Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ξέσπασμα και τελικός για Pick ‘n’ Troll!

Ξέσπασμα και τελικός για Pick ‘n’ Troll!

Οι Pick ‘n’ Troll πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 66-53 τους Lazer στον ημιτελικό χάρη στο τρομερό τους ξέσπασμα στο 2ο ημίχρονο. Τότε μετέτρεψαν το +2 σε +17 με σερί 18-3 για να πάρουν τη νίκη και να συνεχίσουν για τη μάχη του τίτλου την Κυριακή.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 25 λεπτά του, με τους Lazer να παίρνουν και το προβάδισμα ανά διαστήματα. Όταν επέστρεψαν από το 0-10 στο -2, όμως, είδαν τους Pick ‘n’ Troll να έχουν περισσότερη βενζίνη στο ντεπόζιτο και να ξεφεύγουν με το μεγάλο σερί που έκαναν. Με 4 παίκτες να σκοράρουν πάνω από 10 πόντους, οι Pick ‘n’ Troll έκαμψαν την αντίσταση των Lazer που είχαν 6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 10 συνολικά στον αγώνα!

Lazer – Pick ‘n’ Troll 53-66

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Pick ‘n’ Troll, που με τον Φούκο και τον Γκιόκα προηγήθηκαν με 0-4. Μετά το καλάθι του Καλαμπάκου για τους Lazer ο Γκιόκας με τον Φούκο και τον Χιουτακάκο έφεραν την αναμέτρηση στο 2-10 για την ομάδα τους. Ο Φούκος σκόραρε και για το 4-12, με τους Lazer να απαντούν με μπαράζ τριπόντων, Καλαμπάκος (2) και Ντραγκοτι τους έφεραν στο 13-12, δίνοντάς τους το προβάδισμα. Ο Μουκοβίνας σκόραρε κι αυτός για τρεις πόντους για το 14-15 λίγο μετά, αλλά ο Καλαμπάκος έκλεισε το δεκάλεπτο με νέο τρίποντο, 17-15. Στη 2η περίοδο ο Αθανασόπουλος έφερε τους Lazer στο 19-15, όμως, ο Πλιαχτούρας ήταν που με 4 πόντους ισοφάρισε σε 19-19. Ο Φούκος έφερε τους Pick ‘n’ Troll μπροστά, 19-22, αλλά ο Ντραγκότι απάντησε με τρίποντο, 22-22 και ο Καλαμπάκος τον μιμήθηκε για το 25-22. Ο Φούκος με τον Κάτσα σκόραραν για το 25-27, με τον Χιουτακάκο να φέρνει την ομάδα του στο 25-29, ολοκληρώνοντας ένα 0-9, πριν κλείσει ο Αθανασόπουλος το ημίχρονο στο σουτ, 27-29.

Στην επανάληψη ο Αθανασόπουλος ισοφάρισε και ο Κοκκαλάκης έφερε τους Lazer στο 31-29. Ο Μουκοβινας ισοφάρισε σε 31-31, με τον Καλαμπάκο να βάζει τρίποντο για το 34-31. Κάπου εκεί πήρε φωτιά ο Χιουτακάκος και με 10 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του μαζί με τρεις βολές του Φούκου να τρέξει ένα σερί 0-13 για να φτάσει στο 34-44, για την πρώτη της διψήφια διαφορά. Οι Lazer είχαν απάντηση, ο Αθανασόπουλος μείωσε σε 37-44 για να έρθει ο Ντραγκοτι με 5 μαζεμένους πόντους για το 42-44. Ο Χιουτακάκος κράτησε τους Pick ‘n’ Troll μπροστά, 42-46, με τον Μουκοβινα να κλείνει με λέι απ το δεκάλεπτο στο 42-48. Στην 4η περίοδο οι Pick ‘n’ Troll πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους, ο Μουκοβίνας με βολές και τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 42-53, με σερί 0-9 για τους Pick ‘n’ Troll από τη στιγμή που οι Lazer μείωσαν στο καλάθι. Ο Καλαμπάκος διέκοψε το σερί, αλλά οι Pick ‘n’ Troll έφτιαξαν ένα νέο, 1-9, Μουκοβίνας, Πλιαχτούρας, Φούκος και Χιουτακάκος τους έφεραν στο 45-62 και το +17 για να κριθεί οριστικά η αναμέτρηση. Ο Καλαμπάκος σκόραρε από μακριά, με τον Πλιαχτούρα να απαντά, πριν ο Αθανασόπουλος με τον Καλαμπάκο φέρουν το ματς στο 53-64 λίγο πριν το τέλος και τους Pick ‘n’ Troll να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον τελικό με τον Πλιαχτούρα να κλείνει το σκορ στον αγώνα, 53-66.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φουκος 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μουκοβινας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Πλιαχτουρας 12 πόντους. Για τους Lazer ο Καλαμπακος είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ντραγκοτι 11 πόντους, ο Αθανασόπουλος 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ.