Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο 3-0 Ατρόμητος και Κροκόδειλοι!

Στο 3-0 Ατρόμητος και Κροκόδειλοι!

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω επικράτησε στην παράταση με 53-46 της Μαύρης Θύελλας για την 3η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να συνεχίσει αήττητος. Στο 3-0 και οι Κροκόδειλοι μετά το 47-40 επί των Ξεφτιλάιζερς, ενώ την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι Beer Drinkers με το 55-46 επί του Γ.Σ. Κυψέλης. Πρώτη νίκη και για τους Drafts επικρατώντας με 52-46 κόντρα στα Σφυριά, σε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Μαύρη Θύελλα 53-46παρ.

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 53-46 τη Μαύρη Θύελλα με το ματς να ξεκινά με 0-6 για τη Μαύρη Θύελλα από τον Ζήση Γ. και τον Βαμβακά για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 2-6 με τον Κλιγκοπουλο. Στη 2η περίοδο ο Κοντοπανος έφερε την ομάδα του στο 2-8, ενώ ο Σταματελόπουλος με τον Αλεξόπουλο σκόραραν για το 4-13. Ο Παπαχρήστου με τον Νικολάου απάντησαν για το 9-13, με τον Κοντοπάν να φέρνει τη Μαύρη Θύελλα στο 10-17 και τον Ζήση Γ. να γράφει το 10-20 πριν το ημίχρονο. Με τον Παπαχρήστου μείωσε ο Ατρόμητος Αιγάλεω στην ανάπαυλα, ενώ ο Σταματελόπουλος με τον Ζηση Γ. έγραψαν το 16-26 στις αρχές στης επανάληψης. Ο Παπαχρήστου μείωσε με τον Κανάρη να ισοφαρίζει το ματς σε 28-28 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο από τον Κλιγκόπουλο ο Ατρόμητος Αιγάλεω πήρε το προβάδισμα με 30-29, με τον Ζηση Γ. και τον Κοντοπάνο να απαντούν για το 30-36 για να γράψει η Μαύρη Θύελλα το 30-39 λίγο μετά. Ο Παπαχρήστου μείωσε σε 35-39, ο Κλιγκόπουλος έφερε το ματς στο τους, αλλά ο Ζησης Γ. απάντησε για το 37-42. Στα 25 δευτερόλεπτα ο Παπαχρήστου ισοφάρισε τον αγώνα σε 42-42, ενώ οι δυο ομάδες είχαν 1/2 βολές στα 22 και τα 13 δευτερόλεπτα για να πάμε στο 43-43 και την παράταση. Εκεί ο Τσούνιας με τον Παπαχρήστου μπήκαν δυνατά και ο Ατρόμητος Αιγάλεω προηγήθηκε με 51-43 με 8-0 σερί για να μειώσει ο Ζησης Γ. σε 51-46, αλλά να κλείσει το ματς ο Παπαχρήστου στο 53-46 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Παπαχρήστου είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κλιγκόπουλος 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Τσούνιας 7 πόντους, 4 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Ζησης Γ. είχε 18 πόντους, ο Κοντοπάνος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Κροκόδειλοι – Ξεφτιλάιζερς 47-40

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν με 47-40 τους Ξεφτιλάιζερς για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους Ξεφτιλάιζερς από τον Ηλιόπουλο Α. και τον Καζα Γ. για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος Θ. για το 5-7. Οι Ξεφτιλάιζερς πήγαν στο 5-9 στη συνέχεια για να ισοφαρίσουν οι Κροκόδειλοι με τον Γιατρα. Ο Αντωνιάδης με τον Μαντανικα έκλεισαν την περίοδο στο 9-14 για την ομάδα τους, ενώ ο Ανδριώτης έγραψε το 11-16. Ο Αντωνιάδης έφερε τους Ξεφτιλάιζερς στο 13-19, με τον Γιατρα και τον Γεωργουλα να απαντούν, 18-19. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Καζα Γ. στο 18-24 για τους Ξεφτιλάιζερς, με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Παπα να απαντούν στην 3η περίοδο για το 23-24. Ο Καζας Γ. κράτησε την ομάδα του μπροστά, 23-26, αλλά ένα 11-0 σερί για τους Κροκόδειλους ήταν που άλλαξε τη ροή του αγώνα, ο Γιατρας με τον Αδαμόπουλο και τον Γλυκατζη έφεραν το ματς στο 34-26. Ο Αντωνιάδης απάντησε για το 34-29 στο τέλος της περιόδου, αλλά ο Παπας σκόραρε στο 4ο δεκάλεπτο για το 36-29 των Κροκόδειλων. Ο Γαδ με τον Καζα Γ. μείωσαν στο σουτ, 36-34 με τον Αντωνιάδη να γράφει το 38-36 λίγο μετά. Ο Παπας με τον Αδαμόπουλο έφεραν τους Κροκόδειλους στο 43-36, ο Ανδριώτης μείωσε, αλλά με βολές οι Κροκόδειλοι έφτασαν στο 45-38. Παρά τις προσπάθειες του Γαδ, ο Παπας έκλεισε τον αγώνα στο 47-40 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Γιατρας είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος Θ. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Καζας Γ. 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 10 πόντους, ο Ανδριώτης 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Drafts – Σφυριά 52-46παρ.

Οι Drafts κέρδισαν τα Σφυριά με 52-46 στην παράταση για την πρώτη τους νίκη μετά από ένα τρομερά κλειστό ματς, στο οποίο καμία από τις 4 περιόδους ως το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν κρίθηκε με διαφορά μεγαλύτερη του ενός σουτ. Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Σφυριά προηγήθηκαν με 14-15 για να απαντήσουν με 13-12 οι Drafts στη 2η περίοδο και να πάμε στο 27-27 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο τα Σφυριά πήραν ξανά κεφάλι, 32-34, αλλά το 10-8 του 4ου δεκαλέπτου έφερε το ματς στο 42-42 και την παράταση. Εκεί οι Drafts τα πήγαν καλύτερα, το 10-4 στο έξτρα πεντάλεπτο τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Ζαχαρόπουλος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κατσιμιγκος 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αλικαρης 6 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σπινος 6 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Σιαμαντας είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μουρτζος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαμέρας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Γ.Σ. Κυψέλης – Beer Drinkers 46-55

Οι Beer Drinkers κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 46-55 με το ματς να ξεκινά με 2-3 για τους νικητές από τον Πρελορεντζο για να απαντήσει ο Τραντζάς για το 6-3. Ο Σταης μείωσε, αλλά ο Μποτσης με τον Γιαννόπουλο και τον Τραντζά έφεραν το ματς στο 14-5 για τον Γ.Σ. Κυψέλης στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραλης μείωσε σε 14-10, ενώ ο Ζερβας έγραψε το 16-12 και το 18-14. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με τον Τραντζά και τον Γιαννόπουλο για το 26-16, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Καραλη στο 26-18. Στην επανάληψη, ο Γκονης έφερε το ματς στο 26-21, ο Μποτσης απάντησε, με τον Αγγλόπουλο να παίρνει πρωτοβουλίες για το 28-23 και το 31-25. Ο Τραντζας έγραψε τρίποντο, 34-25, με τον Αγγλόπουλο και τον Καραλή να τρέχουν σερί 1-12 για την ομάδα τους ως το τέλος της περιόδου, για να βρει το 30ο λεπτό μπροστά τους Beer Drinkers με 35-37. Το σερί τους επεκτάθηκε στην 4η περίοδο για να φτάσει το 1-18, καθώς ο Καραλής με τον Αγγλόπουλο έγραψαν το 35-43. Ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε με τον Σταθόπουλο και τον Γιαννόπουλο ως το 41-43 αλλά οι Beer Drinkers με τον Αγγλόπουλο και τον Καραλή απάντησαν για το 41-49. Ο Τραντζάς έφερε το ματς στο 46-49, αλλά οι Beer Drinkers είχαν τον τελευταίο λόγο με το 46-55 να διαμορφώνεται από Ζερβα και Αγγλόπουλο.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, ο Καραλης 18 πόντους, 3 ασίστ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Τραντζας είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.