Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Ερμής-Dirtus, νίκη για Gunners!

Αήττητοι Ερμής-Dirtus, νίκη για Gunners!

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Ερμή, 59-51 τους Κένταυρους για την 3η αγωνιστική στον 9ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Αήττητη στο 2-0 βρίσκεται και η Dirtus Bologna μετά το 68-57 επί των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, ενώ οι Gunners πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο, 59-33 τους Lazers.

Gunners – Lazers 59-33

Οι Gunners κέρδισαν με 59-33 τους Lazers για την πρώτη τους νίκη φέτος, με το ματς να ξεκινά κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, περνώντας από 3 ισοπαλίες στο 2-2, το 3-3 και το 5-5, φτάσαμε στο 7-7 της περιόδου, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου είχαμε και 5η ισοπαλία στο 9-9. Από εκεί και πέρα οι Gunners πήραν προβάδισμα, αρχικά με 15-9 και μετά το 18-15 πήγαν στο 22-15 για να ανεβάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 27-15, με τους Lazers να απαντούν για το 27-17 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι Lazers μείωσαν σε 27-19, αλλά οι Gunners απάντησαν με σερί 8-0 για το 35-19, για να κλείσουν την 3η περίοδο στο 38-22. Στο 4ο δεκάλεπτο συνέχισαν ως το 44-22, με τους Lazers να απαντούν για το 44-26 και το 46-31, πριν ένα 7-0 φέρει τον αγώνα στο 53-31. Μετά το 53-33 οι Gunners έκλεισαν το ματς στο 59-33 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σκαρλαγιδης είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ντασκας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαϊδας 8 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Γουργουλιος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουναδης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Ερμής – Κένταυροι 59-51

Ο Ερμής κέρδισε τους Κένταυρους με 59-51 για να παραμείνει αήττητος. Το ματς ξεκίνησε από τον Μελά στο 3-0 για να απαντήσουν ο Τουμαζανης με τον Παππα για το 3-7. Ο Κουμουτσακος ισοφάρισε τον αγώνα στο 8-8 και ο Μελας έφερε το ματς στο 10-10 με τον Ψαρρο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 16-11. Στη 2η περίοδο ο Μελάς έγραψε το 19-11 με τον Σπυρόπουλο και τον Παππα να απαντούν για το 19-15. Ο Ερμής έφτασε με τον Μελά στο 26-16 για να απαντήσουν ο Τσιοτσιος με τον Δροση για το 28-26 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Παππας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 28-29, για να απαντήσει ο Βλαχακης, με τον Τσιοτσιος να ισοφαρίζει σε 32-32. Ο Σπυρόπουλος έγραψε το 35-35 με τον Μελά και τον Ψαρρό να φέρνουν το ματς στο 39-35 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοβες με τον Αναγνώστου σκόραραν για το 45-35 με τους Κένταυρους να απαντούν και πάλι, 45-42 από τον Παππα και τον Κορδαλη. Ο Αναγνώστου έφερε το ματς στο 51-44 και το 53-45 με τον Βλαχάκη να γράφει το +10 για την ομάδα του. Ο Κορδαλης απάντησε, αλλά ο Ερμής με τον Βλαχάκη πήγε στο 59-48 καθαρίζοντας τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ψαρρός 14 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Βλαχάκης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Παππας είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσιοτσιος 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Dirtus Bologna 57-68

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 57-68 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές από τον Θειακούλη και τον Μαθιουδάκη για να απαντήσουν ο Γαλανάκης με τον Παπαπροκοπίου για το 6-5. Ο Δεληγιώργης ισοφάρισε σε 8-8 λίγο μετά με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 8-12 και τον Θειακούλη το 10-14 για να φέρει το ματς ο Χαλκιάς στο 12-17 για την Dirtus Bologna. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 18-19 ως το δεκάλεπτο, ενώ μετά το 18-24 από τον Πια, ο Νίκας με τον Κουντουρη και τον Δεληγιώργη έβαλαν μπροστά την ομάδα τους, 25-24, με τον Κοσμίδη να γράφει το 29-26 για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-28 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Στην επανάληψη ο Χαλκιάς σκόραρε για το 30-31, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να απαντούν για τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 9-1 σερί από τον Νίκα, τον Δεληγιώργη και τον Γαλανάκη για το 39-32. Ο Αλεξόπουλος μείωσε σε 39-36, με τον Νίκα να κρατά μπροστά την ομάδα του και τον Σαρικάκη να σκοράρει για το 43-39 πριν η Dirtus Bologna κλείσει με τον Μαθιουδάκη την περίοδο στο 43-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπυρόπουλος έβαλε την ομάδα του μπροστά και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους έφερε το ματς το 43-49. Ο Παπαθανασίου απάντησε για το -4 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, αλλά ο Σπυρόπουλος με τον Πια έτρεξαν νέο σερί 0-9 για το 45-58. Ο Παπαπροκοπίου μείωσε σε 48-58 με τον Σπυρόπουλο να απαντά και πάλι, 49-63. Ο Θειακούλης έφερε την ομάδα του στο 50-65, με τον Νίκα και τον Κουντουρη να απαντούν για το 55-65 και το ματς να κλείνει στο 57-68.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 12 πόντους, ο Μαθιουδάκης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Νίκας είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαπροκοπίου 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Δεληγιώργης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γαλανάκης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.