Home / ΙΤΑΛΙΑ / Σίφουνας η Σιένα, οριακά η Αρμάνι, βαριά ήττα για Καντού!

Σίφουνας η Σιένα, οριακά η Αρμάνι, βαριά ήττα για Καντού!

Η 5η αγωνιστική της LegaBasket σηματοδότησε το τέλος των αήττητων ομάδων στο ιταλικό πρωτάθλημα καθώς η Καζέρτα έχασε εκτός έδρας με 85-82 από τη Βαρέζε. Η Σιένα σκόρπισε τη Ρόμα με 85-52, ενώ η Αρμάνι πέρασε από την έδρα της Μονφεράτο με 64-67. Ήττα για την Καντού στο Τρεβίζο, ήττα και για την Μπολόνια από την Τέραμο με χαμένες βολές του ΜακΙντάιρ στην εκπνοή. Νίκη για την Αβελίνο, που μοιράζεται την κορυφή με Αρμάνι, Σιένα και Βαρέζε.

Το… ρέμα παρέσυρε τη Ρόμα
στο ματς με τη Σιένα, καθώς οι πρωταθλητές μπήκαν στον αγώνα με τόση ορμή που διέλυσαν την αντίπαλό τους. Ήδη η διαφορά ήταν διψήφια στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο η Σιένα είχε νταμπλ σκορ, 48-24. Η Ρόμα έκανε 8 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και έχανε 27-16 παρότι σούταρε πάνω από 50% εντός παιδιάς. Οι Ρωμαίοι έφτασαν στα 11 λάθη στο ημίχρονο, σούταραν 3/15 εντός παιδιάς στη δεύτερη περίοδο και έβαλαν όλους κι όλους 8 πόντους, ενώ η Σιένα είχε 11 ασίστ στην ανάπαυλα, 9/13 δίποντα και 6/12 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν μετά, αλλά η Ρόμα δεν έβαλε σε κανένα δεκάλεπτο περισσότερους από τους 16 πόντους της πρώτης περιόδου, για να χάσει τελικά με 33 πόντους, 85-52. Το 11-0 από το 14-11 ως το 25-11 της Σιένα και το δεύτερο 11-0 από το 27-18 ως το 38-18 ήταν που έκριναν το ματς για την πρωταθλήτρια, που δείχνει να ανεβάζει στροφές. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Νίκος Ζήσης.

Πολύ δύσκολα πέρασε η Αρμάνι από την Πάλα Φεράρις της Μονφεράτο, αφού χρειάστηκε να κυριαρχήσει απόλυτα στην 4η περίοδο για να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν 54-47 στο 30ο λεπτό και 57-47 αμέσως μετά, αλλά με τους Τζακέτι, Χέρστον, Γκαλινάρι να παίρνουν το πράγμα πάνω τους η Αρμάνι γύρισε το ματς, εγκλωβίζοντας πλήρως την αντίπαλό της. Ο Τζακέτι και ο Χέρστον είχαν 7/9 δίποντα, ο Γκαλινάρι 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ στο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να αναγκάζει την Μονφεράτο σε 6 λάθη και σε 2/14 εντός παιδιάς στην 4η περίοδο. Η Αρμάνι έτρεξε ένα 0-10 ως το 57-57 και προσπέρασε με καλάθι του Χέρστον για το 59-61 για να μην ξαναχάσει το προβάδισμα. Ο Τζάνινγκ έχασε μια βολή στο τέλος (στο 64-67) και πέταξε τη δεύτερη, ο Μαλαβεντούρα πρόλαβε να πετάξει τρίποντο προσευχή αλλά δεν βρήκε το στόχο.

Η Καντού έχασε στο Τρεβίζο από την Μπενετόν και μάλιστα άνετα. Όταν βάζεις 6 πόντους σε μια ολόκληρη περίοδο τότε δεν έχεις και πολλές ελπίδες να κερδίσεις. Όχι ότι η Μπενετόν… έβγαλε μάτια με την απόδοσή της, αλλά ήταν καλύτερη, πιο σταθερή και είχε και τον Τζεφ Έιντριεν που έκανε πολύ καλό ματς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ. Στη δεύτερη περίοδο η Καντού είχε 6 πόντους με 2/15 σουτ και 4 λάθη, χωρίς ασίστ, για να μείνει πίσω με 8 πόντους, διαφορά που έγινε διψήφια στην 3η περίοδο για να κριθεί ο αγώνας, αφού η Μπενετόν πήγε στο 45-27 κάνοντας συνολικό σερί στις δυο πλευρές της ανάπαυλας 17-2.

Πρώτη ήττα και για την Καζέρτα, που πάλεψε σε ένα σκληρό ντέρμπι απέναντι στη Βαρέζε, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης από το -15 (όταν το 32-31 έγινε 48-33 με σερί 16-2), ισοφάρισε στο 59-59 με τις δύο ομάδες να φτάνουν χέρι χέρι ως το 80-80. Εκεί ο Στίπτσεβιτς είχε 4/4 βολές, ο Κόλινς έχασε στο ενδιάμεσο ένα σουτ, ενώ μετά το 85-82, το τρίποντο του Σμιθ δεν βρήκε στόχο για να ισοφαρίσει η Καντού, που ηττήθηκε 2η φορά σε 5 αγωνιστικές.

Ήττα και για την Μπολόνια στο τέλος από την Τέραμο, λόγω των άστοχων βολών του ΜακΙντάιρ, παρότι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το 73-67 στο 73-71 στο τέλος. Ο Σανικίτζε είχε 1/2 βολές, μετά έχασε τρίποντο, αλλά το έβαλε ο ΜακΙντάιρ για να μειώσει σε 73-71 λίγο πριν το τέλος. Η Τέραμο πέταξε πολλές επιθέσεις με άστοχα σουτ και λάθη (4 άστοχα σουτ, 1 λάθος), αλλά στο τέλος ο ΜακΙντάιρ έχασε τρίποντο, ο Σανικίτζε δίποντο από το επιθετικό ριμπάουντ και λίγο πριν την εκπνοή ο Τερέλ ΜακΙντάιρ κέρδισε φάουλ και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά με 1/2 βολές έκανε το 73-72 για να ηττηθεί η Μπολόνια.