Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκες Δουρούτη και Κένταυροι!

Με νίκες Δουρούτη και Κένταυροι!

Με 5 ντέρμπι ξεκίνησε η δράση στην 1η αγωνιστική του Β ομίλου του Challenge League. Η Δουρούτη κέρδισε με 49-47 τον KMC B.C., ενώ οι Pick ‘n’ Troll επικράτησαν με 67-63 της One Love B.C. στην παράταση. Οι Lazer κέρδισαν με 52-47 τους Chicago Tools, ενώ οι Orlando Tragic νίκησαν στο τέλος τους Heat B.C. με 65-58. Τέλος, οι Κένταυροι επικράτησαν με 43-35 των Filoiadelfia 76ers.

Chicago Tools – Lazer 47-52

Οι Lazer κέρδισαν με 47-52 τους Chicago Tools με το ματς να ξεκινά με 0-4 και 2-7 για τους νικητές από τον Καλαμπακο και τον Ηγουμενο. Ο Νερατζης απάντησε για το 4-7 με τους Lazer να φτάσουν στο 4-13 με τον Καλαμπακο και τον Ντραγκοτι, πριν ο Νερατζης με τον Μιχαλόπουλο απαντήσουν για το 11-16 της περιόδου, με τον δεύτερο να φέρνει τον αγώνα στο 15-16 στο 2ο δεκάλεπτο και τον Πλεξιδα Δ. να γράφει το 17-18 και το 19-20 λίγο μετά. Ο Αντιπαριωτης απάντησε, με τον Μαθιουδάκη να ισοφαρίζει, ο Καλαμπάκος έγραψε το 22-28 με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-28 από τον Μιχαλόπουλο. Στην επανάληψη ο Μιχαλόπουλος μείωσε σε 27-28 με τον Νερατζη να ισοφαρίζει σε 30-30. Ο Γιαννόπουλος με τον Παπαπαναγιώτου έφεραν τους Lazer στο 30-37, αλλά ο Νεράτζης με τον Πλεξίδα έκλεισαν την 3η περίοδο στο 34-38 με τους Chicago Tools να πλησιάζουν σε 36-38 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Καλαμπακος έγραψε το 36-42, ο Μιχαλόπουλος μείωσε ξανά στον πόντο, με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει για το 41-47. Ο Μιχαλόπουλος ισοφάρισε σε 47-47 στο 1:30 με τους Chicago Tools να χάνουν ευκαιρία μετά να προσπεράσουν. Ο Καλαμπακος έγραψε το 47-49 στα 44 δευτερόλεπτα, με τους Chicago Tools να αστοχούν στα 23 δευτερόλεπτα και τους Lazer να έχουν 3/6 βολές στα 19, τα 13 και τα 4 δευτερόλεπτα για το 47-52 και τη νίκη της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αντιπαριώτης 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 22 πόντους, ο Νερατζης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Heat B.C. – Orlando Tragic 58-65

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 58-65 τους Heat B.C. μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 και 7-3 για τους Heat B.C. από τον Χατζησομπανη και τον Καραλη, για να απαντήσουν οι Orlando Tragic για το 7-6. Οι Heat B.C. ξέφυγαν ξανά με 14-8, αλλά ένα 0-7 των Orlando Tragic έκλεισε το ημίχρονο στο 14-15. Στην 3η περίοδο ο Λαβαζος με τον Αρχοντόπουλο έφεραν τον αγώνα ως το 17-17 με τους Heat B.C. να ξεφεύγουν με 27-19 λίγο μετά με απανωτά καλάθια του Αρβανιτάκη. Ο Ριγόπουλος απάντησε για το 27-22 λίγο πριν το ημίχρονο με τον Τσουλφα και τον Μπελεχακη να γράφουν το 29-28 στην 3η περίοδο. Ο Μπελεχάκης ισοφάρισε το ματς σε 31-31 με τον Αρβανιτάκη να κρατά την ομάδα του μπροστά, 34-31 και 37-36. Ο Τριανταφυλλίδης απάντησε για το 37-39 με τον ίδιο και τον Μπελεχάκη να σκοράρουν για το 37-44 και την 3η περίοδο να κλείνει το 39-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χατζησομπανης με τον Λαβαζο έφεραν το ματς στο 43-46, ενώ ο Αρβανιτακης σκόραρε για το 47-48. Ο Λαβαζος με τον Γιορνταμηλακη έβαλαν μπροστά την ομάδα τους, 51-49, με τους Orlando Tragic να απαντούν με τον Ριγόπουλο και τον Τσουλφα για το 51-54. Οι Heat B.C. ισοφάρισαν ξανά σε 54-54 και σε 57-57 για να πάρουν προβάδισμα με 58-57 με τον Αρβανιτάκη. Ο Τσουλφας με τον Τριανταφυλλίδη απάντησαν για το 58-62 της ομάδας τους με τον Μπελεχάκη να κλείνει το ματς στο 58-65 με σερί 0-8 των Orlando Tragic στο τέλος.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τριανταφυλλίδης 13 πόντους, ο Ριγόπουλος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Αρχοντόπουλος 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λαβαζος 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γιορνταμηλακης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χατζησομπανης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

KMC B.C. – Δουρούτη 47-49

Η Δουρούτη κέρδισε τον KMC B.C. με 47-49 με το ματς να ξεκινά με 0-5 για τους νικητές από τον Γεωργακόπουλο και τον Ζησιδη Ο. για να απαντήσουν ο Χαραλαμπίδης με τον Σανδυλο για το 5-6 της περιόδου. Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε για το 10-6 από τον Δουκα, με τον Σανδυλο να φέρνει την ομάδα του στο 12-8 και τον Πυργιερη να γράφει το 15-8. Η Δουρούτη απάντησε με 0-8 σερί από τον Ζησιδη Ο., τον Γιαννικακη και τον Ζησιδη Σ. ως το 15-16 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χαραλαμπαξη στο 17-16. Στην 3η περίοδο ο Μαριολης έφερε την ομάδα του στο 1-16, με τον Ζησιδη Ο. να απαντά για το 19-23. Ο Σανδυλος μείωσε, ο Δουκας ισοφάρισε σε 24-24, με τον Μαριολη και τον Χαραλαμπαξη να φέρνουν τον αγώνα στο 31-26 για τον KMC B.C.. Ο Ζησιδης Ο. απάντησε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 31-32 για τη Δουρούτη, με τον ίδιο να σκοράρει και για το 31-36 στην 4η περίοδο, ολοκληρώνοντας ένα 0-10 της ομάδας του. Ο Μαριολης με τον Δουκα έβαλαν ξανά μπροστά τον KMC B.C., 37-36, με τον Ζησιδη Σ. να απαντά, 37-40. Ξανά μπροστά ο KMC B.C. με 43-42, για να σκοράρει ο Ζησιδης Σ. για το 43-44. Ο KMC B.C. ισοφάρισε στο 44-44 και προσπέρασε με 46-45 λίγο μετά, αλλά ο Γιαννικάκης έβαλε την ομάδα του μπροστά, 46-47 και ο Ζησιδης Σ. με βολή την έφερε στο 46-48 δίνοντάς της το ροζ φύλλο, παρά τις προσπάθειες του Μαριόλη (47-48), με βολή του Ζησιδη Ο..

Για τους νικητές ο Ζησιδης Ο. είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ζησιδης Σ. 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γεωργακόπουλος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον KMC B.C. ο Σανδυλος είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Δουκας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαριόλης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

One Love B.C. – Pick ‘n’ Troll 63-67παρ.

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν την One Love B.C. με 63-67 με το ματς να πηγαίνει παράταση για να κριθεί. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10-0 για την One Love B.C. με τον Ροδίτη, τον Λάιο και τον Μπιμπα. Ο Χιουτακάκος με τον Μουκοβινα απάντησαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-4 και τον Μπιμπα να γράφει το 14-4 στη 2η περίοδο. Οι Pick ‘n’ Troll απάντησαν με σερί 0-8 για να πλησιάσουν με τον Μουκοβινα και τον Χιουτακακο ως το 14-12, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 16-15 λίγο μετά. Ο Καρδαμακης απάντησε για το 20-15, με τον Χιουτακάκο και τον Καραπαναγο να φέρνουν το ματς στα ίσα, 22-22. Ο Καρδαμακης με τον Ροδίτη σκόραραν για το 27-22, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χιουτακάκο στο 27-26. Στην επανάληψη ο Καρδαμάκης σκόραρε για το 29-26, το 31-28 και το 33-29 της ομάδας του, για να απαντήσουν ο Πλιαχτουρας με τον Τσοπανακη Γ. για το 35-35. Ο Καραπαναγος έβαλε μπροστά τους Pick ‘n’ Troll με τον Γκιόκα να κλείνει την 3η περίοδο στο 35-41 με σερί 2-12. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Δεμελης με τον Καρδαμακη έγραψαν το 42-41, με τον Μουκοβινα να απαντά. Ο Πιτογλου σκόραρε για το 46-44, με τον Μουκοβινα να γράφει το 46-47 και το 48-49. Ο Δεμελης απάντησε για το 50-49, με τον Τσοπανακη Ν. να ισοφαρίζει σε 50-50 πριν ο Καρδαμακης φέρει την ομάδα του στο 55-50. Ο Τσοπανακης Γ. μείωσε, ο Καρδαμακης απάντησε ξανά, 57-52. Ο Πλιαχτουρας σκόραρε για το 57-54 με τους Pick ‘n’ Troll να κλέβουν και να ισοφαρίζουν στα 37 δευτερόλεπτα σε 57-57. Η One Love B.C. είχε την τελευταία επίθεση, αστόχησε, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, αλλά με 0/2 βολές το ματς πήγε σε παράταση. Εκεί οι Pick ‘n’ Troll προηγήθηκαν με 57-62 για να δουν τους αντιπάλους τους να ισοφαρίζουν σε 62-62 με τον Μπίμπα. Ο Μουκοβινας στα 43 δευτερόλεπτα έγραψε καλάθι και φάουλ για το 63-66 δίνοντας στους Pick ‘n’ Troll τη νίκη μετά από ένα φοβερό ντέρμπι.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 31 πόντους, 24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουκοβινας 15 πόντους, ο Πλιαχτουρας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Καρδαμακης είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπιμπας 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Ροδίτης 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Filoiadelfia 76ers 43-35

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Filoiadelfia 76ers με 43-35 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Filoiadelfia 76ers, μετά το 4-0 από τον Τουμαζανη και τον Λουρανδακη, ο Τζανακακης με τον Ζιαγκα έφεραν την ομάδα τους στο 4-10. Οι Κένταυροι απάντησαν με τον Μαριτσα και τον Δροση για το 11-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-12 και τον Ζιαγκα με τον Πριτσιουλη να σκοράρουν για το 11-16 στη 2η περίοδο. Ο Δρογωσης μείωσε σε 14-16, ο Μπατουνας έγραψε το 16-18, με τον Λουγιακη Χ. να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Κριτουλη στο 18-20. Στην επανάληψη ο Μαριτσας με τον Τουμαζανη ισοφάρισαν το ματς σε 22-22 και έγραψαν το 24-22 λίγο μετά, με τον Λουγιακη Χ. να απαντά για το 24-24. Ο Μπατουνας με τον Κανακη σκόραραν για το 30-24, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 31-26 αλλά του Κένταυρους να ξεφεύγουν με σερί 8-0 στο 4ο δεκάλεπτο με 39-26, παίρνοντας σκορ από τον Κριτουλη, τον Λουρανδακη και τον Τουμαζανη. Ο Λουγιακης Χ. μείωσε, αλλά ο Μαριτσας έφερε την ομάδα του ως το 42-38. Ο Πριτσιουλης σκόραρε για το 42-33, με το ματς να κλείνει από τον Καραφυλλίδη στο 43-35.

Για τους νικητές ο Μαριτσας είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τουμαζανης 9 πόντους. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ζιαγκας είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λουγιακης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ.