Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ζωντανοί οι Νεροχύτες, όρθιοι Net-Κουλουβάχατα!

Ζωντανοί οι Νεροχύτες, όρθιοι Net-Κουλουβάχατα!

Οι Νεροχύτες έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για τη 17η αγωνιστική με 95-93 στην παράταση τους πρωταθλητές Run ‘n’ Gun, για να ανέβουν στο 10-7 (ισόβαθμοι στην 6η θέση με τον Άφοβο) ρίχνοντας τους πρωταθλητές από την κορυφή (μετρώντας με βάση τις ήττες) αφού μετά το 3ο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα έχουν όσες ήττες και οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων, οι οποίοι, όμως, υπερτερούν σε ισοβαθμία προς το παρόν. Τα Κουλουβάχατα βρίσκονται μια ανάσα από την 3η θέση του ομίλου μετά το 55-48 επί των C-Drifters, ενώ οι Nothing But Net κέρδισαν με 81-73 τον Άφοβο στην παράταση για να ανέβουν στο 10-6 και την 4η θέση προς το παρόν στον όμιλο, κι αυτοί πολύ κοντά στην πρόκριση στα playoffs, με τα 6 παιχνίδια που απομένουν στον όμιλο να είναι όλα τους καθοριστικά για την πεντάδα του γκρουπ!

Κουλουβάχατα – C-Drifters 55-48

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 55-48 τους C-Drifters για να κάνουν το 2-0 στους μεταξύ τους αγώνες και να φτάσουν μια ανάσα από την 3η θέση του ομίλου, την οποία κατακτούν και με συνδυασμό αποτελεσμάτων, ακόμα κι αν ηττηθούν στο τελευταίο τους παιχνίδι. Οι C-Drifters έχουν κλειδώσει θέση στην πρώτη πεντάδα του ομίλου, μιας και έχουν πλεονέκτημα στις ισοβαθμίες με όλους τους διώκτες τους, οπότε ξέρουν ότι έχουν προκριθεί ακόμα και με ήττα στον τελευταίο αγώνα και τους ενδιαφέρει μόνο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-3 για τους C-Drifters από τον Μενιδιάτη, για να απαντήσουν Καπελης και Κοκονιδης για το 7-3. Ο Στριφταρας σκόραρε για το 7-5, με τον Βογιατζη να φέρνει την ομάδα του στο 9-5, πριν κλείσει ο Στριφταρας το δεκάλεπτο στο 9-7. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος έγραψε το 13-7 για τα Κουλουβάχατα, αλλά γρήγορα με Ζαφειράκη και Κουτέλα Π. οι C-Drifters πλησίασαν σε 13-12. Ο Κοτίνης ανέβασε και πάλι τη διαφορά, αλλά Κουτέλας Χ. και Κουτέλας Π. απάντησαν για το 15-16. Ο Κοτίνης και πάλι ήταν που σκόραρε για το 21-16, για να κλείσει ο ίδιος το ημίχρονο στο 23-18 μετά την απάντηση του Στριφταρα. Στην επανάληψη οι C-Drifters μείωσαν σε 25-22 με τον Στριφταρα, για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος για το 29-23 και ο Καπέλης για το 31-25. Ο Καπέλης και πάλη ήταν που έφερε την ομάδα του στο 34-26, με τον Κουτέλα Π. να μειώνει αλλά τον Παπαδόπουλο να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 37-28. Στην 4η περίοδο οι C-Drifters μείωσαν σε 37-31, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το 40-32. Ο Κουτέλας Π. σκόραρε για το 40-34 και το 42-37, για να απαντήσουν και πάλι τα Κουλουβάχατα με Κοκονιδη και Βογιατζη για το 47-37 και το +10. Οι C-Drifters πλησίασαν με Κουτέλα Π. και Μπουριτη σε 47-43, ενώ ο Κουτελας Χ. σκόραρε για το 49-46 λίγο μετά. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με τον Βογιατζή για το 51-46, για να γράψει 1/2 βολές ο Καπέλης για το 52-46, και να κλείσει ο Κοτίνης το ματς στο 55-48 για την ομάδα του μετά την απάντηση των C-Drifters.

Για τους νικητές ο Κοτινης είχε 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους, ο Τσιλαβης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Βογιατζης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας Π. είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Στριφταρας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μενιδιατης 7 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Run ‘n’ Gun 95-93παρ.

Οι Νεροχύτες ανάγκασαν τους Run ‘n’ Gun στην 3η τους ήττα στον όμιλο και παράλληλα έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης. Βέβαια, για να προλάβουν την πεντάδα του ομίλου δεν τους φτάνει μόνο δική τους νίκη, χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων, κάτι που ισχύει και για την 6η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Οι Run ‘n’ Gun έπεσαν στο 13-3 και θέλουν οπωσδήποτε νίκη (με διαφορά, ή 2 νίκες) στο ματς με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για να βγουν πρώτοι στον όμιλο, αλλά και για να αρχίσουν να χτίζουν momentum ενόψει των πλέι οφς μετά από3 μαζεμένες ήττες.

Το ματς ξεκίνησε με ισοπαλίες στο 2-2 και το 4-4 για να σκοράρουν ο Κωστόπουλος με τον Νινα για το 9-6. Ο Καραλης με τον Κοντογεώργη απάντησαν για το 9-12 της ομάδας τους, αλλά ο Νινας ισοφάρισε. Με τον Γρυλακη οι Run ‘n’ Gun έφτασαν στο 12-16, ενώ ο Χιώτης με τον Καραλή και τον Πανδή τους έφεραν στο 14-24, για να κλείσει ο Κοντογεώργης το δεκάλεπτο στο 14-26, ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για την ομάδα του. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Κωστόπουλου ο Χιώτης με τον Γρυλακη σκόραραν για το 16-30. Οι Νεροχύτες με τον Νινα και τον Κωστόπουλο απάντησαν για το 21-30, ενώ ο Κωστόπουλος με τον Νινα και τον Κουλουρη έφεραν την ομάδα τους στο 29-32. Ο Γρυλακης με τον Κοντογεωργη απάντησαν για το 29-38, για να μειώσει ο Κιουσης σε 34-38. Οι Νεροχύτες πλησίασαν σε 37-40 και 40-43 λίγο μετά με τον Κιουση, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Κωστόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 43-43, με τον Χιωτη να κρατάει μπροστά την ομάδα του, 43-45 και 45-47. Ο Κωστόπουλος έδωσε προβάδισμα στους Νεροχύτες, 48-47, με τον Ποσταλη να γράφει το 51-47. Με τον Ποσταλη οι Νεροχύτες πήγαν στο 54-49, αλλά ο Καραλης με τον Πανδή απάντησαν για το 54-56. Ξανά προβάδισμα από τον Κουλουρη για την ομάδα του, που με τον Γαλατιτη πήγε στο 60-56. Ο Καραλής μείωσε σε 62-60 με τον Πανδή να ισοφαρίζει για να κλείσει ο Κωστόπουλος το δεκάλεπτο στο 65-62. Στην 4η περίοδο ο Γαλατιτης έφερε τους Νεροχύτες στο 68-62, με τον Κωστόπουλο να σκοράρει για το 71-65 και το 73-67 μετά την απάντηση του Πανδή κάθε φορά. Ο Κιουσης έγραψε το 76-69 για τους Νεροχύτες με Πανδή και Χιώτη να απαντούν για το 76-74. Με τον Γαλατιτη και τον Ποσταλη οι Νεροχύτες έφτασαν στο 81-76, αλλά ο Καραλης ήταν εκεί και σκόραρε για το 82-80, για να γράψει καλάθι και φάουλ για το 82-84! Όμως, οι Νεροχύτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, απάντησαν για το 84-84, οδηγώντας το ματς στην παράταση! Εκεί ο Καραλης έγραψε το 84-86 και ο Πανδής το 86-89, με τους Νεροχύτες να μειώνουν με μία βολή του Κουλούρη σε 87-89 πριν ο Πανδής φέρει την ομάδα του στο 87-91. Ο Κουλουρης μείωσε με τρίποντο, ο Πανδής απάντησε για το 90-93, με τον Κωστόπουλο να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 93-93, για να κλείσει ο Γαλατιτης με 2/2 βολές το ματς στο 95-93 για τους Νεροχύτες που πήραν τη μεγάλη νίκη.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 31 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γαλατίτης σε ένα φοβερό ματς είχε triple double με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Κουλουρης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ποσταλης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Νινας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κιουσης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες. Για τους Run ‘n’ Gun ο Καραλής είχε 38 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, με 13/20 σουτ και 11/11 βολές, ο Πανδής 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χιώτης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Nothing But Net – Άφοβος 81-73παρ.

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 81-73 στην παράταση τον Άφοβο για να ανέβουν στο 11-6 και να κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους, αφού η… παράταση τους έδωσε την ευκαιρία να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση ισοβαθμίας. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην 4η θέση του ομίλου, αλλά παρότι έχουν μόλις ένα ματς να απομένει μπορεί να βρεθούν μέχρι και στην 7η θέση αν πέσουν σε τριπλή ισοβαθμία με Άφοβο και Νεροχύτες, οπότε χρειάζονται τη νίκη και στην τελευταία αγωνιστική! Ο Άφοβος είναι στο 10-7 και ξέρει ότι με νίκη στο τελευταίο του παιχνίδι είναι σίγουρα στην εξάδα του ομίλου για την πρόκριση ή τα μπαράζ (ανάλογα και με τα άλλα αποτελέσματα). Το ματς του Άφοβου με τους Nothing But Net ήταν ωραίο στην εξέλιξή του, με τον Άφοβο να παίρνει προβάδισμα με 9-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν με μια πολύ καλή δεύτερη περίοδο οι Nothing But Net, 22-17 το επιμέρους για το 31-29 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Άφοβος βγήκε οριακά στον αφρό με 15-16 για να μειώσει στον πόντο στο 30ο λεπτό, 46-45, με το 4ο δεκάλεπτο να πηγαίνει ψηλά σε σκορ, 23-24 για τον Άφοβο, που μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση με 69-69. Εκεί, όμως, οι Nothing But Net είχαν περισσότερες δυνάμεις και με 12-4 επιμέρους έφτασαν στο τελικό 81-73 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 32 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα με 11/18 σουτ, ο Σταυρίδης 11 πόντους, ο Καραμανης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βασιλείου 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σαπλατερας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 34 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Καρουτας 15 πόντους, ο Λαμπρινος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Λορανδος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ.