Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ανεβαίνουν οι Heat, τριάδα οι One Love, ρεκόρ Τσουλφα!

Ανεβαίνουν οι Heat, τριάδα οι One Love, ρεκόρ Τσουλφα!

Οι Heat B.C. αναρριχώνται στον βαθμολογικό πίνακα του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κερδίζοντας για την 8η αγωνιστική τους Κένταυρους με 55-48. Οι One Love B.C. έφτασαν στη 2η θέση μετά το 84-75 επί της Δουρούτη στην παράταση, ενώ οι Lazer ανέβηκαν στο 50% μετά το 65-37 επί των Filoiadelfia 76ers. Τέλος, αναλλοίωτη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή, όπου Pick ‘n’ Troll και Orlando Tragic συνεχίζουν να ισοβαθμούν μετά το 63-44 των πρώτων επί του KMC B.C. και το 65-53 των δεύτερων επί των Chicago Tools σε ένα αγώνα που ο Τσουλφας έκανε ένα νέο τρομερό ρεκόρ λίγκας.

Heat B.C. – Κένταυροι 55-48

Οι Heat B.C. κέρδισαν τους Κένταυρους με 55-48 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές στο 3ο λεπτό, για να βρεθούμε στο 10-10 λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-14 για τους Κένταυρους που είχαν το προβάδισμα και στο 13ο λεπτό, 16-21 εκεί. Μέχρι το 17ο λεπτό οι Heat B.C. είχαν πλησιάσει σε 20-21, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 28-28. Στην επανάληψη οι Heat B.C. μπήκαν πολύ καλά, με ένα 8-0 έφτασαν στο 36-28 στο 24ο λεπτό, με τον αγώνα να πηγαίνει στο 42-34 στο τέλος της 3ης περιόδου. Οι Κένταυροι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς στο 4ο δεκάλεπτο, 44-38 στο 3ο λεπτό και 51-46 στο 37ο, αλλά οι Heat B.C. κρατήθηκαν στο προβάδισμα και κέρδισαν με 55-48.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλάκης 13 πόντους, 4 ασίστ, ο Μανισαλης 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Παππας είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Τσιοτσιος 13 πόντους, ο Ματλας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.

One Love B.C. – Δουρούτη 84-75παρ.

Η One Love B.C. κέρδισε με 84-75 στην παράταση τη Δουρούτη για να μείνει στην 3η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 6-4 από τον Πιτογλου και τον Ροδίτη, για να απαντήσουν ο Ζησιδης Ο. με τον Μπακελα για το 8-8. Ο Καλδης με τον Ροδίτη έφεραν την ομάδα τους στο 18-10, με τον Πιτογλου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 23-12. Στη 2η περίοδο ο Καρδαμακης με τον Πιτογλου σκόραραν για το 25-12 και το 28-14 της ομάδας τους, με τον Μπακελα να απαντά. Ο Βλαχιωτης με τον Λαδακη μείωσαν σε 30-22, αλλά ο Ροδίτης σκόραρε για το 37-22. Ο Γιαννικάκης μείωσε, όμως ο Πιτογλου έκλεισε το ημίχρονο στο 43-24. Στην επανάληψη ο Καρδαμάκης έφερε την ομάδα του στο 47-26 με τον Ζησιδη να απαντά και να σκοράρει για το 49-30. Ο Καρδαμάκης και πάλι με τον Πιτογλου σκόραραν για το 61-43 των One Love B.C. με το ματς να περνά από το 55-36 στο ενδιάμεσο. Ο Μπακελας μείωσε για να κλείνει η περίοδος στο 61-47 με τον ίδιο και τον Βλαχιωτη να σκοράρουν για το 61-58 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Ο Ζησιδης έφερε τον αγώνα στο 63-60, ο Καρδαμάκης απάντησε, με τον Ροδίτη να γράφει το 70-67. Ο Ζησιδης μείωσε στα 14 δευτερόλεπτα σε 71-69 με τον Μπακελα να ισοφαρίζει το παιχνίδι για να το στείλει στην παράταση! Εκεί ο Καρδαμάκης με τον Καλδη έτρεξαν σερί 9-0 για την One Love B.C. που την έφερε στο 80-71. Ο Ζησιδης απάντησε για το 80-75, αλλά ο Καρδαμακης έκλεισε τον αγώνα στο 84-75 για την One Love B.C..

Για τους νικητές ο Καρδαμακης είχε 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Πιτογλου 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ροδίτης 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μιχαλαρος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Καλδης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μπακελας 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βλαχιωτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Γιαννικάκης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες.

