Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 6-0 οι Miners, μεγάλη νίκη για Ήρεμη Δύναμη!

6-0 οι Miners, μεγάλη νίκη για Ήρεμη Δύναμη!

Οι Miners συνέχισαν αήττητοι στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 7η αγωνιστική, επικρατώντας με 57-46 των Σουβλέηκερς. Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 78-74 τους Superhonics για να μείνει μόνη δεύτερη, ενώ οι Gunners ανέβηκαν στη βαθμολογία μετά το 55-48 επί των Red-dicolo!

Miners – Σουβλέηκερς – 57-46

Οι Miners κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 57-46 με το ματς να ξεκινά με 3-0 για τους νικητές που πήγαν στο 9-6 και το 11-6 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έκλεισε στο 11-8. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς έμειναν κοντά στο σκορ, από το 14-10 πήγαμε στο 20-16 για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-18. Η διαφορά άνοιξε στην 3η περίοδο, με σερί 12-2 οι Miners πήγαν στο 32-20, ενώ λίγο μετά ανέβασαν το σκορ στο 38-22 και τους 16 πόντους στο 28ο λεπτό. Στο τέλος της περιόδου οι Σουβλέηκερς είχαν πλησιάσει σε 42-30, ενώ στο 34ο λεπτό το ματς ήταν στο 48-37. Η διαφορά έπεσε και κάτω από τους 10 πόντους στο 54-45 του 38ου λεπτού, αλλά οι Miners κράτησαν απόσταση ασφαλείας και πήραν τη νίκη με 57-46.

Για τους νικητές ο Κωτσίδης είχε 11 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χρονόπουλος 10 πόντους, 5 κλεψίματα, ο Σακαράκης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χασομέρης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Έξαρχος είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σταμπολτζης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Superhonics – Ήρεμη Δύναμη 74-78

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 74-78 τους Superhonics μετά από ένα φοβερό σε εξέλιξη παιχνίδι. Το ματς άρχισε καλύτερα για τους Superhonics, που προηγήθηκαν με 12-3 στο ξεκίνημα με τον Καϊτσα, τον Μπαρδανη και τον Κοτσιρα, για να απαντήσει ο Κουβαρας για το 14-8. Ο Βασιλείου με τον Οικονόμου έφεραν την ομάδα τους στο 18-10 και το 21-12, με τον Πετσανα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 21-16. Στη 2η περίοδο ο Κοτσιρας με τον Κουβαρα σκόραραν για το 23-22, ενώ λίγο μετά η Ήρεμη Δύναμη με τον Βλάχο και τον Λάμπρου προσπέρασε στο 25-29. Ο Οικονόμου μείωσε, ο Μπαρδανης ισοφάρισε σε 31-31, με τον Οικονόμου και τον Χατζησταυρου να γράφουν το 35-34. Ο Κουβαρας απάντησε για το 35-38, με τον Λάμπρου να κλείνει το ημίχρονο στο 36-44 για την Ήρεμη Δύναμη. Στην επανάληψη η διαφορά πήγε από τον Λάμπρου στο 36-46, με τον ίδιο και τον Κουβαρά να γράφουν το 37-50 λίγο μετά για την Ήρεμη Δύναμη. Οι Superhonics αντέδρασαν και με 13-0 σερί από τον Οικονόμου, τον Αντωνιάδη και τον Χατζησταύρου ισοφάρισαν τον αγώνα σε 50-50. Ο Βλάχος κράτησε μπροστά την ομάδα του, 50-58, με τον Καϊτσα να απαντά, 54-58, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-60 για την Ήρεμη Δύναμη. Στην 4η περίοδο ο Βασιλείου μείωσε σε 57-60, με τον Βλάχο και τον Μπίτσικα να σκοράρουν για το 57-65. Ο Βασιλείου απάντησε με τον Καϊτσα για το 61-65, αλλά ο Κωλετσας με τον Βλαχο έφεραν την Ήρεμη Δύναμη στο 61-70. Με τον Αντωνιάδη οι Superhonics πλησίασαν σε 67-70, ενώ ο ίδιος με τον Μπαρδανη μείωσαν σε 70-73 λίγο μετά για να βάλει μπροστά την ομάδα του ο Οικονόμου, 74-73! Ο Βλάχος σκόραρε με βολές για το 74-75 και ο Κουβαράς έφερε την Ήρεμη Δύναμη στο 74-78 για να της χαρίσει τη νίκη!

Για τους νικητές ο Βλάχος είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουβαρας 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Λάμπρου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κωλέτσας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 22 πόντους, 3 ασίστ, ο Καϊτσας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπαρδανης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βασιλείου 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

.

Red-dicolo – Gunners 48-55

Οι Gunners κέρδισαν τους Red-dicolo με 48-55 με το ματς να ξεκινά με 12-15 στην πρώτη περίοδο για τους νικητές, που έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα στη 2η περίοδο για να ξεφύγουν μετά το 9-15 εκεί με 21-30 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι Red-dicolo αντέδρασαν και πλησίασαν με το 17-14 εκεί σε 38-44, αλλά οι Gunners κατάφεραν να κρατηθούν στο προβάδισμα σε ένα πολύ κλειστό 4ο δεκάλεπτο, 10-11 το σκορ εκεί, για να πάρουν το ροζ φύλλο με 48-55.

Για τους νικητές ο Πιτερος είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σκαρλαγιδης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Γουργουλιος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Ταγκαλος είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κρικας Κ. 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσαπατακης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.