Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δεύτερη νίκη για Los Rebels και Remal Madri

Δεύτερη νίκη για Los Rebels και Remal Madri

Οι Los Rebels κέρδισαν τους Mentores με 50-39 στη 2η αγωνιστική του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσουν στο 2-0. Με δύο νίκες έχουν μπει στο γκρουπ και οι Remal Madri, που επικράτησαν με 52-38 των Desperado, ωθώντας έτσι τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή (με Ready 2 Fire και Athens Finest). Νίκη με 68-53 για τους Lazers κόντρα στους Greek BB Mambas, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Abaleiros, επικρατώντας με 47-42 των Τουβλέικερς.

Los Rebels – Mentores 50-39

Οι Los Rebels κέρδισαν με 50-39 τους Mentores για να μείνουν αήττητοι, με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Γρηγορόπουλο και τον Σακελλαρίου Δ.. Ο Πεταλίδης με τον Τάτση απάντησαν για την ισοφάριση για να ξεφύγουν οι Los Rebels με 14-6 από τον Σαμπλαουρα, τον Σακελλαρίου Α. και τον Γρηγορόπουλο. Ο Σαρρής έκλεισε το δεκάλεπτο στο 14-9, με τον Σκυλογιάννη να σκοράρει για το 14-11 στη 2η περίοδο. Ο Κοκοτσης με τον Παπαδόπουλο απάντησαν για το 21-11, για να πλησιάσουν και πάλι οι Mentores, ο Τάτσης με τον Πεταλίδη τους έφεραν στο 21-18. Το ημίχρονο έκλεισε στο 26-18 από τον Κοκοτση και τον Σακελλαρίου Δ., με τον Σακελλαρίου Α. να σκοράρει για το 28-18 στις αρχές της επανάληψης. Οι Mentores με τον Σκυλογιάννη και τον Τάτση πλησίασαν σε 28-23, ο Βαρωνος έφερε την ομάδα του στο +10 με τον Γρηγορόπουλο να γράφει το 35-23. Ο Σακελλαρίου Δ. σκόραρε για το 38-25, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βαρώνο στο 40-27 για τους Los Rebels. Στην 4η περίοδο μετά το καλάθι του Βαρώνου ο Σαρρής με τον Τάτση απάντησαν για το 42-31. Ένα 8-0 από τους Los Rebels τους έφερε στο 50-31 με τον Παπαδόπουλο και τον Βαρώνο, για να απαντήσουν ο Τάτσης με τον Γρύλλο και τον Σαρρή για το τελικό 50-39.

Για τους νικητές ο Σακελλαρίου Δ. είχε 14 πόντους, ο Βαρώνος 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Α. 6 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαρρής 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σκυλογιάννης 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Remal Madri – Desperado 52-38

Οι Remal Madri κέρδισαν με 52-38 τους Desperado για να μείνουν αήττητοι. Μπήκαν δυνατά στο ματς, 6-0 με τον Λιουλη και τον Βιλιώτη, ενώ μετά το καλάθι του Μαρκοπουλιώτη ο Μοτσαρος τους έφερε στο 9-2. Ο Κατσιαβαρας απάντησε για το 9-7, με τον Κυρανο και τον Μαστρογιαννη να κλείνουν την περίοδο στο 18-7 για τους Remal Madri. Στο 2ο δεκάλεπτο με τον Κατσιαβαρα και τον Μαρκουλη οι Desperado πλησίασαν σε 20-11. Ο Κυρανος απάντησε, με τους Desperado να μειώνουν σε 22-13 στο ημίχρονο και τον Βαβιζο με τον Γιανελη στο 3ο δεκάλεπτο να γράφουν το 22-17. Ο Κατσιαβαρας έφερε τους Desperado στο 25-22 λίγο αργότερα, με τον Γρηγορόπουλο και τον Λιουλη να απαντούν, 30-22. Ο Κυρανος σκόραρε για το 33-24, ο Κατσιαβάρας απάντησε, 33-26, αλλά ένα 9-0 από τους Remal Madri έγραψε το 42-26 στις αρχές της 4ης περιόδου, ο Μαλλιος με τον Μοτσαρο και τον Γρηγορόπουλο σκόραραν. Μετά την απάντηση του Κατσιαβαρα ο Γρηγορόπουλος έφερε την ομάδα του ως το 50-27 με νέο 8-0 σερί, για να απαντήσουν με δικό του ς0-8 οι Desperado από τον Κατσιαβαρα και τον Γιανελη για το 50-35 λίγο πριν το τέλος και το ματς να κλείνει από Βιλιωτη και Γιανέλη στο 52-38.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Desperado ο Κατσιαβάρας είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιανελης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Lazers – Greek BB Mambas 68-53

Οι Lazers κέρδισαν με 68-53 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 4-2 για τους νικητές από τον Γιαννουλη, για να φέρει την ομάδα του στο 9-3 ο Τσαρουχας με τον Νικολάου. Ο Μπαρδουσης με τον Μπεμπελο απάντησαν για το 9-7, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-7 από τον Σαγο. Στη 2η περίοδο ο Μπαλιουσης με τον Τσαρουχα ήταν που σκόραραν για το 16-7, για να απαντήσει ο Γεροντίδης, 16-12. Ο Μπαλιουσης έγραψε το 20-12, ο Σιχλιμιρης μείωσε στους 6, ενώ λίγο μετά τον μιμήθηκε και ο Γεροντίδης για το 23-17. Με τον Νικολάου οι Lazers έφτασαν στο 27-17, για να κλείσει ο ίδιος το ημίχρονο στο 29-19 μετά το καλάθι του Μπαρδουση. Στην επανάληψη ο Μπαρδουσης μείωσε σε 29-22 και 31-24, με τον Τσαρουχα και τον Σαγο και τον Σταυρου να απαντούν για το 40-24 των Lazers. Ο Μπεμπελος με τον Δελγα σκόραραν για να μειώσουν οι Greek BB Mambas στους 7 πόντους, 40-33, ενώ μετά το 43-33 των Lazers, ο Μπεμπελος έκλεισε την 3η περίοδο στο 44-37. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαρουχας σκόραρε για το 46-37, ο Δελγας απάντησε και με τον Μπεμπελο και τον Μπαρδούση έφεραν το ματς ως το 46-45 με 0-8 σερί. Ο Σταύρου κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, 49-45 και 51-47, ενώ ο Γιαννούλης με τον Σταύρου και πάλι ήταν που λίγο μετά έφεραν το ματς στο 58-48. Ο Δελγας μείωσε, με τον Αποστολάκη να γράφει το 60-53 και τους Lazers να κλείνουν το ματς με 8-0 σερί για το τελικό 68-53.

Για τους νικητές ο Νικολάου είχε 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σταύρου 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Σαγος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιαννούλης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπαλιουσης 8 πόντους, ο Τσαρουχας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Μπεμπελος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μπαρδουσης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Δελγας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Τουβλέικερς – Abaleiros 42-47

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 42-47 παρότι οι Τουβλέικερς έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς, το θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 17-5. Στη 2η περίοδο οι Abaleiros αντέδρασαν και κατάφεραν να αντιστρέψουν την εικόνα, το επιμέρους 4-15 έκλεισε το ημίχρονο στο 21-20. Η 3η περίοδος άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς, καθώς με το 12-12 εκεί πήγαμε στο 33-32, για να μπορέσουν οι Abaleiros να κλείσουν καλύτερα τον αγώνα, 9-15 στην 4η περίοδο για το τελικό 42-47.

Για τους νικητές ο Σταμπουρλος είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Διγαλετος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ επίσης, ο Αβραμιδης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καββαδας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καλλης 6 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Λαμπεας είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ιακωβάκης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιβαδας 7 πόντους και 13 ριμπάουντ.