Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μετά από θρίλερ 50 λεπτών στο final four οι Miners!

Μετά από θρίλερ 50 λεπτών στο final four οι Miners!

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα, διαφήμιση για τη λίγκα μας, οι Miners κατάφεραν να κάνουν το 2-1 στη σειρά με τους Τριπόντιους για τα προημιτελικά του Challenge League, για να πάρουν την πρόκριση για το final four της διοργάνωσης! Το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, με το ματς να λήγει 51-51 στην κανονική του διάρκεια, 58-58 στην πρώτη παράταση, για να κερδίσουν οι Miners με 67-62 στη 2η παράταση! Χαρακτηριστικό του πόσο οριακή ήταν όλη η σειρά είναι το γεγονός ότι η τελική διαφορά πόντων στα 3 ματς ήταν +2 για τους Miners!

Τριπόντιοι – Miners 62-67παρβ
(Σκορ σειράς: 1-2)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους Τριπόντιους από τον Τσουτη και τον Καραδημα, για να απαντήσουν οι Miners με τον Αγαθο για το 7-6, με τον Χασομέρη να τους δίνει προβάδισμα. Ο Τσαφαντάκης απάντησε για το 9-8, ενώ ο Φαλελακης με τον Καραδήμα έφεραν τους Τριπόντιους στο 13-10 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-12 και τους Miners να γράφουν καλάθι και φάουλ στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τον Χασομέρη για το 13-15. Ο ίδιος έγραψε το 13-17 για την ομάδα του με τον Κυνηγόπουλο να σκοράρει για το 13-19 ολοκληρώνοντας ένα 0-9 για τους Miners. Με ένα 6-0 οι Τριπόντιοι ισοφάρισαν τον αγώνα, 19-19 με τον Εμμανουηλίδη, τον Τσουτη και τον Καραδήμα, αλλά οι Miners ήταν καλύτεροι στο 2ο δεκάλεπτο, νέο 0-9 σερί για να έρθουν από τον Χασομέρη, τον Σιουτη και τον Κωτσιδη στο 19-28. Με βολές πήγαμε στο 20-29, για να κλείσει ο Παρλαβάντζας το ημίχρονο στο 22-29.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Παρλαβάντζα για το 23-29, οι Miners απάντησαν με Παπαδόγιαννη και Αγάθο για το 24-33, ενώ ο Χασομέρης τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα με μια βολή για το 24-34. Οι Τριπόντιοι απάντησαν, ο Εμμανουηλίδης με τον Ράλλη τους έφεραν στο 29-34, με τον Σιουτη να σκοράρει για το +7 της ομάδας του, πριν έρθει ο Παρλαβαντζας με καλάθι και φάουλ για το 32-36. Ο Σιουτης κράτησε τους Miners μπροστά, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 33-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κυνηγόπουλος έφερε την ομάδα του στο 33-41, με τον Τσουτη και τον Εμμανουηλίδη να απαντούν για το 38-41. Λίγο μετά οι Τριπόντιοι με 2/4 βολές μείωσαν σε 40-41 φέρνοντας το ματς στον πόντο. Ο Μπενετσης απάντησε για το 40-44 με τρίποντο, αλλά ο Καραδήμας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 43-44 και αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για το 45-44, δίνοντας προβάδισμα στους Τριπόντιους. Οι Miners απάντησαν με τον Παπαδόγιαννη για το 45-46, ο Χασομερης με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 45-47, για να τον μιμηθεί ο Ράλλης για το 46-47. Οι Miners έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεσή τους, οι Τριπόντιοι αστόχησαν σε τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα, με τον Αγάθο να γράφει 2/2 βολές στα 19 δευτερόλεπτα για το 46-49. Ο Καραδήμας τον μιμήθηκε για το 48-49 στα 15 δευτερόλεπτα, ο Χασομέρης είχε κι αυτός 2/2 στα 13 για το 48-51, ενώ το ίδιο έκανε και ο Παρλαβαντζας στα 11 δευτερόλεπτα για το 50-51. Μετά από 2 άστοχες βολές των Miners, ο Ράλλης κέρδισε φάουλ, είχε 1/2 και ισοφάρισε το ματς σε 51-51, με τους Miners να έχουν την τελευταία επίθεση, αλλά να αστοχούν στην εκπνοή και να πηγαίνουμε στην παράταση!

Εκεί οι Τριπόντιοι μπήκαν πολύ δυνατά, ένα 7-0 από τον Εμμανουηλίδη τους έφερε στο 58-51 στα πρώτα 2:30. Οι Miners πήραν τον έλεγχο στη συνέχεια, μείωσαν με τον Κυνηγόπουλο σε 58-54 με τρίποντο, είχαν 1/2 βολές με τον Χασομέρη για το 58-55, με τους Τριπόντιους να έχουν δύο άστοχες για να έρθει ο Κωτσιδης με μία βολή για το 58-56, αστοχώντας στη 2η για να πάρει επιθετικό ριμπάουντ ο Αγαθος και να ισοφαρίσει το παιχνίδι, 58-58, κρατώντας ζωντανούς τους Miners 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Οι Τριπόντιοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία τους επίθεση, με το ματς να οδηγείται σε 2η παράταση! Εκεί ο Παπαδόγιαννης με τον Μπενετση έφεραν την ομάδα τους στο 58-62, με τον Τσαφαντάκη να απαντά με βολές, 60-62. Οι Miners είχαν 0/2 στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά ο Αγάθος ήταν εκεί, 60-64. Ο Ράλλης μείωσε σε 62-64, ο Αγάθος είχε πάρει το ματς πάνω του, 62-66. Οι Τριπόντιοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν από μακριά, οι Miners είχαν 0/2 βολές, αλλά και πάλι οι Τριπόντιοι δεν σκόραραν, με τη σειρά να λήγει με 1/2 βολές από τον Χασομέρη για το 62-67 και την πρόκριση των Miners στο final four, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι!

Για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 17 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Αγαθος 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σιουτης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κυνηγόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδόγιαννης 8 πόντους, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παρλαβάντζας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσουτης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ράλλης 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.