Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα η Ήρεμη Δύναμη!

Στην οκτάδα η Ήρεμη Δύναμη!

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 2-1 τη σειρά με τους Drafts για τη φάση των «16» του Challenge League για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Το πρώτο ματς έληξε στο 66-60 για την Ήρεμη Δύναμη, με τους Drafts να απαντούν με 63-56 στον δεύτερο αγώνα, αλλά την Ήρεμη Δύναμη να κερδίζει με 64-39 το tie break για να πάρει την πρόκριση για την οκτάδα.

Drafts – Ήρεμη Δύναμη 60-66

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 60-66 με το ματς να ξεκινά με 6-3 για τους Drafts με τον Φλουδα και τον Αλικαρη, για να απαντήσουν ο Κωλετσας με τον Βλαχο για το 6-7. Ο Λαμπρου σκόραρε για το 8-13, με τους Drafts να απαντούν με 7-0 σερί με τον Ζαχαρόπουλο και τον Κολοβο για το 15-13. Ο Λαμπρου με τον Βλαχο έφεραν την Ήρεμη Δύναμη στο 15-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Φλουδας στο 17-18. Στη 2η περίοδο ο Κωλετσας έφερε την ομάδα του στο 17-22, με τον Μπουρα να γράφει το 20-24 μετά την απάντηση του Σπινου. Ο Λαμπρου έφερε την Ήρεμη Δύναμη στο 22-28 με τον Βλαχο και τον Κωλετσα να γράφουν το 24-33 για το +9 της ομάδας τους. Ο Φλουδας σκόραρε για το 26-33, με τον Αλικαρη να απαντά για το 28-35, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-37 με τον Μπουρα για την Ήρεμη Δύναμη. Στην 3η περίοδο ο Φλουδας με τον Σπινο έφεραν τους Drafts ως το 34-37, αλλά ο Λαμπρου με τον Κουβαρα απάντησαν για το 34-43. Οι Drafts με τον Κολοβο και τον Λαμπρου μείωσαν σε 40-45, για να έρθει ο Κουβαρας για το 40-49 της ομάδας του. Με ένα σερί 10-0 οι Drafts κατάφεραν με τον Ταγαρη, τον Κατσιμιγκο και τον Ζαχαρόπουλο να προσπεράσουν με 50-49, ενώ με τον Αλικαρη έμειναν μπροστά και στη λήξη της περιόδου, 52-51. Ο Αλικαρης σκόραρε και στην έναρξη της 4ης περιόδου για το 54-51, αλλά η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με ένα φοβερό 0-15 για να μετατρέψει το -3 σε +12 και να καθαρίσει τον αγώνα. Ο Μπουρας, ο Βλαχος και ο Κουβαρας σκόραραν ως το 54-66 της ομάδας τους, με τον Κατσιμιγκο και τον Ζαχαρόπουλο να απαντούν για το 60-66, με την Ήρεμη Δύναμη να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Λαμπρου είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Κουβαρας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βλαχος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπουρας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Φλουδας είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αλικαρης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Ζαχαρόπουλος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Κολοβος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Drafts – Ήρεμη Δύναμη 63-56

