Home / Α1 / Έρχεται… φινάλε για άντρες!

Έρχεται… φινάλε για άντρες!

Δημοσιεύτηκε στις 21 Μαρτίου 2010

Η 21η αγωνιστική ήταν «καυτή», καθώς από εδώ και στο εξής κάθε αποτέλεσμα μπορεί να αποβεί σωτήριο ή μοιραίο για τις περισσότερες ομάδες. Οι ισορροπίες είναι εύθραυστες και μετά από τα παιχνίδια του Σαββάτου έγιναν ακόμη πιο εύθραυστες.

Ο Άρης στο Αλεξάνδρειο έπαιζε την επιβίωσή του, καθώς με ήττα από την ΑΕΚ ήταν πιθανό να μείνει εκτός οκτάδας και πλέι οφς. Τελικά, στηριζόμενοι στον οίστρο του Κλαρκ και την πληρότητα του Ουόλς κέρδισαν το παιχνίδι, ένα παιχνίδι, όμως, το οποίο παραλίγο να χάσουν. Η ΑΕΚ ήταν για ακόμη μία φορά ιδιαίτερα αξιόμαχη και εκμεταλλεύτηκε στο φινάλε κάθε αδυναμία και λάθος του Άρη για να φτάσει τον αγώνα στο ένα σουτ ουσιαστικά.

Ο Άρης δεν μπόρεσε ξανά να κοντρολάρει το ρυθμό του αγώνα στο τέλος, ενός αγώνα που φαινόταν να ελέγχει, καθώς για περισσότερα από 10 λεπτά η διαφορά κυμαινόταν στους 8-10 πόντους. Όμως, προς το φινάλε, η ΑΕΚ έφτασε σε απόσταση αναπνοής (77-75) και θα μπορούσε μέχρι και να έχει κερδίσει αν στη ρουλέτα της τελευταίας βολής έπαιρνε το επιθετικό ριμπάουντ. Εν τέλει, ο Άρης έμεινε ζωντανός για την οκτάδα, ενώ η ΑΕΚ, που ρεαλιστικά ξεκάθαρα δεν κινδυνεύει και δεν ασχολείται πια με την ουρά, έχασε την ευκαιρία της για οκτάδα (αν είχε κερδίσει ισοβαθμούσε στην 8η θέση, τώρα είναι 2 βαθμούς πίσω).

Στον Άγιο Θωμά, το Μαρούσι χάρισε στο Περιστέρι μία τεράστια νίκη, μην μπορώντας να κάνει αυτό που κάνει όλο το χρόνο: να παίξει με την εμπειρία του στο στιλ που του αρέσει (αργό τέμπο) για να κρατήσει τη διαφορά που είχε μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 30ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 9 πόντους, αλλά στα 10,5 μέχρι το τέλος, το Μαρούσι έβαλε 18 πόντους και δέχτηκε 29. Ο Μπαρτζώκας μετά το ματς αναφέρθηκε στην αποβολή του Κις και μίλησε για επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του (ξεκάθαρο στην 4η περίοδο, όταν το Μαρούσι για 6 σχεδόν λεπτά δεν μπορούσε να πετύχει καλάθι εντός παιδιάς), αλλά 29 πόντοι παθητικό σε ένα δεκάλεπτο στην έδρα σου είναι πάρα πολλοί και το βασικό πρόβλημα του Αμαρουσίου ήταν η άμυνα.

Το Περιστέρι «ψήλωσε» πάρα πολύ από αυτή τη νίκη, την οποία πέτυχε χωρίς τον καλύτερό του παίκτη και 1ο σκόρερ του πρωταθλήματος Τζέιμι Άρνολντ. Πλέον, είναι 6ο και ξέρει ότι μπορεί να κάνει 2 νίκες ως το τέλος, προσπαθώντας να μείνει εκεί ή και να ανέβει. Πάντως, Άρης και ΠΑΟΚ θα το κυνηγούν ως την ύστατη στιγμή, καθώς οι 7η και 8η θέσεις είναι καταδικαστικές για όλους. Το Μαρούσι δεν «μάτωσε» βαθμολογικά από αυτή την ήττα, καθώς ξέρει ότι στις τελευταίες 5 αγωνιστικές θέλει νίκη επί του Πανελληνίου και άλλη μία (οποιαδήποτε) για να είναι σίγουρα 3ο. Αν πάρει τον Πανελλήνιο, η λογική λέει ότι δεν θα έχει πρόβλημα (αφού παίζει με τον ΓΣ Ολύμπια).

Στην Κυψέλη, ο Πανελλήνιος ανάσανε με ανακούφιση όταν είδε το σουτ του Σμιθ να πηγαίνει στο καλάθι, καθώς αν έχανε, ο Κολοσσός θα χτυπούσε ακόμη και τετράδα. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν για ακόμη μία φορά απίστευτα μαχητική και έδειξε πόσο πρέπει να την υπολογίζουν όλοι. Το δυναμικό ξεκίνημα και η διατήρηση των ηνίων της αναμέτρησης μέχρι το 35ο λεπτό έκαναν τον Πανελλήνιο να δει εφιάλτες, αφού φαινόταν να μην μπορεί να ελέγξει την αναμέτρηση. Ένα ξέσπασμα του Παπαμακάριου με 3 τρίποντα για σερί 11-0 άλλαξε τη ροή του αγώνα (από το -8 στο +3 ο Πανελλήνιος) και ο Πανελλήνιος μπόρεσε να κερδίσει χάρη στο καλάθι του Σμιθ στην εκπνοή, αφού πρώτα οι παίκτες του Κολοσσού έχασαν το ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Παπαμακάριου (που σούταρε σχεδόν καταδικασμένα από τα 8 μέτρα).

Ο Πανελλήνιος «κλείδωσε» την τετράδα και κοιτάζει στο ματς με το Μαρούσι μήπως προλάβει την 3η θέση, ενώ ο Κολοσσός είναι ακόμα 5ος, αλλά τον περιμένει δύσκολος δρόμος τις τελευταίες αγωνιστικές.

Τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια εξελίχθηκαν σε παραστάσεις για ένα ρόλο. Και στις τέσσερις περιπτώσεις, πρωταγωνιστές ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι κέρδισαν με συνολική διαφορά… 122 πόντων, σκοράροντας μάλιστα όλοι περισσότερους από 90 πόντους.

Στο μακράν πιο χαλαρό παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάσκετ για περίπου… 2,5 λεπτά και αυτά του έφταναν για να επιβάλλει το νόμο του και να μην αφήσει στον Πανιώνιο κανένα περιθώριο. Μέσα σε 2,5 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» «έτρεξαν» ένα σερί 14-2 και μετέτρεψαν το 12-12 σε 26-14. Μετά, ο Πανιώνιος ήταν ξεκάθαρο από τη μορφή του αγώνα ότι έπαψε να πιστεύει και στις ελάχιστες πιθανότητες που είχε για να προβληματίσει τον αντίπαλό του και οι δύο ομάδες πήγαν… στον αυτόματο πιλότο. Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 90 πόντους χωρίς να ιδρώσει και δίνοντας χρόνο σε όλους, ενώ οι «κυανέρυθροι» μπόρεσαν να συγκρατήσουν την έκταση της τελικής διαφοράς, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους ξεκάθαρα δεν ήθελαν να πατήσουν το πόδι στο γκάζι ενόψει των δύο αγώνων με την Προκόμ τις επόμενες ημέρες. Ο Ολυμπιακός στην Α1 περιμένει… τα πλέι οφς και τους τελικούς, ενώ ο Πανιώνιος για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό βρέθηκε εκτός οκτάδας. Το πρόγραμμά του μόνο εύκολο δεν είναι ως το τέλος και θα είναι ξεκάθαρη υπέρβαση αν μπορέσει να ξαναμπεί στην οκτάδα, την οποία μοιάζει να χάνει οριστικά.

Στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ είχε όρεξη, ενώ τα Τρίκαλα δεν είχαν καν ενέργεια να τρέξουν. Ο «δικέφαλος» έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, διέλυσε τους αντίπαλούς του με 36 πόντους διαφορά και έχοντας βατό πρόγραμμα ως το τέλος, υπολογίζει αν προλαβαίνει την 5η θέση (θεωρητικά, αλλά όχι εύκολα, μπορεί να κάνει 5-0). Τα Τρίκαλα φαίνεται ότι δεν έχουν ψυχικά αποθέματα, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι τους φτάνει η τωρινή βαθμολογική τους συγκομιδή για να μείνουν στην κατηγορία. Βέβαια, το παιχνίδι στην Πυλαία ήταν εκτός προγράμματος, αφού όλη η χρονιά θα κριθεί στα εντός έδρας παιχνίδια με Πανιώνιο, Καβάλα και στα εκτός με Περιστέρι, Ηλυσιακό. Πάντως, θα πρέπει να βελτιώσουν κατά πολύ το αγωνιστικό τους πρόσωπο για να μπορέσουν να παλέψουν αυτά τα ματς.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε χώρο για… ελπίδες στον Ηλυσιακό, θυμίζοντας απλά έκανε το ξέσπασμά του στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι τότε ήλεγχε τον αγώνα και κρατούσε με ευκολία ένα προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους. Μετά το 61-52 του 23ου λεπτού, η κατάσταση άλλαξε, αφού οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι και εξαφανίστηκαν. Ο Ηλυσιακός ήξερε ότι δεν έχει ελπίδες και δεν είχε το ψυχολογικό σθένος να παλέψει για να κρατήσει τον αγώνα και τη διαφορά σε λογικά επίπεδα, με αποτέλεσμα να χάσει μέσα σε 17 λεπτά με 20 πόντους (συνολικά 29). Τέπιτς, Καλάθης, Γιασικεβίτσιους ήταν ξεκάθαρα ανεβασμένοι (παίρνοντας, βέβαια, και χρόνο) σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια, αλλά δεν μπορούν να κριθούν από αυτό το ματς. Ο μεν πρωταθλητής περιμένει ήδη τα πλέι οφς με πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο Ηλυσιακός ξέρει ότι έχει εντός έδρας Καβάλα, Τρίκαλα και Περιστέρι τις επόμενες αγωνιστικές κι εκεί θα παίξει όλη τη χρονιά.

Τέλος, την αγωνιστική έκλεισε η κατοστάρα της Καβάλας επί του ΓΣ «Ολύμπια» που εδώ και μερικές αγωνιστικές δεν είναι καν ανταγωνιστικός. Ο Καλαφατάκης μην αντέχοντας την όλη κατάσταση έκανε δηλώσεις εξόδου και το πιο πιθανό είναι πριν φύγει η Κυριακή να μην είναι καν στην ομάδα της Λάρισας. Το πρόσωπο της Ολύμπιας είναι απογοητευτικό, κι ενώ το πρόγραμμά της λέει ότι πολύ δύσκολα (αλλά) μπορεί να παλέψει την κατηγορία, η εικόνα της λέει ότι δεν θα προσπαθήσει καν. Έτσι, μοιραία, όλοι τη θεωρούμε την πρώτη ομάδα που θα υποβιβαστεί, αφού δείχνει ανίκανη να προτάξει οποιαδήποτε αντίσταση στη μοίρα της. Η Καβάλα ξέρει ότι έχει σαφές πλεονέκτημα για την παραμονή, αλλά δεν έχει εύκολο πρόγραμμα και θα κληθεί στο τέλος να αποδείξει ότι μπορεί να κερδίσει αγώνες στους οποίους η μπάλα θα «καίει» και θα παίζεται ολόκληρη η κατηγορία.

Θα βάλω έναν αστερίσκο στη συζήτηση, αναφέροντας το θέμα που έχει προκύψει με τον Κόλινς και την επικείμενη (πολύ πιθανή) αποπομπή του από την ομάδα. Προφανώς και θεωρώ αστεία την επισήμανση ότι η Καβάλα παίζει καλύτερα χωρίς τον Κόλινς, καθώς η Ολύμπια έχει σταματήσει να είναι ανταγωνιστική εδώ και καιρό. Κάθε αντίπαλος την κερδίζει… «πολλά με λίγα» οπότε δεν είναι ώριμο μπασκετικό επιχείρημα αυτή η διαπίστωση. Αν θα στοιχίσει το θέμα Κόλινς θα φανεί τις επόμενες αγωνιστικές. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι το φινάλε του πρωταθλήματος θα είναι πιο καυτό και από τσίλι με Bhut Jolokia…