.

Filoiadelfia 76ers – Lazer 37-65

Οι Lazer κέρδισαν με 37-65 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά ιδανικά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 0-20 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Ντραγκοτι, τον Καλαμπακο και τον Κακουρη να σκοράρουν. Το σερί διέκοψε ο Διαμαντης, με τον Ντραγκοτι να φέρνει την ομάδα του στο 2-23 πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 5-25. Στη 2η περίοδο ο Κακουρης σκόραρε για το 5-28, με τον Μαζωνακη και τον Διαμαντή να απαντούν, 10-28. Παπαδημητράκης και Αντιπαριώτης έφεραν τον αγώνα στο 12-32 με τον Παλλα και τον Διαμαντη να απαντούν για το 19-36. Το ημίχρονο έκλεισε στο 19-40 από τον Καλαμπακο, με τον Μαζωνακη να μειώνει στο 21-42. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 25-46 από τον Μαζωνακη και τον Διαμαντή, με τον Κρικελη και τον Παπαδημητράκη να απαντούν για το 25-57 στην 4η περίοδο με σερί 0-11 για την ομάδα τους. Ο Διαμαντής σκόραρε για το 31-57, ο Μαζωνάκης έφερε τον αγώνα στο 33-60, με τον Κακουρη να απαντά. Ο Ντραγκότι σκόραρε για το 35-65, με τον αγώνα να τελειώνει από τον Πάλλα στο 37-65.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντραγκότι είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 8 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Κακουρης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μαζωνάκης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Pick ‘n’ Troll – KMC B.C. 63-44

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 63-44 τον KMC B.C. με το ματς να ξεκινά με 2-4 από τον Πάλλα και τον Μεντζη για να απαντήσει ο Ψυρρης. Ο KMC B.C. σκόραρε για το 6-11, με τον Χιουτακάκο να ισοφαρίζει και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, για να κλείσει ο Μουκοβινας ένα 14-0 σερί για το 20-11. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σπανος με τον Σανδυλο έφεραν την αγώνα στο 20-15, με τον Μεντζη και τον Σπανό να σκοράρουν για το 23-20. Ο Πλιαχτουρας σκόραρε για το 26-20, ο Παλλας απάντησε για το 26-24, με τον Πλιαχτουρα και τον Καραπαναγο να κλείνουν το ημίχρονο στο 31-24. Στην 3η περίοδο ο Σταυρακας έφερε το παιχνίδι στο 35-24 με τον Δουκα να απαντά και τους Pick ‘n’ Troll να πηγαίνουν στο 38-26. Ο Σανδυλος με τον Σπανό και τον Δουκα μείωσαν σε 38-33, ενώ ο Δούκας μείωσε σε 40-38 λίγο μετά. Ο Χιουτακάκος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 44-38 και σκόραρε για το 46-38 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο ίδιος με τον Φουκο έφεραν τον αγώνα στο 50-40 λίγο μετά, ενώ μετά το καλάθι του Δουκα ο Μουκοβινας σκόραρε για το 53-42. Ο Παλλας απάντησε, αλλά Μουκοβινας με Χιουτακάκο και Πλιαχτουρα έτρεξαν σερί 10-0 για να κλείσουν οι Pick ‘n’ Troll τον αγώνα στο 63-44.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Πλιαχτουρας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μουκοβινας 11 πόντους. Για τον KMC B.C. ο Δουκας είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μεντζης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σπανός 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Orlando Tragic – Chicago Tools 65-53

Οι Orlando Tragic κέρδισαν τους Chicago Tools με 65-53 με το ματς να κρίνεται στο 4ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 15-12 για τους νικητές, με τους Chicago Tools να είναι καλύτεροι στις δύο επόμενες περιόδους. Το 18-19 του ισορροπημένου δεύτερου δεκαλέπτου έφερε τον αγώνα στο 33-31 στο ημίχρονο, με τους Chicago Tools να προσπερνούν ως το 30ο λεπτό, με πολύ καλή άμυνα έγραψαν ένα 7-11 στο 3ο δεκάλεπτο, για να πάμε στο 40-42 στο τέλος της 3ης περιόδου. Όμως, οι Orlando Tragic πήραν τον πλήρη έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο, με 25-11 εκεί κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα με 65-53.

Για τους νικητές ο Τσουλφας άγγιξε ένα απίστευτο triple-double έχοντας 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 τάπες, νέο ρεκόρ λίγκας, σπάζοντας το προηγούμενο (7), ο Μπελεχάκης είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καλογηρου 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τριανταφυλλος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα.