Home / ΙΤΑΛΙΑ / Δράμα η Ρόμα στο Πέζαρο!

Δράμα η Ρόμα στο Πέζαρο!

Έκπληξη στο Πέζαρο, όπου η Ρόμα δεν μπόρεσε να περάσει το εμπόδιο της Σκαβολίνι, για να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μόλις στη 2η αγωνιστική. Εύκολη, σχετικά, νίκη για την πρωταθλήτρια Σιένα, ενώ η Αρμάνι επιβεβαίωσε τη φόρμα της και το επίπεδό της και κέρδισε κατά κράτος την Μπενετόν. Με νίκη συνέχισε και η Μπιέλα για να συνθέσει το αήττητο τρίο της κορυφής.

Στην άμυνά της και στο καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο στηρίχτηκε η Σκαβολίνι για να κερδίσει τη Ρόμα και να την προσγειώσει πολύ νωρίς στη σεζόν. Η Σκαβολίνι προηγήθηκε με 23-13 στο 14ο λεπτό και 29-13 στο 15ο, όσο η Ρόμα ακόμα ψαχνόταν. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, έφτασε στο 46-25 με τη Ρόμα να έχει 13 λάθη και τη Σκαβολίνι 9 ασίστ, για να πάει έτσι ως το 60-39. Μετά, οι Ρωμαίοι προσπάθησαν για την ανατροπή, έπαιξαν ζώνη 1-3-1, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από το 60-49 με σερί 0-10. Η Σκαβολίνι κατάφερνε να σκοράρει όποτε χρειαζόταν και κράτησε διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε.

Η Μπρίντιζι κέρδισε την Μπολόνια κυριαρχώντας στα ριμπάουντ με 43-28, ενώ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις αμυντικές αδυναμίες της αντιπάλου της. Ο Ντίξον έβαλε 15 πόντους σε 15 λεπτά μετά το ημίχρονο και η Μπρίντιζι κέρδισε ένα ματς που άξιζε.

Η Σιένα ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα της με τη Μοντεγκρανάρο, προηγήθηκε με 29-9, αλλά μετά χαλάρωσε. Με επιμέρους σκορ 20-40 η Μοντεγκρανάρο μπόρεσε να ισοφαρίσει, αλλά ένα 14-2 στην 3η περίοδο έβαλε μπροστά με 63-51 τη Σιένα και τελείωσε τον αγώνα, καθώς η αντίπαλός της δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο πολύ από το -9 ως το τέλος.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου έχανε με 3-4 πόντους, η Αρμάνι ξέσπασε στην επανάληψη και διέλυσε την Μπενετόν. Το 43-41 έγινε 70-49 με σερί 27-8 για την Αρμάνι και το παιχνίδι τελείωσε νωρίς. Τα πολλά λάθη της Μπενετόν αλλά και το επιθετικό ξέσπασμα των Χόκινς, Ρόκα, Μασιούλις, Τζάαμπερ μετέτρεψαν το ντέρμπι σε περίπατο για την Αρμάνι που προερχόταν από την τεράστια εκτός έδρας νίκη στη Μόσχα.