Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην τετράδα οι East!

Στην τετράδα οι East!

Οι East σόκαραν τους 2ους της φάσης των ομίλων του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», Ready 2 Fire, παίρνοντας με 2-0 τη μεταξύ τους σειρά στα προημιτελικά, για να πάρουν και το εισιτήριο για το final four! Οι East επικράτησαν με 48-38 στο 2ο παιχνίδι της σειράς, για να την κλείσουν στο 2-0 και να περάσουν στην τετράδα!

East – Ready 2 Fire 48-38
(Σκορ σειράς: 2-0)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 1-6 για τους Ready 2 Fire από τον Κασοτακη και τον Στερμασι. Ο Καπαντακης απάντησε για το 8-6 των East, με τον Ασπιωτη να τους φέρνει στο 10-6 και τον Καλια να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-6, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0 της ομάδας του. Στη 2η περίοδο ο Κασοτακης με τον Παππά σκόραραν για να μειώσουν σε 13-11, με τον Στερμασι να φέρνει λίγο μετά το παιχνίδι στο 15-13. Οι East με τον Ασπιωτη ξέφυγαν και πάλι, 19-13, για να μειώσει ο Μαναζης, πριν σκοράρει ο Καπαντάκης για το 21-15.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 21-17 από τον Κασοτακη, με τους East να μπαίνουν στην επανάληψη με τον Καπαντακη για το 23-17. Ο Παππάς μείωσε στους4, ο Καπαντακης απάντησε, με τον Μαναζη και τον Καλλιτσάντση να φέρνουν τον αγώνα στο 26-24. Ο Ασπιωτης κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Στερμασι να μειώνει και πάλι στο σουτ, 28-26. Από τον Νομικο το ματς πήγε στο 32-26, με τους Ready 2 Fire να μειώνουν με τον Κασοτακη. Τον μιμήθηκε ο Θανος λίγο μετά για το 34-30, αλλά ο Καπαντακης με τον Καλια απάντησαν για το 39-30 των East. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Καλπακο στο 39-32, με τους Ready 2 Fire να πλησιάζουν με τον Θανο σε 39-36 στο 4ο δεκάλεπτο. Από τη γραμμή των βολών οι East απάντησαν ως το 43-36, με τον Παππά να φέρνει το ματς στους 5 πόντους, 43-38, αλλά τον Καπαντακη και τον Καλια να σκοράρουν για το τελικό 48-38 των East, που τους έφερε στο final four!

Για τους νικητές ο Καπαντακης είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ασπιωτης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Καλιας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Ready 2 Fire ο Κασοτακης είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Θανος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.