Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωταθλητές οι Miners στο Challenge League!

Πρωταθλητές οι Miners στο Challenge League!

Οι Miners κατέκτησαν το Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας στον τελικό των Pick ‘n’ Troll με 54-50, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι. Οι Miners προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της 1ης περιόδου, για να αρχίσουν να μειώνουν οι Pick ‘n’ Troll στη συνέχεια και να φτάσουμε στο 43-43 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα! MVP του τελικού ο Ανδρέας Αγάθος που είχε τρομερή ενέργεια στο σερί της αρχής του αγώνα και έκλεισε το ματς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Αγάθος είχε 11 πόντους μέχρι το 31-11, όσους δηλαδή όλοι οι Pick ‘n’ Troll μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ ήταν αυτός που στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα με ένα επιθετικό ριμπάουντ και 3/4 βολές έβαλε τους τελευταίους 3 πόντους των Miners και ανέβασε δυο φορές τη διαφορά πάνω από τους 3 πόντους, μη δίνοντας την ευκαιρία στους Pick ‘n’ Troll να παλέψουν για το σουτ της ισοφάρισης!

Miners – Pick ‘n’ Troll 54-50
(27-5, 37-21, 43-36, 54-50)

Οι Miners έκαναν μαγικό ξεκίνημα στον αγώνα, μετά το 2-2 έτρεξαν ένα σερί 25-3 για να προηγηθούν με 27-5 στο δεκάλεπτο, την ώρα που οι Pick ‘n’ Troll δεν μπορούσαν να σκοράρουν με κανέναν τρόπο. Όσο περνούσε η ώρα στην περίοδο οι Pick ‘n’ Troll έβλεπαν την ψυχολογία τους να πέφτει και γίνονταν ακόμα πιο διστακτικοί στο σουτ. Πάντως, κατάφεραν στην πρώτη διακοπή να ηρεμήσουν, δείγμα του πόσο σκληρή ομάδα είναι, και να αλλάξουν εντελώς την εικόνα του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Miners έβαλαν 27 πόντους στην πρώτη περίοδο και άλλους 27 σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα, με την άμυνα των Pick ‘n’ Troll να σπάει κόκκαλα στη συνέχεια.

Ο Χιουτακάκος έκανε μεγάλο ματς στην άμυνα της ομάδας του, ο Μουκοβινας σκόραρε ασταμάτητα, για να έρθει το παιχνίδι στο 45-45 με 4:21 για το φινάλε του. Στο τέλος, οι Miners στάθηκαν όρθιοι και πήραν το τρόπαιο καταφέρνοντας να προηγηθούν με 5 πόντους και να προστατεύσουν αυτό το προβάδισμα δύο κατοχών στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πέραν του Αγάθου, για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αρβανιτέλης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κωτσίδης 8 πόντους και 19 ριμπάουντ, με πάρα πολλή δουλειά στις δύο ρακέτες. Μάλιστα, ήταν ο άνθρωπος που ανανέωσε 11 επιθέσεις για την ομάδα του, αφού οι Miners πήραν πάρα πολλά επιθετικά ριμπάουντ όταν ο Χιουτακάκος πήγαινε για βοήθεια στον άλλο ψηλό και η περιφέρεια των Pick ‘n’ Troll δεν έκλεινε για βοήθεια στη ρακέτα.

Αυτό το στοιχείο του αγώνα μας έδωσε και την τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ, οι Miners είχαν 64 και οι Pick ‘n’ Troll 35, με τα επιθετικά να είναι 28-4 για τους Miners. Οι Miners είχαν και περισσότερες ασίστ, κυρίως λόγω του πρώτου δεκαλέπτου, 13-6, τα κλεψίματα ήταν 6-2, αλλά οι Pick ‘n’ Troll ήταν απίστευτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους κάνοντας μόλις 4 λάθη στο ματς, 11 οι Miners.

Οι Miners δεν σούταραν καλά από τις βολές, 42%, ενώ είχαν και 25% στα δίποντα, με 4/8 τρίποντα στο ματς, ήτοι 50%. Οι Pick ‘n’ Troll είχαν 57% στις βολές, 34% στα δίποντα και 23% στα τρίποντα με 6/26.

