Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Μπλόκο από Γκραν Κανάρια και… μοναξιές για Λαμποράλ!

Μπλόκο από Γκραν Κανάρια και… μοναξιές για Λαμποράλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τη θεαματική νίκη επί του Ολυμπιακού, επέστρεψε στη μετριότητα στην 9η αγωνιστική και ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 70-59 μετά από έναν ακόμα απογοητευτικό αγώνα. Εύκολες νίκες για Μπαρτσελόνα και Κάχα Λαμποράλ με τη δεύτερη να παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Νίκη και για τη Βαλένθια, που από τη στιγμή που ανέλαβε ο Πέσιτς μετράει 3-0 σε όλες τις διοργανώσεις. Με νίκες συνέχισαν Μπανταλόνα, Φουενλαμπράντα και Μάλαγα, ενώ οριακά κέρδισε και η Μπιλμπάο με πολύ καλό τον Κώστα Βασιλειάδη.

Η Ρεάλ ήταν κακή με την Γκραν Κανάρια και δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του ματς. Το καλό ξεκίνημα έριξε «στάχτη» στα μάτια, καθώς η Ρεάλ πήρε διψήφια διαφορά στην αρχή με 8-18. Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική με την Γκραν Κανάρια να στηρίζεται στον Γκριν για να τρέξει ένα 10-0 ως το 18-18. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ ως το τέλος. Η Ρεάλ προηγήθηκε 28-31 και 41-46, με την Γκραν Κανάρια να ισοφαρίζει σε 52-52. Στη συνέχεια η Γκραν Κανάρια πήρε τον έλεγχο και με το τρίποντο του Γκριν προσπέρασε με 59-52 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Η 4η περίοδος ήταν τραγική για τη Ρεάλ, που σκόραρε μόλις 13 πόντους και δέχτηκε 29, για να αποδείξει και πάλι ότι ως τώρα και φέτος χωλαίνει και δεν έχει βρει την ισορροπία που πρέπει στο ρόστερ της.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα με τη Μανρέσα και καθάρισε τον αγώνα εύκολα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Η διαφορά ήταν διψήφια πριν το ημίχρονο και έμεινε έτσι ως το φινάλε με τον Τζο Ινγκλς πρωταγωνιστική. Κάπως έτσι ήταν και το παιχνίδι της Κάχα Λαμποράλ με τη Μενόρκα, μόνο που το ξέσπασμα των πρωταθλητών έγινε μετά την πρώτη περίοδο. Η Λαμποράλ κέρδισε με 18 πόντους τη 2η και 3η περίοδο απλοποιώντας πάρα πολύ τη δουλειά που είχε να κάνει στο φινάλε.

Νίκη για τη Βαλένθια απέναντι στη Λάγκουν Άρο. Η ομάδα του Πέσιτς ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα 30 λεπτά και έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, αλλά στη συνέχεια έδειξε σκαμπανεβάσματα και η αντίπαλός της μπόρεσε να μειώσει. Η Βαλένθια είχε κυρίως πρόβλημα στην άμυνα στην 4η περίοδο, αλλά ουσιαστικά δεν κινδύνεψε (παρότι δέχτηκε 29 πόντους) να χάσει τον αγώνα.

Νίκη και για τη Μάλαγα που εκμεταλλεύτηκε την πολύ σκληρή και αποτελεσματική της άμυνα για να περάσει το εμπόδιο της Βαγιαδολίδ. Η Μάλαγα δέχτηκε 12 πόντους στη 2η και άλλους 12 στην 4η περίοδο για να κερδίσει κρατώντας τη Βαγιαδολίδ στους 61 πόντους. Δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Η Μπιλμπάο πέρασε από φωτιά και ατσάλι για να κερδίσει τη Γρανάδα με 75-77. Προηγήθηκε με 75-76 με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν και έδωσε την ευκαιρία στη Γρανάδα για μια τελευταία επίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν την εκμεταλλεύτηκαν, αλλά διαμαρτύρονται για φάουλ του Ερβέλ στον Πρέστες που δεν δόθηκε.

Νωρίτερα, ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 10 πόντους χωρίς άστοχο σουτ στο πρώτο ημίχρονο για να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ και η Μπιλμπάο εκμεταλλεύτηκε ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισε με 10-19 για να ισοφαρίσει τον αγώνα. Μετά το ματς ήταν οριακό ως το φινάλε με ισοπαλίες στα 63-63 και το 73-73.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

9η αγωνιστική

Σαραγόσα-Εστουντάντες 84-70 (44-39)
Φίλιπ 16π. 6ρ., Μπάρλοου 15π. 5ρ. 3ασ., Τόπερτ 14 // Γκρέιντζερ 13π. 4ασ., Κέινερ-Μέντλι 11π. 7ρ. 4ασ.

Γκραν Κανάρια-Ρεάλ Μαδρίτης 70-59 (28-31)
Γκριν 15π. 5ρ. 7ασ., Ουάλας 9π. 6ρ., Κάρολ 14π. 5ρ. // Ρέγιες 13π. 5ρ., Φίσερ 7π. 8ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Μπανταλόνα 71-75 (30-39)
Ερτέλ 13π. 4ασ., Ντόλμαν 21π. 9ρ., Στόιτς 13 // Τρίας 10π. 9ρ., Φρανκ 13π. 3ρ., ΜακΝτόναλντ 12

Ουνικάχα Μαλαγα-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 68-61 (36-20)
Φρίλαντ 15π. 11ρ., Τρίπκοβιτς 14, Μπλάκνεϊ 11π. 2ρ. 9ασ. // Ρόμπινσον 16π. 5ρ., Μπάεζ 9π. 5ρ., Σλότερ 6π. 11ρ.

Γρανάδα-Μπιλμπάο 75-77 (47-40)
Στέφανσον 14π. 5ρ., Κουρτζ 13π. 8ρ., Καρλ 11π. 5ρ. 4ασ. // Μπάνιτς 15, Μουμπρού 18π. 4ρ., Βασιλειάδης 14π. 4ρ. (2/3δ. 3/9τρ. 1/2β.), Μαυροειδής 2π. 4ρ. 1ασ. (1/3δ.)

Μπαρτσελόνα-Μανρέσα 70-57 (41-29)
Ινγκλς 21, Λόρμπεκ 11π. 12ρ., Βάσκες 10π. 6ρ. // Γιορκα 9π. 6ρ., Σλόκαρ 14π. 8ρ.

Κάχα Λαμποράλ-Μενόρκα 79-61 (40-30)
Μπάρατς 21π. 13ρ., Τελέτοβιτς 14π. 6ρ., Χουέρτας 13π. 3ασ. // Τόρες 12π. 6ρ., Τσιορτσιάρι 10π. 5ρ. 5ασ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Βαλένθια 75-82 (33-42)
Ντόμπλας 16π. 9ρ. 4ασ., Μπάρον 17 // Γιαφτόκας 18π. 5ρ., Μαρτίνεθ 19, Πιετρούς 9π. 6ρ. 3ασ.

Φουενλαμπράντα-Κάχασολ 81-68 (38-29)
Ραμπασέδα 18π. 3ρ. 3ασ., Βάλτερς 16π. 3ασ., Κόλομ 8π. 6ρ. 5ασ. // Κιρκσέι 10π. 9ρ. 3ασ., Ντέιβις 10π. 10ρ., Ούρτασουν 12

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …