Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ροζ για Ρούκουνες-Τουβλέικερς, συνεχίζουν οι Biyombo!

Ροζ για Ρούκουνες-Τουβλέικερς, συνεχίζουν οι Biyombo!

Οι Ρούκουνες πέτυχαν μεγάλη νίκη στην 7η εβδομάδα του Α ομίλου του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 68-63 τα Peronia B.C.. Οι Τουβλέικερς επικράτησαν με 63-52 των Old Wolves, με τους Biyombo B.C. να νικούν με 106-100 τους Eternals για να μείνουν αήττητοι.

Peronia B.C. – Ρούκουνες 63-68

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τα Peronia B.C. με 63-68 με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τα Peronia B.C. από τον Γκικα και τον Λαγιο. Ο Πολιτης με τον Καρτσωνακη απάντησαν για την ισοφάριση, ενώ ο Ιωάννου σκόραρε για το 9-10 της ομάδας του λίγο μετά. Ο Γκικας έβαλε και πάλι μπροστά τα Peronia B.C., με τον Σεργιενκο να σκοράρει για το 16-12. Ο Βαρσαμουλης με τον Νικολετάκη ισοφάρισαν με τον πρώτο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-18 για τους Ρούκουνες. Στη 2η περίοδο τα Peronia B.C. πήραν με τον Σταματόπουλο προβάδισμα με 22-19, αλλά ο Μπαζιος με τον Νικολετάκη απάντησαν για το 22-23. Ο Κομνηνος με τον Γκικα έβαλαν την ομάδα τους μπροστά, με τον Λαγιο να γράφει το 29-25. Ο Λαγιος και πάλι σκόραρε για το 32-28, με τους Ρούκουνες να απαντούν με ένα 0-9 σερί με τον Βαρσαμουλη και τον Πολιτη για το 35-37, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Σεργιενκο στο 37-37. Στην επανάληψη ο Πολιτης σκόραρε για το 37-39, με τον Λαγιο να απαντά. Ο Καρτσωνακης έφερε τους Ρούκουνες στο 40-43, με τα Peronia B.C. να τρέχουν ένα 7-0 για το 47-43 με τον Λαγιο και τον Κομνηνο. Ο Λαγιος με τον Σταματόπουλο ήταν που έφεραν το ματς στο 52-45 για την ομάδα τους λίγο μετά, με ένα 12-2 επιμέρους, αλλά οι Ρούκουνες απάντησαν με 0-10 ως το τέλος της περιόδου, ο Μπαζιος με τον Πανόπουλο έγραψαν το 52-55. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χριστόπουλος σκόραρε για το 54-57, με τα Peronia B.C. να απαντούν με τον Τζεβρενιδη για να προσπεράσουν με 60-57. Ο Μπαζιος μείωσε, με τον Καρτσωνακη να γράφει το 60-64 για τους Ρούκουνες, που έφτασαν με τον Βαρσαμούλη στο 60-68 με ένα σερί 0-11 που τους χάρισε και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Βαρσαμουλης είχε 17 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπαζιος 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Καρτσωνάκης 11 πόντους, ο Χριστόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Νικολετάκης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Peronia B.C. ο Λαγιος είχε 17 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Γκικας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σεργιενκο 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Τζεβρενιδης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σταματόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Eternals – Biyombo B.C. 100-106

Οι Biyombo B.C. κέρδισαν με 100-106 τους Eternals για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο, με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές από τον Παπαπέτρου και τον Καστανιωτη. Ο Κοντογεώργης με τον Τασσιο και τον Πανδή μείωσαν σε 9-14, για να σκοράρει ο Χοχλιδάκης για το 14-17 και το 17-19. Με τον Τασσιο και τον Κοντογεώργη οι Eternals προσπέρασαν στο 21-19, για να ισοφαρίσει ο Παπαπετρου. Οι Eternals έφτασαν στο 27-23, με τον Καστανιωτη να απαντά, για να κρατήσει ο Χιωτης την ομάδα του μπροστά, 29-26. Ο Τριγκας σκόραρε για το 31-32, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 33-32 από τον Χιώτη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τασσιος με τον Χοχλιδακη έφεραν τους Eternals στο 46-37, για να μειώσει ο Παπαπετρου. Μετά το 48-39 του Πανδή, ο Καστανιωτης έγραψε το 49-44 και το 51-47 λίγο μετά. Ο Χιώτης έφερε τον αγώνα στο 53-47, με τον Παπαπετρου να μειώνει, για να κλείσει το ημίχρονο στο 56-53. Στην επανάληψη οι Biyombo B.C. προσπέρασαν για το 58-61, με τον Γεργεριτάκη να απαντά. Ο Τριγκας έφερε την ομάδα του στο 60-68, με τον Χοχλιδακη να μειώνει, αλλά τον Παπαπετρου να γράφει το 62-75 με ένα 4-14 για την ομάδα του. Ο Χοχλιδακης με τον Πανδη απάντησαν, με τους Eternals να πλησιάζουν με Τασσιο και Χιώτη ως το 75-77 στο τέλος της 3ης περιόδου, με σερί 13-2. Στην 4η περίοδο ο Καστανιωτης κράτησε μπροστά τους Biyombo B.C. για το 77-85, για να τους φέρει ο Τριγκας στο 79-90 και να γράψει ο Σπυρλιδακης το 79-94 λίγο μετά, τρέχοντας ένα επιμέρους 4-17 για τους νικητές. Ο Τασσιος απάντησε και με τον Πανδή έφεραν τον αγώνα στο 84-96, αλλά ο Τριγκας σκόραρε για το 84-100. Ο Χιώτης μείωσε σε 88-100 και ο Πανδής σε 93-102 λίγο μετά, με τον Παπαπετρου να φέρνει την ομάδα του στο 93-104, για να μειώσουν ο Χοχλιδακης με τον Κοντογεώργη στο 100-105 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαπετρου είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τριγκας 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καστανιωτης 27 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Eternals ο Χιωτης είχε 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χοχλιδακης 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πανδης 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Τασσιος 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κοντογεωργης 7 πόντους, 3 κλεψίματα.

Old Wolves – Τουβλέικερς 52-63

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 52-63 τους Old Wolves για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Τουβλέικερς να κλείνουν την περίοδο στο 13-15. Στη 2η περίοδο οι νικητές είχαν τον έλεγχο, το 10-19 εκεί τους έφερε στο 23-34 του ημιχρόνου, αφού κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τους Old Wolves, χτίζοντας διψήφια διαφορά. Το ματς ισορρόπησε και πάλι στην επανάληψη, οι Τουβλέικερς, όμως ήλεγξαν και την 3η περίοδο, 15-16 εκεί το σκορ, για να πάμε στο 38-50 στο 30ο λεπτό. Οι Old Wolves προσπάθησαν να μειώσουν στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά και αυτή η περίοδος ήταν κλειστή και ισορροπημένη, με το 14-13 εκεί να κλείνει τον αγώνα στο 52-63.

Για τους νικητές ο Μαρίνος είχε 26 πόντους με 8/13 τρίποντα, ο Βερυκιος 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καλαμπουκας 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Καμιναρης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Old Wolves ο Γεωργας είχε 20 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Χωματιανος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γουρζουλιδης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ.