Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο final four ξανά οι Στιγκιντριακοί!

Στο final four ξανά οι Στιγκιντριακοί!

Για 3η φορά στην ιστορία τους οι Στιγκιντριακοί θα δώσουν το «παρών» στο final four του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού προκρίθηκαν από την προημιτελική σειρά με τους C-Drifters με 2-0 νίκες! Το πρώτο παιχνίδι έληξε με 56-51 για τους Στιγκιντριακούς, που πήραν με 74-67 στην παράταση και τον δεύτερο αγώνα, για να κάνουν το 2-0 και να βρεθούν στους αγώνες των μεταλλίων! Η πρόκριση αυτή σηματοδοτεί και την 5η φορά (με 3 διαφορετικές ομάδες) στα 6 χρόνια της λίγκας που ο Γράψας Α. θα παίξει σε final four, αριθμός ρεκόρ για το πρωτάθλημα!

C-Drifters – Στιγκιντριακοί 51-56

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπουριτη να σκοράρει για τους C-Drifters, για να απαντήσουν ο Γραψας με τον Δημητρίου για το 3-6 των Στιγκιντριακών. Ο Φιλιππόπουλος μείωσε με τον Κουτέλα Π. να φέρνει το ματς στο 6-8, πριν προσπεράσουν οι C-Drifters με τον Γιοβανη και τον Μπουρίτη για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-11. Στη 2η περίοδο ο Γαβριδης σκόραρε για το 13-13, με τον Μαχαιρα να φέρνει το ματς στο 13-15. Ο Κουτελας Π. ισοφάρισε, ο Ζαφειράκης τον μιμήθηκε για το 17-17, με τον Μπουρίτη να δίνει προβάδισμα με 19-17 στην ομάδα του. Ο Γαβρίδης απάντησε για το 19-23, με τον Νικολαΐδη να σκοράρει για το 21-26. Ο Στριφταρας μείωσε, με τον Καραδημα να φέρνει το ματς στον πόντο και τον Ζαφειράκη να ολοκληρώνει ένα 6-0 για την ομάδα του, για το προσπέρασμα στο 27-26. Ο Γαβρίδης έβαλε ξανά μπροστά τους Στιγκιντριακούς, με τον Γιοβανη να κλείνει το ημίχρονο στο 29-29.

Στην επανάληψη ο Μπουριτης έγραψε το 31-29, με τον Μαχαίρα να απαντά, αλλά τους C-Drifters να ξεφεύγουν με 38-31 με τον Ζαφειράκη, τον Μπουρίτη και τον Στριφταρα. Ο Γαβρίδης μείωσε, με τον Ζαφειράκη να γράφει τρίποντο για το 43-34. Οι Στιγκιντριακοί δεν επέτρεψαν στους C-Drifters να ξεφύγουν περισσότερο και με τον Δημητρίου και τον Γαβρίδη μείωσαν σε 43-41. Ο Μπουριτης κράτησε από τη γραμμή των βολών μπροστά τους C-Drifters στο τέλος της 3ης περιόδου, 45-41, με τον Γαβρίδη να γράφει καλάθι και φάουλ στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, 45-44. Ο Μπουρίτης σκόραρε για το 47-45 λίγο μετά, με τον Μαχαίρα να απαντά για το προσπέρασμα των Στιγκιντριακών, πριν φέρουν ο Δημητρίου με τον Γαβρίδη τον αγώνα στο 49-54, ολοκληρώνοντας ένα σερί 6-20 για τους Στιγκιντριακούς. Ο Καραδήμας και ο Γιοβάνης με 1/2 βολές μείωσαν σε 51-54, αλλά ο Δημητρίου έκλεισε θεαματικά τον αγώνα στο 51-56 για το 1-0 των Στιγκιντριακών.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Δημητρίου 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Γράψας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαχαίρας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους C-Drifters ο Μπουριτης είχε 16 πόντους, ο Ζαφειράκης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Στριφταρας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες.

