Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με επίθεση «φωτιά» στον τελικό οι Miners!

Με επίθεση «φωτιά» στον τελικό οι Miners!

Τι κι αν έχουν καταγραφεί στο υποσυνείδητο των περισσοτέρων ως ομάδα που σπάει κόκκαλα στην άμυνα; Οι Miners σκόραραν περισσότερο από οποιαδήποτε από τις άλλες 11 ομάδες που έπαιζαν ημιτελικούς το τελευταίο διήμερο (όσο αδόκιμη κι αν είναι αυτή η σύγκριση), για να κερδίσουν τους Orlando Tragic με 77-63 και να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης».

Με 5 παίκτες να σκοράρουν τουλάχιστον 10 πόντους, οι Miners πήραν την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, για να παλέψουν την Κυριακή για την πρώτη τους κούπα στο πρωτάθλημα, έχοντας κάμψει την αντίσταση των πολύ σκληρών Orlando Tragic, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 23 πόντους στο παιχνίδι.

Miners – Orlando Tragic 77-63

Το ματς ξεκίνησε με δύο συνεχόμενες ισοπαλίες από τον Αγαθο και τον Ριγόπουλο αρχικά, με τον Τσουλφα και τον Παπαδόγιαννη να σκοράρουν για το 4-4. Ο Μπενετσης με τον Χασομερη έφεραν τον αγώνα στο 8-4 για τους Miners, αλλά οι Orlando Tragic με τον Μπελεχάκη και τον Τριανταφυλλίδη να σκοράρουν τρίποντα ισοφάρισαν τον αγώνα στο 10-10. Ο Αρβανιτέλης από μέση απόσταση έφερε το ματς στο 12-10, με τον Μπελεχάκη να ισοφαρίζει ξανά. Με τον Αρβανιτέλη και τον Κωτσίδη να γράφει καλάθι και φάουλ, οι Miners έφτασαν στο 19-14, ενώ ο Αρβανιτέλης σκόραρε και για το 21-16 λίγο μετά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κυνηγόπουλος έφερε την ομάδα του στο 23-19, ο Χασομέρης σκόραρε για το 25-19, με τον Κυνηγόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ για να φέρει τον αγώνα στο 28-19. Ο Ριγόπουλος διέκοψε το 7-0 των Miners με τρίποντο, με τον Καλογήρου να σκοράρει για το 30-24. Ο Χασομέρης με τον Αρβανιτέλη έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 34-24, με τον Αγάθο και τον Κωτσίδη να σκοράρουν για το 36-24 και το 38-26. Ο Τσούλφας απάντησε, ο Μπενέτσης έγραψε δύο βολές, με τον Τσούλφα να σκοράρει ξανά και το ημίχρονο να κλείνει από Κυνηγόπουλο και Ριγόπουλο στο 42-32 και το +10 για τους Miners.

Στην επανάληψη ο Αγάθος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 12 πόντους, αλλά ο Ριγόπουλος με τον Τσούλφα μείωσαν για το 44-37. Ο Ματσουκατωβ έφερε τον αγώνας στο 45-39, με τον Αρβανιτέλη και τον Χασομέρη να απαντούν για το 49-39. Ξανά στους 8 με βολές του Μπελεχάκη, ενώ μετά την απάντηση του Κυνηγόπουλου ο Ματσουκατωβ έφερε τον αγώνα στο 51-43. Ο Παπαδόγιαννης σκόραρε για το 56-44, ο Μπελεχάκης απάντησε με τρίποντο για το 56-47, και αυτή ήταν η τελευταία φορά στο ματς που οι δυο ομάδες βρέθηκαν σε μονοψήφια απόσταση. Ο Κυνηγόπουλος απάντησε, οι Orlando Tragic έχασαν 2 βολές στην επόμενη επίθεσή τους, με τον Παπαδόγιαννη να κλείνει την περίοδο στο 60-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αρβανιτέλης έφερε τον αγώνα στο 62-47 και το +15 για πρώτη φορά, με τον Ριγόπουλο να απαντά, πριν ο Σιούτης με τον Κυνηγόπουλο και τον Αρβανιτέλη γράψουν ένα 7-0 για το 69-49 και το +20 για τους Miners. Ο Μπελεχάκης απάντησε, αλλά ο Αγαθος έφερε την ομάδα του στο 74-51 με 5 μαζεμένους πόντους, στη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Οι Orlando Tragic προσπάθησαν να μαζέψουν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες, Μπελεχακης και Ριγόπουλος μείωσαν σε 75-61, με τους Miners να απαντούν με 2/4 βολές και το ματς να κλείνει από τον Μπελεχάκη στο 77-63, με τους Orlando Tragic να τρέχουν ένα 3-12 στο τέλος και τους Miners να παίρνουν τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό!

Για τους νικητές ο Αρβανιτέλης είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, με 8/12 δίποντα, ο Κυνηγόπουλος 14 πόντους, 4 ασίστ, με 6/6 δίποντα, ο Παπαδόγιαννης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αγάθος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Χασομέρης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κωτσιδης 6 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Orlando Tragic ο Ριγόπουλος είχε 21 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπελεχάκης 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τσούλφας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ματσουκατωβ 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.