Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Buzzer-beater για το 1-0 οι East!

Buzzer-beater για το 1-0 οι East!

Οι East πήραν το πρώτο ματς της σειράς με τους Ready 2 Fire για τους «8» του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 64-61 με τρίποντο από το κεντρο για να κάνουν το 1-0 και να αναγκάσουν τους αντιπάλους τους, 2ους στην κανονική περίοδο, να παίζουν πια με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Ready 2 Fire – East 61-64
(Σκορ σειράς: 0-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους Ready 2 Fire από τον Στερμασι και τον Θεοδωράκη, για να απαντήσει ο Καμπατακης. Ο Καλλιτσαντσης έφερε το ματς στο 6-2 και ο Στερμασι σκόραρε για το 8-4 με τους East να απαντούν για το 8-7 και το 10-9 με τον Ασπιωτη. Ο Μαναζης έφερε την ομάδα του στο 14-9, για να κλείσει ο Ασπιωτης το δεκάλεπτο στο 14-11. Στη 2η περίοδο Στερμασι και Τυροβολας έγραψαν το 18-11, με τον Παπαδημητρίου να μειώνει αλλά τον Μαναζη με τον Στερμασι να φέρνουν τους Ready 2 Fire στο +10 του 23-13. Λίγο μετά ο Στερμασι ήταν που σκόραρε για το 28-15, με τον Παπαδημητρίου να μειώνει σε 28-18, πριν έρθει ο Τυροβολας για το 30-18. Με τον Ασπιωτη και τον Καλια οι East πλησίασαν σε 30-24 για να φέρουν ο Νομικος με τον Τζιτζου το ματς στο σουτ, 30-28, ολοκληρώνοντας ένα 0-10 της ομάδας τους. Οι Ready 2 Fire απάντησαν με τον Στερμασι και τον Καλπακο για να κλείσουν το ημίχρονο στο 35-28.

Στην επανάληψη οι East μπήκαν με 0-8 σερί με τον Καλια και τον Καμπατακη, για να προσπεράσουν, 35-36, αλλά και πάλι οι Ready 2 Fire αντέδρασαν, 41-36 με τον Μαναζη και τον Τυροβολα να σκοράρουν. Ο Καμπατακης μείωσε σε 41-39, ενώ ο ίδιος με τον Ασπιωτη έφεραν το ματς λίγο μετά στο 42-43, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 43-43 και την ισοπαλία. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καμπατακης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 43-45, με τους Ready 2 Fire να απαντούν για το 48-45 από τον Καλλιτσαντση και τον Τυροβολα. Καμπατάκης και Ασπιωτης έγραψαν το 48-49, αλλά ο Στερμασι απάντησε για το 51-49. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, 51-53 από τον Ασπιωτη και τον Καλια, με τους Ready 2 Fire να προσπερνούν και πάλι, 56-53 με τον Στερμασι και τον Παππα. Ο Καλιας μείωσε στον πόντο, ο Στερμασι έφερε τους Ready 2 Fire στο +4 του 59-55, με τον Καμπατακη να απαντά για το 59-58. Ο Στερμασι και πάλι ήταν εκεί και από τη γραμμή των βολών έγραψε το 61-58 για την ομάδα του, αλλά ο Νομικός με 1/2 βολές και ο Καμπατακης με 2/2 ισοφάρισαν σε 61-61 για να έρθει ο Λαμπιρης με απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή να γράψει το τελικό 61-64 για τους East, που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα στο 5:37:

Για τους νικητές ο Καμπατακης είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Καλιας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ασπιωτης 14 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Ready 2 Fire ο Στερμασι είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τυροβολας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαναζης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ.