thunder για το προσπέρασμα, 32-34. Ο Μπαραμπούτης απάντησε, ο Νούκας σκόραρε για το 37-34 με τον Χαντόπουλο να φέρνει το ματς στο 40-36 λίγο μετά. Ο Μανιατόπουλος μείωσε στο σουτ, με τον Δημητρίου να φέρνει τον αγώνα στο 42-38 πριν ο Σαχινίδης μειώσει σε 42-40. Ο Γράψας και ο Δημητρίου έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 46-40 για να απαντήσει ο Βολτέας για το 46-43 αλλά να καταφέρουν οι Στιγκιντριακοί να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 15 πόντους, ο Μπαραμπούτης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χαντόπουλος 8 πόντους. Για την Oklaχώμα Thunder ο Μανιατόπουλος είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σαχινίδης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χρηστιάς 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βολτέας 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Παραλιακός 77-45

Η Τιρινίνι κέρδισε τον Παραλιακό με 77-45 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς, αφού με τον Κοτσαμπά, τον Λεγάκη και τον Γιαμαίο προηγήθηκε με 19-0 στο ξεκίνημα. Το σερί διέκοψε ο Γρηγοριάδης για το 19-4 με τον Κοτσαμπά και τον Γιαμαίο να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-6. Στη 2η περίοδο ο Κοτσαμπάς ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους, με τον Γρηγοριάδη να απαντά και τον Αναγνώστου να φέρνει το ματς στο 28-12. Ο Λεγάκης με τον Ξενουδάκη και τον Σταματέρη έτρεξαν σερί 10-0 για το 38-12 της Τιρινίνι, με τον Φωτεινόπουλο να μειώνει σε 38-14. Ο Ξενουδάκης σκόραρε για το 41-14 με καλάθι και φάουλ, για να απαντήσουν ο Παναγόπουλος με τον Βελλη για το 41-18 και να κλείσει ο Γιαμαίος το ημίχρονο στο 43-18 στην εκπνοή. Στην επανάληψη ο Λεγάκης έγραψε το 45-18 και ο Κοτσαμπάς το 47-20 με τον Παραλιακό να απαντά με σερί 0-8 για το 49-29 με τον Θεοδωρακόπουλο και τον Αναγνώστου ως το 49-29. Ο Κοτσαμπάς έφερε την ομάδα του στο 52-29, με τον Γιαμαίο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 58-31 πριν ο Καραγιαννης σκοράρει για το 58-34. Ο Λεγάκης με τον Γιαμαίο έγραψαν το 63-34 με τον Σταματέρη και τον Ξενουδάκη να σκοράρουν για το 68-36. Ο Φωτεινόπουλος απάντησε, 68-40, με τον Γιαμαίο να γράφει το 71-40 και τον Γρηγοριάδη με τον Γιαμαίο να κλείνουν το ματς στο 77-45.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Γιαμαίος 26 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Λεγάκης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ξενουδάκης 9 πόντους. Για τον Παραλιακό ο Γρηγοριάδης είχε 13 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Θεοδωρακόπουλος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αναγνώστου 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.