Στο 2ο παιχνίδι οι Drafts ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 με το ματς να ξεκινά με 5-2 για τους νικητές από τον Ζαχαρόπουλο και τον Κολοβο, για να απαντήσει ο Λαμπρου για την Ήρεμη Δύναμη. Ο Φλουδας με τον Κατσιμιγκο έφεραν την ομάδα τους στο 9-4, ενώ ο Φλουδας ξανά, με τον Καραχαλιο, σκόραραν για το 14-6 λίγο μετά. Ο Λαμπρου μείωσε σε 16-10 στην περίοδο, και σε 16-12 στο ξεκίνημα της 2ης, αλλά ο Κολοβος με τον Καουνη απάντησαν για το 22-12 και τη διψήφια διαφορά για τους Drafts. Με τον Βλαχο και τον Κουβαρα η Ήρεμη Δύναμη πλησίασε σε 22-19, ενώ μετά την απάντηση του Λακαφωση ο Κωλετσας με τον Λαμπρου έβαλαν την ομάδα τους μπροστά, 25-26, για να κλείσει το ημίχρονο ο Λακαφωσης στο 27-26. Στην επανάληψη οι Drafts έμειναν μπροστά μέχρι το 31-29 από τον Φλουδα, για να απαντήσει ο Πετσανας για το 31-32. Ο Ζαχαρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 34-32, με την Ήρεμη Δύναμη να σκοράρει με Πετσανα και Κουβαρα για το 35-38. Ο Αλικαρης απάντησε για το 40-38, ο Κουβαρας ισοφάρισε και πάλι, με τον Λακαφωση να γράφει το 44-40, πριν ο Κουβαρας με τον Λάμπρου κλείσουν την περίοδο στο 44-44. Στο 4ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύναμη πήρε δύο φορές προβάδισμα, με τον Πετσανα στο 44-46 και με τον Κωλετσα στο 46-49, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο της στο ματς, αφού ο Κολοβος με τον Ζαχαρόπουλο απάντησαν για το 51-49. Ο Ζαχαρόπουλος με τον Κατσιμίγκο έφεραν τον αγώνα στο 56-51, με τον Φλουδα να σκοράρει για το 59-52. Ο Πετσανας μείωσε στους 5, με τον Κουβαρα να φέρνει τον αγώνα στο 60-56, για να κλείσουν το ματς με βολές ο Λαμπρου με τον Φλουδα για το 63-56 των Drafts και το 1-1.

Για τους νικητές ο Λακαφωσης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Φλουδας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Ζαχαρόπουλος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κολοβος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Λαμπρου 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Πετσανας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βλάχος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Drafts – Ήρεμη Δύναμη 39-64

Στο tie break της σειράς το ματς οι Drafts μπήκαν με 5-0 με τον Κολοβο και τον Καουνη, για να απαντήσει ο Λαμπρου για την Ήρεμη Δύναμη για το 5-5. Ο Κατσιμιγκος κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Ζαχαρόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-5. Στη 2η περίοδο ο Κατσιμιγκος έφερε τον αγώνα στο 13-5, για να σκοράρει ο Φλουδας για το 16-8 μετά την απάντηση του Λαμπρου. Ο Κατσιμιγκος έφερε την ομάδα του στο 18-10, για να ακολουθήσει ένα 0-8 σερί από τον Βλαχο και τον Κουβαρα για την Ήρεμη Δύναμη, ισοφαρίζοντας τον αγώνα, 18-18. Ο Καουνης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 21-18, με τον Φλουδα να γράφει το 26-20, πριν κλείσει το ημίχρονο ο Πετσανας στο 26-22. Στην επανάληψη ο Βλαχος με τον Λαμπρου ισοφάρισαν σε 26-26, με τον Κατσιμιγκο να δίνει το τελευταίο προβάδισμα στον αγώνα στους Drafts. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με σερί 0-15 για να πάει από το -2 στο +13 με 5 διαφορετικούς σκόρερ, τον Βλαχο, τον Λάμπρου, τον Κουβαρα, τον Κωλετσα και τον Πετσανα να σκοράρουν για το 28-41. Ο Κατσιμίγκος διέκοψε το σερί, με τον Πετσανα να απαντά για το 32-46, πριν κλείσει με τον Λακαφωση το δεκάλεπτο στο 34-48. Η Ήρεμη Δύναμη είχε πια τον έλεγχο του αγώνα και στο 4ο δεκάλεπτο κράτησε πολύ χαμηλά με την άμυνά της τους Drafts, στους 5 πόντους. Ο Κουβαρας έφερε τον αγώνα στο 34-51, με τον Καουνη να απαντά, για να τρέξει στη συνέχεια ένα σερί 1-13 η Ήρεμη Δύναμη με Λαμπρου, Μπιτσικα και Κουβαρα ως το 37-64, με το ματς να κλείνει από τον Καουνη στο 39-64 και την Ήρεμη Δύναμη να κάνει το 2-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Λαμπρου είχε 17 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Κουβαρας 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πετσανας 14 πόντους, ο Βλαχος 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Καουνης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κατσιμιγκος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.