Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο final four οι Red Hot Chili Hoopers!

Στο final four οι Red Hot Chili Hoopers!

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν την προημιτελική σειρά με τους Ρούκουνες με 2-0 για να πάρουν την πρόκριση στο final four του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Το δεύτερο παιχνίδι ήταν οριακό, με τους Red Hot Chili Hoopers να κερδίζουν με 49-48 στην παράταση, για να πάρουν το εισιτήριο και να πανηγυρίσουν την πρόκριση!

Ρούκουνες – Red Hot Chili Hoopers 48-49παρ.
(Σκορ σειράς: 0-2)

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Red Hot Chili Hoopers, που προηγήθηκαν με 0-5 με τον Κυπριανιδη. Ο Αντωνατος με τον Δημητρακακη απάντησαν για τους Ρούκουνες για το 4-5, για να σκοράρουν ο Σακλαρίδης με τον Μαμαλη για το 4-9 των Red Hot Chili Hoopers, με τον Γρηγορόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 4-11. Ο Μαλλης απάντησε, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σακλαριδη στο 7-13. Ο Δημητρακάκης σκόραρε για το 10-13 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Οικονόμου να απαντά και τον Γρηγορόπουλο να φέρνει τους Red Hot Chili Hoopers στο 11-20. Από αντιαθλητικό φάουλ οι Ρούκουνες σκόραραν με τον Λασπα και τον Μαλλη για να πλησιάσουν σε 15-20, αλλά ο Μαμαλης απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 15-23. Ο Κοβατσος έφερε τον αγώνα στο 17-23, και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Red Hot Chili Hoopers πήραν διψήφιο προβάδισμα, ο Κυπριανιδης σκόραρε για το 17-25, με τον Στολη να φέρνει την ομάδα του στο 19-30 μετά την απάντηση του Δημητρακακη. Ο Δημητρακάκης μείωσε με τον Κοβατσο να φέρνει τον αγώνα στο 22-30 και τον Αντωνάτο να γράφει το 24-30. Οι Red Hot Chili Hoopers κράτησαν τον έλεγχο, απάντησαν με ένα σερί 0-7, ο Σακλαριδης με τον Φραγκογιαννη και τον Οικονόμου έφεραν τον αγώνα στο 24-37. Οι Ρούκουνες δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο, μείωσαν με τον Λασπα ως το 29-37, για να τους φέρουν ο Αντωνατος με τον Μαρκακη στο 33-37 και να κλείσει ο Λασπας το 3ο δεκάλεπτο στο 35-37, ολοκληρώνοντας ένα 11-0 για την ομάδα του! Στην 4η περίοδο ο Γρηγορόπουλος διέκοψε το σερί για το 35-39, με τον Κοβατσο να απαντά με καλάθι και φάουλ, 38-39. Ο Στολης σκόραρε για το 38-41, με τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν το παιχνίδι με βολές από τον Αντωνατο και τον Δημητρακακη, 41-41. Ο Κυπριανιδης πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 41-44, αλλά ο Κοβατσος ήταν εκεί για να απαντήσει με καλάθι και φάουλ για το 44-44, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση!

Εκεί οι Ρούκουνες μπήκαν με Μάλλη και Αντωνάτο για το 48-44, αλλά στη συνέχεια τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Red Hot Chili Hoopers στο ματς. Ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 48-46, στη συνέχεια έγραψε 1/2 βολές για το 48-47, για να έρθει ο Φραγκογιάννης 1:30 πριν το τέλος της παράτασης και να γράψει το 48-49 για την ομάδα του με το μοναδικό του εύστοχο σουτ στο ματς στο πιο καθοριστικό σημείο, σουτ που έμελλε να είναι εκείνο που έδωσε την πρόκριση στους Red Hot Chili Hoopers, αφού οι Ρούκουνες δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο τέλος!

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κυπριανιδης 10 πόντους, ο Σακλαριδης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Στολης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τους Ρούκουνες ο Αντωνατος είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κοβατσος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Δημητρακακης 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Λασπας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαλλης 7 πόντους, 14 ριμπάουντ.