Home / ΙΤΑΛΙΑ / Λαβρίνοβιτς βγαλμένος από όνειρο!

Λαβρίνοβιτς βγαλμένος από όνειρο!

Με έναν απίστευτο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς η Σιένα κατάφερε να επιβιώσει στη μάχη με την Καζέρτα στην 4η αγωνιστική της LegaBasket και να κερδίσει στο φινάλε για να παραμείνει κοντά στην κορυφή. Περίπατος για την Αρμάνι, που έφτασε στο 4-0 χωρίς να προβληματιστεί καθόλου από την Μπρίντιζι. Η πτώση της… Ρώμης συνεχίστηκε, με τη Ρόμα να παραμένει άθλια για άλλο ένα αγώνα, εγείροντας πλέον σημαντικά ερωτήματα για το κατά πόσο ο Μπονιτσιόλι μπορεί να διαχειριστεί το ρόστερ που έχει στα χέρια του.

Η Σιένα τα… είδε όλα με την Καζέρτα, καθώς 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς έχανε με 78-80 από το καλάθι του καταπληκτικού στο ματς Έρε. Όμως, μετά μίλησε ο Λαβρίνοβιτς, ή μάλλον… συνέχισε να μιλάει με 8 μαζεμένους πόντους. Με δικό του τρίποντο και φάουλ η Σιένα προσπέρασε 82-80, αυτός έγραψε αμέσως μετά το 84-82 και ο ίδιος κέρδισε φάουλ για να κάνει με βολές το 86-82 με λιγότερο από ένα λεπτό στο χρονόμετρο. Ο Μος και ο Στόουνρουκ έβαλαν τις βολές στα φάουλ που κέρδισαν για το 90-85 και η Σιένα πήρε τη νίκη, παρότι για αρκετή ώρα στο ματς βρέθηκε πίσω στο σκορ (με μεγαλύτερη διαφορά για την Καζέρτα το 35-43).

Η παράσταση του Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς ήταν ξεκάθαρα μια από τις καλύτερες της χρονιάς. Ο Λαβρίνοβιτς έπαιξε 33 λεπτά και είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ με 8/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 11/11 βολές, «γράφοντας» 43 στο σύστημα ranking!

Εύκολη αποστολή είχε η Αρμάνι με την Μπρίντιζι, καθώς από νωρίς επέβαλε το ρυθμό της στο ματς και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει Ευρωλίγκας. Κανείς παίκτης δεν έπαιξε περισσότερα από τα 27 λεπτά του Μαντσινέλι, με τη διαφορά να βρίσκεται σε διψήφια τιμή από τις αρχές της δεύτερης περιόδου και να ξεπερνάει τους 20 πόντους πριν το ημίχρονο. Ο Μαριγιόνας Πετραβίτσιους ήταν στη δωδεκάδα αλλά δεν αγωνίστηκε, με την Αρμάνι να ετοιμάζει τον Βαν Ντεν Σπίγκελ, που ίσως ντεμπουτάρει και αυτή την εβδομάδα στην Ευρωλίγκα.

Νέο κεφάλαιο στην «τραγωδία» που λέγεται Ρόμα γράφτηκε εναντίον της Αβελίνο. Η Ρόμα κατάφερε να χάσει για να πέσει στο 1-3 στο πρωτάθλημα με 3 συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα του Μπονιτσιόλι είχε 6/19 σουτ στην πρώτη περίοδο με 1/8 τρίποντα και συνέχισε με 3/11 σουτ στη δεύτερη περίοδο. Με 9/30 σουτ και 3 ασίστ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έφτασε με το ζόρι στους 26 πόντους και η Αβελίνο είχε ξεφύγει με διψήφια διαφορά ήδη. Το τελικό 72-65 μπορεί να δείχνει ότι το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά είναι μαγική εικόνα, καθώς στα τελευταία 14 λεπτά του ματς η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από το +7 για την Αβελίνο και την περισσότερη ώρα ήταν πάνω από τους 10 πόντους.