Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Final four για τους Orlando Tragic!

Final four για τους Orlando Tragic!

Την πρόκρισή τους στο final four πανηγύρισαν οι Orlando Tragic κερδίζοντας με 2-1 τη σειρά με τους Κένταυρους για τα προημιτελικά του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Στο 3ο παιχνίδι οι Orlando Tragic κέρδισαν με 55-42 για να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο που τους χάρισε την ευκαιρία να παλέψουν στα παιχνίδια του τίτλου!

Orlando Tragic – Κένταυροι 55-42

(Σκορ σειράς: 2-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπελεχάκη να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για το 2-0 για να απαντήσει ο Παππας. Ο Μαργωνης έφερε το παιχνίδι στο 4-2 και ο Ριγόπουλος στο 6-4, με τον Μπατουνα να απαντά για το 6-7. Οι Orlando Tragic με τον Τσουλφα και τον Μπελεχάκη πήραν και πάλι προβάδισμα, 11-7, για να κλείσει ο Τριανταφυλλίδης το 1ο δεκάλεπτο στο 13-7. Στη 2η περίοδο ο Παππας με τον Λουρανδάκη μείωσαν τον αγώνα σε 13-11 για τους Κένταυρους, με τον Τσουλφα να κρατά μπροστά την ομάδα του, 17-11, και τον Μαργωνη να σκοράρει για το 19-11. Ο Τσιοτσιος απάντησε, αλλά ο Τριανταφυλλίδης με τον Τσούλφα έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-13 για τους Orlando Tragic, στην πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς.

Στην επανάληψη ο Τσιοτσιος μείωσε σε 23-18, με τον Παππα να φέρνει το ματς στο σουτ, 23-20, για τους Κένταυρους, για να απαντήσουν Τριανταφυλλίδης και Μαργωνης για το 27-20. Με τον Καλογηρου οι Orlando Tragic πήγαν στο 29-21, ο Τσιοτσιος απάντησε, αλλά ένα 7-0 των Orlando Tragic στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με τον Καλογηρου και τον Ριγόπουλο έφερε τον αγώνα στο 36-23. Στην 4η περίοδο ο Μαργωνης σκόραρε για το 39-23, με το +16 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Τσιοτσιος απάντησε για το 39-28, με τον Μαριτσα να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 39-30. Ο Τσουλφας με τον Ριγόπουλο, όμως, κράτησαν τους Orlando Tragic σε απόσταση ασφαλείας, 44-31. Ξανά στους 9 από τον Μαριτσα, 44-35, με τον Παππα να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για το 46-37 μετά την απάντηση του Ριγόπουλου. Ο Ριγόπουλος με τρίποντο έγραψε το 49-37, ο Μαριτσας μείωσε σε 49-40, αλλά ο Μπελεχάκης με τον Ριγόπουλο από τη γραμμή των βολών σφράγισαν οριστικά τη νίκη των Orlando Tragic, 52-40, με τον Παππα να απαντά και τον Τσουλφα να κλείνει τη σειρά στο 55-42, για το 2-1 των Orlando Tragic και την πρόκριση στο final four!

Για τους νικητές ο Ριγόπουλος είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Τσουλφας 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Τριανταφυλλίδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Τσιοτσιος είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παππας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μαριτσας 9 πόντους.