Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πέταξε έξω τους πρωταθλητές ο Ρεμπελιακός!

Πέταξε έξω τους πρωταθλητές ο Ρεμπελιακός!

Ο Ρεμπελιακός πήρε το εισιτήριο για το final four του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 2-1 τον «πρώιμο τελικό» με τους πρωταθλητές στα προημιτελικά, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του… καταστροφής της σεζόν των Run ‘n’ Gun! Ο Ρεμπελιακός πήρε με διψήφια διαφορά τα δύο τελευταία παιχνίδια της σειράς, παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1, για να γίνει η μόνη ομάδα που έχει κερδίσει τους Run ‘n’ Gun με διψήφια διαφορά στην ιστορία τους στη λίγκα! Στο 3ο ματς ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 71-57, για να κάνει το 2-1, να πάρει την πρόκριση για την τετράδα και να σιγουρευτεί ότι το πρωτάθλημα θα στέψει και φέτος νέο πρωταθλητή. Μάλιστα, με τη νίκη του αυτή, κατάφερε να έχει κερδίσει τους Run ‘n’ Gun στην ιστορία τους στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» όσες φορές τους έχουν κερδίσει όλες οι άλλες ομάδες της λίγκας μαζί (3 φορές), αφού νωρίτερα φέτος τους είχε κόψει το δρόμο και στο Prime Cup.

Ρεμπελιακός – Run ‘n’ Gun 71-57
(Σκορ σειράς: 2-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε από τον Ηλιάκη και τον Λαρεντζάκη με 4-0 για τον Ρεμπελιακό, για να απαντήσει ο Χιώτης από μακριά για το 4-3 για τους Run ‘n’ Gun. Ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 9-3, ο Χιώτης απάντησε και πάλι, με τον Κατιάκο να σκοράρει για το 12-5. Ο Χιώτης ήταν ο μόνος παίκτης που σκόραρε για τους Run ‘n’ Gun στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας την περίοδο στο φτωχό επιθετικά 12-7, με τον Ρεμπελιακό να μπαίνει με 7-0 στη 2η περίοδο, ο Καρρας με τον Κατιάκο έφεραν την ομάδα τους στο 19-7 και την πρώτη διψήφια διαφορά της στο ματς. Ο Πανδης με τον Καραλή βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι για το 19-13, για να σκοράρει ο Παπασωτηρίου για το 21-13 και ο Λαρεντζάκης με τον Πλεξουσάκη για το 25-15 λίγο μετά. Οι Run ‘n’ Gun με ένα σερί 0-10 κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, ο Κοντογεώργης με τον Χιώτη, τον Καραλή και τον Πανδή έγραψαν το 25-25, αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους, με τον Ρεμπελιακό να κρατά το κεφάλι στο σκορ και στα 40 λεπτά του αγώνα. Το 25-25 ήταν η πρώτη και η τελευταία ισοπαλία στο παιχνίδι, αφού ο Ρεμπελιακός απάντησε με τον Πλεξουσάκη και τον Λαρεντζάκη για το 31-26, με τον Τζανο να σκοράρει για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-28.

Στην επανάληψη ο Πλεξουσάκης σκόραρε για το 34-28, με τον Χιώτη να απαντά, αλλά τον Ρεμπελιακό στη συνέχεια να παίρνει τον έλεγχο για να τρέξει ένα δικό του 10-0 που ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια τιμή, με τους Run ‘n’ Gun να μην καταφέρνουν να μειώσουν ξανά κάτω από τους 10 πόντους ως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Καρρας με τον Λαρεντζάκη, τον Κατιακο και τον Πλεξουσάκη σκόραραν για το 44-30 της ομάδας τους, ο Ρηγας διέκοψε το σερί, 44-32, με τον Καραλη να σκοράρει για το 46-34 και το 48-36 μετά την ενδιάμεση απάντηση του Καρρά. Ο Ηλιάκης με 5 πόντους έγραψε το 53-36, με τον Πανδή να κλείνει το δεκάλεπτο στο 53-39. Στην 4η περίοδο ο Χιώτης μείωσε σε 53-42, αλλά ο Κατιάκος με τον Πλεξουσάκη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 17 πόντους, 59-42. Ο Χιώτης μείωσε σε 59-45, με τον Ηλιάκη και τον Καρρα να σκοράρουν για το 62-45 για να έρθει ο Παπασωτηρίου για το 65-47. Ο Καραλής απάντησε, με τον Τζανο να γράφει το 65-55, μειώνοντας στους 10 πόντους με ένα 0-8 για τους πρωταθλητές, αλλά ο Ηλιάκης με τον Πλεξουσάκη ήταν και πάλι εκεί, 69-55 για τον Ρεμπελιακό, με το ματς να κλείνει από Χιώτη και Ηλιάκη στο 71-57 και τον Ρεμπελιακό να πανηγυρίζει την πρόκριση στο final four της διοργάνωσης ανατρέποντας το 0-1 στη σειρά!

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατιάκος 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καρρας 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαρεντζάκης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Run ‘n’ Gun ο Χιώτης είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Πανδής 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καραλής 13 πόντους, 7 ριμπάουντ.