Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στον τελικό οι Halia Mavericks!

Στον τελικό οι Halia Mavericks!

Οι Halia Mavericks κατάφεραν να περάσουν το εμπόδιο των East στον ημιτελικό του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 46-38 τον αγώνα, για να προκριθούν στον τελικό της Κυριακής! Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο εν πολλοίς, με τα ριμπάουντ και τα κλεψίματα να είναι μοιρασμένα και τους Halia Mavericks να έχουν προβάδισμα σε ασίστ και λάθη.

Σε ένα παιχνίδι αρκετά κλειστό, οι Halia Mavericks κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα για περισσότερα από 30 λεπτά, από το 10-8 και ως το τέλος. Οι East πλησίασαν στο σουτ στην 4η περίοδο, αλλά οι Halia Mavericks είχαν τον τελευταίο λόγο και έφυγαν με το εισιτήριο για τον τελικό!

Halia Mavericks – East 46-38

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Halia Mavericks με τον Συρόγιαννη και τον Κλιμαντήρη, για να απαντήσει ο Καπαντάκης για το 5-4 για τους East. Ο Ασπιώτης από τη γραμμή των βολών έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Κυριαζόπουλο να απαντά για το 7-6 και τον Νομικό να δίνει στους East αυτό που έμελλε να είναι το τελευταίο τους προβάδισμα στο παιχνίδι στο 7-8. Ο Διακονικολάου ισοφάρισε σε 8-8 και λίγο μετά σκόραρε για το 10-8 της ομάδας του, με τον Κλιμαντήρη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-8. Στη 2η περίοδο οι Halia Mavericks συνέχισαν και διεύρυναν το σερί τους, ο Διακονικολάου και ο Αγγελωνίτης Π. με τρίποντα έφεραν τον αγώνα στο 18-8, στη μοναδική φορά που τις δύο ομάδες χώριζε διψήφιο προβάδισμα. Ο Θεοφίλου λίγο μετά με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 18-12, για να έρθει ο Ασπιώτης για το 18-14. Ο Πασσαλής έγραψε το 20-14 για τους Halia Mavericks, αλλά οι East με τον Ασπιώτη να γράφει τρίποντο και τον Θεοφίλου να σκοράρει έφεραν τον αγώνα στο 20-19! Ο Κλιμαντήρης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 23-19, με τον Συρογιάννη να σκοράρει για το 26-19, πριν έρθει ο Καπαντάκης με τρίποντο στην εκπνοή για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-22.

Στην επανάληψη ο Κλιμαντήρης σε δύο φάσεις έφερε τους Halia Mavericks στο 29-22, αλλά ο Νομικός απάντησε για το 29-24. Ξανά στους 7 από τον Κλιμαντήρη, 31-24, με τον Καπαντάκη να μειώνει, 31-26. Ο Αγγελωνίτης Π. με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του έγραψε το 34-26, με την περίοδο να κλείνει από 1/2 βολές του Νομικού για το 34-27, σε ένα δεκάλεπτο νευρικό επιθετικά, με τις άμυνες να είναι πολύ σκληρές και να έχουν τον πρώτο λόγο, 8-5 το επιμέρους σκορ. Η 4η περίοδος άρχισε με τον Κλιμαντήρη να σκοράρει για το 36-27 και το +9 της ομάδας του, ενώ μετά την απάντηση του Ασπιώτη ο ίδιος ήταν που ξανάβαλε τους Halia Mavericks μπροστά με 9 πόντους, 38-29. Ο Νομικός έγραψε 2/2 βολές, ο Ασπιώτης σκόραρε καλάθι και φάουλ, για να μειώσουν οι East σε 38-34, ενώ λίγο αργότερα με τον Γαστεράτο να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ, οι East πλησίασαν στο σουτ, 39-36. Ο Διακονικολάου απάντησε για την ομάδα του την κράτησε μπροστά, ο Ασπιώτης είχε 1/2 βολές, με τον Συρόγιαννη να σκοράρει για το 43-37. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν από 1/2 βολές στη συνέχεια, με το σκορ να πηγαίνει στο 45-38 για τους Halia Mavericks, τους East να μην μπορούν να βρουν στόχο από μακριά για να ψαλιδίσουν τη διαφορά και τον Διακονικολάου να κλείνει το ματς στο 46-38 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Κλιμαντηρης έκανε μεγάλο ματς με 19 πόντους και 22 ριμπάουντ, ο Διακονικολάου είχε 10 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Συρόγιαννης 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αγγελωνίτης Π. 6 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους East ο Ασπιώτης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καπαντάκης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Νομικός 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Θεοφίλου 5 πόντους, 11 ριμπάουντ.