Για τους Pick ‘n’ Troll ο Μουκοβινας είχε 22 πόντους με 4/12 τρίποντα, ο Χιουτακάκος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πλιαχτούρας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ. Σίγουρα αποτελεί παράσημο για τους Pick ‘n’ Troll ότι σε τέτοιο αγώνα και κόντρα σε τόσο δυνατό αντίπαλο έσβησαν διαφορά 22 πόντων και μας πρόσφεραν ένα συγκλονιστικό φινάλε στον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αγάθο να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, για να απαντήσει ο Χιουτακάκος. Ο Αγάθος με 5 πόντους ακόμα και ο Μπενέτσης με τον Χασομέρη έφεραν τους Miners στο 12-2. Το 10-0 σερί διέκοψε ο Μουκοβίνας, αλλά ο Παπαδόγιαννης με τον Κωτσίδη και τον Αρβανιτέλη έγραψαν το 18-4, για να φέρει το ματς στο 20-4 ο Χασομέρης. Ως το τέλος της περιόδου οι Miners με τον Χασομέρη και τον Αρβανιτέλη είχαν ανεβάσει τη διαφορά στους 22 πόντους, τρέχοντας ένα σερί 13-1 μετά το 14-4.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χιουτακάκο να σκοράρει από μακριά. Ο Αγάθος απάντησε για το +21 της ομάδας του, με τον Πλιαχτούρα σε δύο φάσεις να σκοράρει για το 29-11. Ο Αγάθος μίλησε και πάλι, φτάνοντας τους 11 πόντους έφερε τον αγώνα στο 31-11 για τους Miners. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι Miners είχαν διαφορά 20 πόντων στο παιχνίδι, μιας και ακολούθησε ένα 0-5 σερί από τον Χιουτακάκο και τον Μουκοβίνα για το 31-16. Ο Αρβανιτέλης με τον Χασομέρη απάντησαν, αλλά ο Μουκοβίνας σκόραρε τρίποντο για το 35-19. Ο Κωτσίδης ανέβασε τη διαφορά στους 18, με τον Χιουτακάκο να κλείνει το ημίχρονο στο 37-21, με τους Pick ‘n’ Troll να κρατούν τους Miners στους 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι Pick ‘n’ Troll έκαναν ένα τρομερό 3ο δεκάλεπτο, επέτρεψαν μόλις 6 πόντους, σκοράροντας 15 για να μειώσουν στους 7 στο 30ο λεπτό. Ο Μουκοβίνας με τον Πλιαχτούρα σκόραραν στο ξεκίνημα για ένα 0-10 των Pick ‘n’ Troll, με τον Πλιαχτούρα να έχει 7 πόντους στο διάστημα αυτό ως το 37-31. Ο Χασομέρης απάντησε και με τον Αρβανιτέλη έφεραν τους Miners στο 43-32, αλλά ο Καραπανάγος μείωσε σε 43-33, με τον Μουκοβίνα να κλείνει το δεκάλεπτο με buzzer beater για το 43-36.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μουκοβινας μπήκε φουριόζος και σκόραρε δίποντο, βολές και τρίποντο για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 43-43, έχοντας βάλει τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του, σε ένα σερί 0-11 για τους Pick ‘n’ Troll! Ο Αρβανιτέλης διέκοψε το σερί για το 45-43, με τον Κάτσα να ισοφαρίζει με βολές σε 45-45 με 4:21 για το τέλος. Ο Κωτσιδης απάντησε, με τον Μουκοβίνα να μειώνει σε 47-46 και τον Κυνηγόπουλο στο 1:32 να γράφει το 49-46. Οι Pick ‘n’ Troll προσπαθούσαν με τρίποντα να ισοφαρίσουν τον αγώνα, αλλά άστοχα, για να έρθει ο Κωτσίδης για το 51-46 στα 50 δευτερόλεπτα. Μουκοβίνας και Πλιαχτούρας μείωσαν σε 51-48 στα 30 δευτερόλεπτα, με τον Αγάθο να κερδίζει φάουλ και από τη γραμμή των βολών να γράφει το 53-48. Ο Πλιαχτούρας απάντησε αμέσως, 53-50 στα 25 δευτερόλεπτα. Οι Miners κέρδισαν φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα, αλλά είχαν 0/2 βολές, με τον Αγάθο να παίρνει (όπως και στα προημιτελικά) το επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, κερδίζοντας φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 54-50 δίνοντας τη νίκη και το τρόπαιο στην ομάδα του, αφού στο τέλος οι Pick ‘n’ Troll δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τους Miners να στέφονται πρωταθλητές Challenge League 2015-16!

Miners (Χρονόπουλος): Χασομέρης 14 (4ρ. 2ασ. 1/4β. 2/11δ. 3/3τρ.), Κυνηγόπουλος 2 (7ρ. 3ασ. 1/8δ. 0/3τρ.), Σιούτης (3ρ. 1ασ. 1κλ. 0/4δ.), Κωτσίδης 8 (19ρ. 1ασ. 2/5β. 3/7δ.), Ράπτης (4ρ. 1ασ.), Αγάθος 14 (6ρ. 2κλ. 5/6β. 3/9δ. 1/1τρ.), Αρβανιτέλης 12 (8ρ. 6/13δ.), Μπενέτσης 2 (5ρ. 2ασ. 1κλ. 1κ. 0/2β. 1/3δ.), Παπαδόγιαννης 2 (8ρ. 3ασ. 2κλ. 0/2β. 1/12δ. 0/1τρ.).

Pick ‘n’ Troll: Τσοπανάκης Γ. (3ρ. 1ασ. 1κλ. 0/2τρ.), Γκιόκας (5ρ. 1ασ. 0/3δ.), Χιουτακάκος 12 (11ρ. 3ασ. 3/6β. 3/6δ. 1/7τρ.), Τσοπακάνης Ν. (4ρ. 1ασ. 0/3δ.), Αντωνόπουλος, Καραπανάγος 1 (1ρ. 1/2β.), Κάτσας 2 (3ρ. 1κλ. 2/2β. 0/4τρ.), Πλιαχτούρας 13 (6ρ. 2/6β. 4/11δ. 1/1τρ.), Μουκοβίνας 22 (2ρ. 4/5β. 3/6δ. 4/12τρ.).