Ανίκητοι!

Οι Τούρκοι συνέχισαν την προέλασή τους στο Μουντομπάσκετ διαλύοντας και τη Γαλλία με 95-77, αφού πρώτα η διαφορά πέρασε και τους 30 πόντους. Με ανάλογη ευκολία και πειστικότητα οι Σλοβένοι κέρδισαν με 87-58 τους Αυστραλούς και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στα προημιτελικά.

Τούρκογλου εσύ σούπερ σταρ!

Με ηγέτη τον Χέντο Τούρκογλου, που τα έκανε όλα στο παρκέ, η Τουρκία σκόρπισε τη Γαλλία στο κατάμεστο από 15.000 κόσμο «Σινάν Ερντέν» και έδειξε ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να την εκτροχιάσει. Η Τουρκία μοιάζει ομάδα με τα όλα της, παντοδύναμη και πανέτοιμη στο ραντεβού με την ιστορία της και επόμενος αντίπαλος θα είναι η Σλοβενία.

Από την αρχή οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν φαινόταν πώς οι Γάλλοι θα μπορούσαν να κάνουν την έκπληξη. Σταδιακά η διαφορά ανέβαινε στην πρώτη περίοδο για να κλείσει στους 5 πόντους, ενώ στη δεύτερη ήταν που κρίθηκε οριστικά το ματς. Οι Γάλλοι σκόραραν με «αίμα», ενώ απ’ την άλλη ο Τούρκογλου και ο καταπληκτικός Σινάν Γκιουλέρ οδηγούσαν την Τουρκία εκ του ασφαλούς.

Η άμυνα των Τούρκων ήταν πολύ σκληρή, η ζώνη που έπαιζαν ιδιαίτερα επιθετική και ο Γκιουλέρ έβρισκε ανοιχτό γήπεδο για τον αιφνιδιασμό. Το 43-28 του ημιχρόνου είχε θέσει τις βάσεις του θριάμβου και οι Γάλλοι έδειχναν να ξέρουν ότι δεν υπάρχει επιστροφή. Οι Τούρκοι συνέχισαν το σερί τους μέχρι το 16-0 και το 37-28 έγινε 53-28 και ο αγώνας παραπέμφθηκε στις καλένδες.

Η διαφορά άγγιξε και τους 30 πόντους στο 80-52 με 6,5 λεπτά για το τέλος του ματς, αλλά μετά οι Τούρκοι χαλάρωσαν τελείως την άμυνά τους κι έκαναν συντήρηση για τη συνέχεια. Έτσι, οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ και να μειώσουν τα επίπεδα της διαφορά σε πιο αξιοπρεπείς τιμές. Στους 20 πόντους ο Τούρκογλου, στους 17 ο Γκιουλέρ, οι δύο που οδήγησαν την Τουρκία στο σκορ. Μοναδικό άσχημο σημείο για την Τουρκία ο τραυματισμός του Κερέμ Τουντζερί στον αστράγαλο.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Ακιόλ 5 (1), Γκιουλέρ 17 (3ασ. 7/7δ. 1/3τρ.), Ερμίς 2, Ονάν 7, Ιλιασόβα 9 (5ρ. 1/3τρ.), Ερντέν 5, Τουντζερί, Σαβάς 9, Γκονλούμ 2, Αρσλάν 9 (2), Ασίκ 10 (5ρ.), Τούρκογλου 20 (4ρ. 3ασ. 4/7τρ.).

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί 3 (1), Μπατούμ 11 (2), Σοσέρ 3 (1), Κοφί 5, Μαϊνμί 2, Τζάκσον, Μποκολό 4, Πιετρούς 6, Ντε Κολό 15 (3), Ντιο 21 (5ρ. 4ασ. 5/8τρ.), Ζελαμπάλ 3, Τραορέ 4.

Τους… εκμηδένισαν!

Οι Αυστραλοί θέλησαν να μπουν στο ματς με τους Σλοβένους ως ίσος προς ίσο, αλλά από τα πρώτα 5 λεπτά φάνηκε ότι άλλο τα λόγια, άλλο η πράξη. Η Αυστραλία έκανε 6,5 λεπτά να βάλει το πρώτο της καλάθι και το παιχνίδι είχε κριθεί πριν καλά καλά αρχίσει.

Την ίδια ώρα, οι Σλοβένοι έτρεξαν ένα 12-0 παίζοντας απλώς καλά στην επίθεση και καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο πεντάλεπτο. Σε κανένα σημείο δεν ένιωσαν ότι η Αυστραλία τους απειλεί, καμιά στιγμή δεν έχασαν το ρόλο του οδηγού στο ματς και η αναμέτρηση εξελίχθηκε πιο εύκολα απ’ όσο και οι ίδιοι περίμεναν.

Μετά το πρώτο τους καλάθι οι Αυστραλοί μείωσαν προς στιγμήν κάτω από τους 10 πόντους, αλλά δεν έδειξαν ότι έχουν σχέδιο επίθεσης και λογικές προσπάθειες. Περισσότερο έμοιαζαν με… σκορποχώρι και εντελώς φυσιολογικά ήρθε το 32-16 του 15ου λεπτού και το 42-21 του ημιχρόνου. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και στο 29ο λεπτό ήταν στο 68-40 με την Αυστραλία απλά να… υπάρχει ως φυσική παρουσία στο γήπεδο.

Οι Σλοβένοι είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους απόλυτα, είχαν την ψυχολογία στα σουτ και έπαιζαν όσο ακριβώς χρειαζόταν για να μην αγχωθούν καθόλου. Η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα ήρθε στο 87-52 με 2 λεπτά να απομένουν, με τους Αυστραλούς απλά να τη ρίχνουν κάτω από τους 30 πόντους στην εκπνοή.

Λάκοβιτς, Ντράγκιτς και Μπρέζετς έκαναν τη διαφορά για τους Σλοβένους, ενώ από τους Αυστραλούς μακράν καλύτερος ήταν ο Νίλσεν και ακολούθησε ο Ινγκλς. Εντελώς εγκλωβισμένος ο Μιλς, εκτός αγώνα ο Μάριτς, μέτριος ο Άντερσεν.

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 8 (2), Λάκοβιτς 19 (5/11τρ.), Ρίζβιτς 4 (5ρ.), Μπετσίροβιτς 8 (4ρ. 3ασ. 2/4τρ.), Κλόμπουτσαρ 1, Ούντριχ 3 (1), Νάχμπαρ 7 (1), Ντράγκιτς 10 (4ρ. 8ασ. 2/4τρ.), Γιαγκόντνικ 5 (1), Ζούπαν 8 (4ρ. 2/4τρ.), Βίντμαρ 2 (4ρ.), Μπρέζετς 12 (4ρ.).

Αυστραλία (Μπράουν): Μάρτιν 2, Μιλς 13 (1/7τρ.), Γκιμπσον, Ινγκλς 13, Νιούλι 3 (5ρ.), Μπάρλοου 2, Ουόρθινγκτον 2, Μπέινς 2, Άντερσεν 8 (5ρ.), Νίλσεν 12 (8ρ.), Μάριτς 1 (4ρ.).