Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ήττα για Ρόμα, νίκες για Καντού, Μπενετόν!

Ήττα για Ρόμα, νίκες για Καντού, Μπενετόν!

Στην 23η αγωνιστική, με τη Σιένα να μην παίζει το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (λόγω των προημιτελικών της Ευρωλίγκας την Τρίτη) ξεχώρισε η νίκη της Καντού, που την έφερε μόνη 2η (έστω και μέχρι να παίξει η Αρμάνι), αλλά και η νίκη της Μπενετόν επί της Μπολόνια, που την έβαλε στην οκτάδα. Νέα ήττα για τη Ρόμα, αυτή τη φορά από τη Βαρέζε και οι Ρωμαίοι εξακολουθούν να είναι εκτός οκτάδας σε πενταπλή ισοβαθμία στην 9η θέση.

Μεγάλη και δύσκολη νίκη για την Καντού, που κατάφερε να περάσει από την έδρα της Σασάρι κερδίζοντας με 2 πόντους διαφορά. Το ματς ήταν οριακό σε όλη του τη διάρκεια, με την Καντού να προηγείται 1 πόντο στο δεκάλεπτο, να χάνει με 4 στο ημίχρονο, τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην ισοπαλία στο 30ο λεπτό και τελικά τη νίκη να έρχεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το 36-30 της Σασάρι, ενώ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από το ένα καλάθι (3 πόντοι). Η Καντού έχανε 74-73 στα τελευταία δευτερόλεπτα με καλάθι του Πλίσνιτς, ισοφάρισε με μια βολή του Λέουνεν, η Σασάρι έχασε την επίθεση με τον Ουάιτ, ο Λέουνεν σκόραρε για το νικηφόρο 74-76 με τον Ουάιτ να χάνει το τρίποντο-προσευχή στο φινάλε.

Νίκη και για την Μπενετόν Τρεβίζο, που επικράτησε στην έδρα της της Κανάντιαν Σόλαρ. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ για ένα ημίχρονο, αλλά είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος για να κερδίσουν έστω και δύσκολα με 79-71. Τη διαφορά έκαναν τα 40-34 ριμπάουντ, με την Μπενετόν να προηγείται με 55-46 και 73-65 για να πάρει το ματς, αφού πρώτα καρδιοχτύπησε όταν η Μπολόνια μείωσε σε 63-62. Τότε καθάρισαν ο Μάρκοβιτς και ο Μοτιεγιούνας για να πάρουν οι Τρεβιζάνοι τη νίκη.

Στο καλύτερο ματς της εβδομάδες, η Τέραμο κέρδισε την Αβελίνο με 99-97 στην παράταση, μετά από 45 συγκλονιστικά λεπτά και δύο απίστευτες εμφανίσεις. Για τους γηπεδούχους και νικητές ήταν ο Ντρέικ Ντίνερ που σε 40 λεπτά είχε 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 11 ασίστ με 9/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές και 43 ranking, ενώ για την Αβελίνο ο Σίμον Στσέβτσικ είχε σε 42 λεπτά 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ, με 9/11 δίποντα 4/10 τρίποντα 4/4 βολές και 34 ranking.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλο το ματς, αλλά ήταν το καλάθι του Τόμας που έβαλε την Αβελίνο μπροστά με 85-87 στο τέλος. Ο Ντέιβις ήταν απόλυτα ψύχραιμος και με 2/2 βολές ισοφάρισε, για να αστοχήσει ο Γκριν και να πάνε οι δυο ομάδες στην παράταση. Εκεί η Τέραμο προηγήθηκε με 95-92, είχε τον Τζόνσον να μειώνει σε 95-94, αλλά Φουλτζ και Ζορόσκι με 4/4 βολές έγραψαν το 99-94 αφού ο Λάουβερς στο ενδιάμεσο είχε χάσει τρίποντο. Στην εκπνοή ο Τόμας ευστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας, αλλά ήταν ήδη αργά.

Η Ρόμα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Βαρέζε, που κράτησε την αντίπαλό της κάτω από τους 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, για να γίνουν όλα πιο εύκολα στη συνέχεια. Το αρχικό 15-19 ανατράπηκε πλήρως στη δεύτερη περίοδο, όταν η Ρόμα ήταν άθλια και δέχτηκε 24-9 επιμέρους σκορ για να μείνει πίσω με 11 πόντους από το πρώτο μέρος. Η Βαρέζε έκανε 7 κλεψίματα και είχε 9/13 δίποντα και 4 ασίστ, ενώ η Ρόμα είχε 2/9 σουτ και 4/10 βολές στο δεκάλεπτο, για να χάσει την επαφή της με το σκορ. Προσπάθησε στην τελευταία περίοδο, μείωσε από το -17 σε 73-72 και 76-74, αλλά ο Στίπτσεβιτς είχε 8/8 βολές στις τελευταίες επιθέσεις για να οδηγήσει εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Περίπατος για τη Μοντεγκρανάρο, που κέρδισε με 42 πόντους διαφορά την Μπρίντιζι, αφού ήταν καλύτερη σε όλο το ματς και διέλυσε την αντίπαλό της με 49-22 στο δεύτερο ημίχρονο. Εξίσου εύκολα κέρδισε και η Μπιέλα τη Σκαβολίνι, αφού είχε διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, διαφορά που πήγε στους 24 πόντους στο φινάλε.