Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκες Τριπόντιοι, Victorious, Zeppelin!

Με νίκες Τριπόντιοι, Victorious, Zeppelin!

Οι Τριπόντιοι μπήκαν με νίκη στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 58-35 των Los Rebels για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη και για τη Victorious, 86-46 επί του KMC B.C., ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 66-49 την Boom Shakalaka.

Los Rebels – Τριπόντιοι 35-58

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 35-58 τους Los Rebels με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές από τον Μπουτο για να απαντήσει ο Σακελλαρίου Δ. για το 3-7. Οι Τριπόντιοι με τον Παντελέο και τον Φαλελακη έφτασαν στο 3-15 στη συνέχεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χασιώτη στο 5-18. Στη 2η περίοδο ο Βλαχογιώργος με τον Σαμπλαουρα και τον Δερματη βοήθησαν την ομάδα τους να μειώσει ως το 13-23. Ο Μπεης απάντησε για το 13-28 με τον Μπουτο να κλείνει το ημίχρονο στο 17-33. Στην επανάληψη ο Παντελειος με τον Μπουτο έφεραν το ματς στο 18-40 για να απαντήσει ο Γρηγορόπουλος για το 22-40 για τους Los Rebels. Οι Τριπόντιοι πήγαν στο 22-45 με τον Τσαφαντάκη και, μετά την απάντηση του Σακελλαρίου Δ. και του Σακελλαρίου Α., ο Τσαφαντάκης με τον Τραχανη τους έφεραν στο 29-53, για να φτάσουν στο 32-58 λίγο πριν κλείσει ο αγώνας.

Για τους νικητές ο Μπουτος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Παντελεος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Πανταζόγλου 9 πόντους. Για τους Los Rebels ο Γρηγορόπουλος είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σαμπλαουρας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

KMC B.C. – Victorious 46-86

Η Victorious κέρδισε με 46-86 τον KMC B.C. στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 6-4 από τον Μακρίδη για τον KMC B.C.. Η Victorious απάντησε για το 6-8 με τον Δημητρίου και τον Θεοδωρόπουλο, πριν ο Μακρίδης φέρει και πάλι την ομάδα του στο 11-10. Η περίοδος έκλεισε στο 11-14 από τον Σεβαστό με τη Victorious να φτάνει το σερί της στο 0-10 στο 2ο δεκάλεπτο, Τσιάκας και Θεοδωρόπουλος σκόραραν για το 11-20. Ο Κωτουλας έφερε τον αγώνα στο 13-23 και λίγο μετά στο 16-27 με τον Μακρίδη να απαντά. Νικηφόρος και Παγουλάτος ήταν που μαζί με τον Θεοδωρόπουλος έτρεξαν ένα 0-9 στο τέλος του ημιχρόνου για το 19-36. Στην επανάληψη το σερί της Victorious έφτασε το 0-20 όταν με τον Τσιάκα και τον Θεοδωρόπουλο πήγε το ματς στο 19-47. Ο Παλλας διέκοψε το σερί με τον Λεντζη να σκοράρει για το 23-55 μετά το καλάθι του Δημητρίου. Ο Παλλας με τον Γκικα έφεραν το ματς στο 27-59 με τον Τσιάκα και τον Παγουλάτο να σκοράρουν για το 27-65. Με τον Μαριολη και τον Μακριδη ο KMC B.C. πήγε στο 33-67, για να απαντήσουν ο Κωτουλας με τον Νικηφόρο για το 35-73. Κονδύλης και Σεβαστός έγραψαν το 40-78 με τον Μακρίδη να φέρνει την ομάδα του στο 44-81 πριν κλείσουν το ματς στο 46-86 ο Σεβαστός με τον Κωτουλα.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσιάκας 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κωτουλας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Νικηφόρος 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δημητρίου 10 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σεβαστός 9 πόντους και ο Παγουλάτος 7 πόντους, 23 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τον KMC B.C. ο Μακρίδης είχε 24 πόντους και ο Δουκας 2 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Boom Shakalaka – Zeppelin 49-66

Οι Zeppelin κέρδισαν με 49-66 την Boom Shakalaka μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, 0-11 στο ξεκίνημα. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 1-18 για τους νικητές που έφτασαν το σερί τους ως το 1-21 στη 2η περίοδο. Η Boom Shakalaka απάντησε από το 3-24 με σερί 9-0 για το 12-24 με τους Zeppelin να τρέχουν νέο 0-7 για το 12-31 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το ματς ήταν στους 20 πόντους στο 14-34 και το 16-36 με την Boom Shakalaka να μειώνει σε 25-36 με 9-0 σερί. Η διαφορά έπεσε και κάτω από τους 10 πόντους στο 34-40 και η Boom Shakalaka μείωσε ως το 37-42 και το -5 κοντά στο τέλος της 3ης περιόδου. Οι Zeppelin στο 4ο δεκάλεπτο αντέδρασαν και με σερί 4-12 πήγαν στο 41-55, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και στο 43-62, με το ματς να κλείνει στο 49-66.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)