Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Superhonics, LA Stripers

Νίκες για Superhonics, LA Stripers

Οι LA Stripers κέρδισαν με 82-36 τους Filoiadelfia 76ers για την 5η αγωνιστική στον 10ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβουν στο 4-1 στο γκρουπ και να πλησιάσουν ακόμα πιο κοντά στο Α1. Οι Superhonics πήραν με 55-45 το ντέρμπι με τους Athens Supergrungers ανεβαίνοντας στο 2-2 και ενισχύοντας τη θέση τους για τη συνέχεια.

LA Stripers – Filoiadelfia 76ers 82-36

Οι LA Stripers κέρδισαν με 82-36 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 15-0 και 19-2, με το πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει από το 19-4 και το 23-6 στο 28-6 στο τέλος του. Στη 2η περίοδο, μετά το 32-6 οι Filoiadelfia 76ers σκόραραν για το 35-11 και το 39-15 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 45-17. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 30 πόντους, 49-19, και στη συνέχεια οι LA Stripers ξέφυγαν με 56-22, για να απαντήσουν οι Filoiadelfia 76ers για το 56-24 πριν ένα 8-0 φέρει τους νικητές στο 64-24 στο 30ο λεπτό. Μετά το 64-28 από τους Filoiadelfia 76ers πήγαμε πάλι στους 40 πόντους, 68-28 και 70-30, με τους Filoiadelfia 76ers να σκοράρουν για το 72-34 πριν οι LA Stripers φτάσουν στο τελικό 82-36.

Για τους νικητές ο Καπιρης είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, ο Γαλιατσος 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Ιορδάνου 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σπυριδωνίδης με τον Βεντουρη από 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 7 πόντους και 2 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ματαλιωτακης είχε 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λουγιακης Χ. 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πριτσιουλης 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Superhonics – Athens Supergrungers 55-45

Οι Superhonics κέρδισαν με 55-45 τους Athens Supergrungers, ανατρέποντας το σκηνικό στην επανάληψη, αφού το ματς ξεκίνησε με 5-3 για τους νικητές από τον Μαστοράκη, για να απαντήσουν με 0-8 σερί οι Athens Supergrungers με τον Θεοδώρου και τον Κουρτη, 5-11. Ο Οικονόμου μείωσε σε 9-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-16. Στη 2η περίοδο, ο Χιμος έφερε τον αγώνα στο 11-22, ενώ ο Κατσαμπανης σκόραρε για το 14-25. Μετά το καλάθι του Αντωνιάδη, ο Λιουτας ήταν που έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στους Athens Supergrungers, 16-28, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Οικονομου και τον Κοτσιρα στο 21-28. Στην επανάληψη ο Κοτσιρας με τον Αντωνιάδη έφεραν την ομάδα τους ως το 28-29, για να κρατήσουν ο Τσιπρας με τον Κατσαμπανη τους Athens Supergrungers μπροστά στο σκορ, 30-36. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 32-36 από τον Αντωνιάδη, με τον Κουρτη να σκοράρει για το 32-38 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Αντωνιάδης με τον Παπαδοπουλο και τον Μπαρδανη απάντησαν για την ολική ανατροπή στο ματς, σερί 9-0 και 41-38 μπροστά οι Superhonics. Ο Οικονόμου με 5 μαζεμένους πόντους έγραψε το 46-39, ενώ ο ίδιος με τον Χατζησταυρου ήταν που ολοκλήρωσαν ένα σερί 23-1 ως το 55-39 της ομάδας τους. Ο Λιουτας προσπάθησε να απαντήσει, 55-42, αλλά ήταν πια αργά και το ματς έκλεισε με 55-45 από τον Κατσαμπανη.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Αντωνιάδης 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μαστοράκης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τσιπρας 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.