Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Προβάδισμα για Halia Mavericks!

Προβάδισμα για Halia Mavericks!

Το 1-0 στη σειρά τους κόντρα στους Remal Madri για τα προημιτελικά του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» έκαναν οι Halia Mavericks κερδίζοντας με 68-51 τον πρώτο αγώνα. Οι δυο ομάδες θα διασταυρώσουν και πάλι τα ξίφη τους την Τετάρτη με τους Remal Madri να παίζουν πια με την πλάτη στον τοίχο.

Remal Madri – Halia Mavericks 51-68
(Σκορ σειράς: 0-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Remal Madri από τον Μανινα και τον Λιουλη. Ο Διακονικολάου βοήθησε την ομάδα του να προσπεράσει στο 6-8, για να ισοφαρίσει ο Σαγιακος. Με τον Κλιμαντηρη Σ. οι Halia Mavericks έφτασαν στο 8-12, αλλά ο Γρηγορόπουλος έφερε τον αγώνα στο 10-12. Ο Αγγελωνιτης Π. έγραψε το 10-15 με τον Κλιμαντηρη Δ. να σκοράρει για το 10-19, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-19. Στη 2η περίοδο ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 13-19, με τους Halia Mavericks να απαντούν με τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Διακονικολάου για το 13-21 και το 15-23. Ο Μανινας μείωσε σε 18-23, για να αποκαταστήσει ο Κληρονομος τη διαφορά των 8 πόντους, 18-26. Ο Γρηγορόπουλος με τον Σαγιακο μείωσαν σε 24-26 για να σκοράρει από τη γραμμή των βολών ο Κλημαντιρης Σ. για το 24-28 και ο ίδιος να φέρει το ματς στο 24-31 λίγο μετά, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 26-31 ο Γρηγορόπουλος.

Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος έφερε το ματς στα ίσα, 31-31, με τους Halia Mavericks να απαντούν με ένα 0-10 σερί από τον Διακονικολάου, τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Κλημαντιρη Δ. ως το 31-41. Λίγο μετά, μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους, 32-43, με τους Remal Madri να απαντούν με τον Σαγιακο για το 38-43, πριν κλείσει ο Διακονικολάου το δεκάλεπτο στο 38-45. Στην 4η περίοδο ο Αγγελωνίτης Α. με τον Διακονικολάου έφεραν το ματς στο 38-52, για να απαντήσουν οι Remal Madri για το 40-52. Ο Σαγιακος έγραψε το 52-54, με τον Κληρονόμο, τον Αγγελιδέλη και τον Αγγελωνιτη Α. να γράφουν ένα 0-11 σερί ως το 42-65, σερί που έκρινε και το παιχνίδι. Ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 45-65 με τον Κυριαζοπουλο να απαντά, 45-68, πριν κλείσει το ματς ο Γρηγορόπουλος στο 51-68 με τους Halia Mavericks να κάνουν το 1-0.

Για τους νικητές ο Κλιμαντηρης Σ. είχε 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Διακονικολάου είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αγγελωνίτης Α. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κλιμαντηρης Δ. 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Γρηγορόπουλος είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαγιακος 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.