Στιγκιντριακοί – C-Drifters 74-67παρ.

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους Στιγκιντριακούς από τον Μαχαίρα και τον Νικολαΐδη, για να απαντήσουν Κουτέλας Π. και Ζαφειράκης για τους C-Drifters για το 4-4. Ο Μπουρίτης λίγο μετά έβαλε μπροστά την ομάδα του με 6-7, αλλά οι Στιγκιντριακοί με τον Παπαδόπουλο και τον Μπαραμπούτη έκλεισαν στο 13-7 το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Γκογκας με τον Παπαδόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 19-9 με τρίποντα, για να απαντήσει ο Γιοβάνης μειώνοντας σε 19-11. Οι Στιγκιντριακοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με τον Γκογκα, τον Μπαραμπούτη και τον Παπαδόπουλο έφτασαν στο 26-11, για να γράψει ο Μπαραμπούτης το 30-13 λίγο μετά για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Ζαφειράκης με τον Κουτέλα Π. μείωσαν σε 30-17 για τους C-Drifters, για να απαντήσει ο Διαμαντόπουλος, 32-17, πριν κλείσουν οι C-Drifters το ημίχρονο με ένα σερί 0-7 από τον Στριφταρα και τον Κουτελα Χ. για το 32-24.

Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στους 10 πόντους, ο Κουτέλας Χ. με τον Μπουρίτη απάντησαν για το 34-30, ολοκληρώνοντας ένα 4-17 για την ομάδα τους. Ο Μαχαίρας κράτησε τους Στιγκιντριακούς μπροστά, ο Γκογκας σκόραρε για το 39-32, με τον Ζαφειράκη και τον Φιλιππόπουλο να απαντούν για το 39-37. Ο Παπαδόπουλος κράτησε την ομάδα σε απόσταση για το 43-37, με τον Γιοβανη να μειώνει, τον Μαχαρία να σκοράρει για το 45-39 και τον Ζαφειράκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 45-41. Στην 4η περίοδο ο Γαβριδης έφερε τους Στιγκιντριακούς στο 48-41, με τον Στριφταρα να ρίχνει τον αγώνα στο 48-44. Μετά την απάντηση του Νικολαΐδη ο Ζαφειράκης και ο Κουτέλας Π. έγραψαν ένα 0-5 για τους C-Drifters φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο, 50-49, για πρώτη φορά μετά το 8-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μαχαίρας με τον Παπαδόπουλο κράτησαν τους Στιγκιντριακούς μπροστά, 52-49 και 55-52 μετά την ισοφάριση του Μπουρίτη, αλλά ο Γιοβανης ισοφάρισε τον αγώνα ξανά, 55-55. Ο Γαβρίδης έφερε τους Στιγκιντριακούς στο 59-55, με τον Ζαφειράκη να απαντά για το 59-57, με τον Κουτελα Χ. να γράφει το 59-60 για το προβάδισμα της ομάδας του, με τον Γαβρίδη να έχει 1/2 βολές για να στείλει το ματς στην παράταση, 60-60. Εκεί ο Φιλιππόπουλος σκόραρε για το 61-63 των C-Drifters, με τον Δημητρίου να γράφει καλάθι και φάουλ και τον Νικολαΐδη να φέρνει τον αγώνα στο 66-63. Με τον Παπαδόπουλο και τον Μαχαίρα οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 72-64, ολοκληρώνοντας ένα 11-1 σερί με μια βοή του Ζαφειράκη στο ενδιάμεσο, για να μειώσει ο Ζαφειράκης, πριν κλείσει το ματς ο Μαχαίρας στο 74-67 για τους Στιγκιντριακούς που πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ, με 2-0 στη σειρά!

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαχαίρας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπαραμπούτης 9 πόντους, 4 ασίστ, ο Γκόγκας 8 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους C-Drifters ο Ζαφειράκης είχε 18 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κουτέλας Χ. 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Στριφταρας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γιοβανης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπουρίτης 8 πόντους.