Home / ΙΤΑΛΙΑ / Δύσκολα η Σιένα, εύκολα η Αρμάνι, ήττα για Καντού

Δύσκολα η Σιένα, εύκολα η Αρμάνι, ήττα για Καντού

Αρκετές συγκινήσεις επεφύλασσε η 4η αγωνιστική της LegaBasket, με τη Σιένα να κερδίζει πολύ δύσκολα εκτός έδρας την Μπιέλα, με τον Ζήση να κάνει καλό ματς, και την Καντού να χάνει στην έδρα της από τη Σκαβολίνι, πρώτη της ήττα φέτος στο πρωτάθλημα. Μοναδική αήττητη παρέμεινε η Καζέρτα, που κέρδισε τη Μονφεράτο αρκετά εύκολα, ενώ εύκολη νίκη είχε και η Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της Σασάρι, με τον Μπουρούση να είναι πολύ καλός. Νέα ήττα για τη Ρόμα, αυτή τη φορά από τη Βαρέζε, ενώ η Μπολόνια κέρδισε με τρίποντο του ΜακΙντάιρ στην εκπνοή.

Δύσκολη βραδιά είχε η Σιένα
στην έδρα της Μπιέλα, απ’ όπου πέρασε με 67-70 στο τέλος. Το αρχικό 8-16 για τη Σιένα και το 22-29 λίγο μετά βοήθησαν τη Σιένα να ελέγξει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, να προηγηθεί με 10 πόντους (28-38), αλλά με τον Κόλεμαν να κάνει μεγάλο ματς και τον Ντραγκίσεβιτς να τον βοηθά η Μπιέλα μπόρεσε να τρέξει ένα 20-9 και να προσπεράσει στο 29ο λεπτό με 48-47.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Σοράνια να κάνει το 59-54 για την Μπιέλα στο 37ο λεπτό, αλλά ο ΜακΚάλεμπ ήταν εκεί στην πιο κρίσιμη στιγμή και με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το 59-61 για τη Σιένα, που πήρε κι ένα καλάθι από τον Ζήση στο 39ο λεπτό για το 59-63 που έκανε ξανά φαβορί. Οι 3/4 βολές του Ζήση καθώς το ματς έμπαινε στο τελευταίο λεπτό ουσιαστικά χάρισαν το ματς στη Σιένα κάνοντας το σκορ 62-69 με τους πρωταθλητές να κερδίζουν δείχνοντας την εμπειρία τους στο φινάλε.

Πολύ δυνατά μπήκε η Αρμάνι στο παιχνίδι της με τη Σασάρι και το καθάρισε από νωρίς. Η Αρμάνι στην άμυνα έσπαγε κόκαλα στην 1η περίοδο, επιτρέποντας μόλις 6 πόντους στους αντιπάλους της, που είχαν 2/16 σουτ εντός παιδιάς, 0 ασίστ και 8 λάθη. Το 6-21 ήρθε φυσιολογικά με την Αρμάνι να έχει 7/10 δίποντα και τον Μπουρούση να βάζει 8 πόντους με 4/4 στο πρώτο δεκάλεπτο συν 5 ριμπάουντ. Η ομάδα του Σκαριόλο έχτισε στο καλό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο η διαφορά να είναι στους 20 πόντους (25-45), με την επανάληψη να είναι πια διαδικαστική μέχρι το τελικό 60-88, αφού η Αρμάνι κέρδισε κάθε δεκάλεπτο του αγώνα, βάζοντας μάλιστα 26 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Στην 4η περίοδο έχασε το ματς της από τη Σκαβολίνι η Καντού, παρά το πολύ δυνατό ξεκίνημά της στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με 16-2 και 21-8 στο ματς, έλεγξαν πλήρως τα πρώτα 10 λεπτά του ματς (23-10), ενώ παρότι η Σκαβολίνι μείωσε σε 30-25, στο ημίχρονο η διαφορά ήταν και πάλι στους 10 πόντους για την Καντού (37-27). Με το τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι για το 40-27 ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά κάπου εκεί η εικόνα του ματς αντιστράφηκε. Η Καντού άρχισε να δυσκολεύεται απέναντι στην άμυνα της Σκαβολίνι, που σκοράροντας με συνέπεια μπόρεσε να μειώσει αρχικά σε 42-37, με σερί 2-10, και στη συνέχεια με το πρώτο σουτ της 4ης περιόδου (τρίποντο από τον Τζουμέιν Τζόουνς) να ισοφαρίσει για πρώτη φορά από το… 0-0 για να προηγηθεί με 50-54 αμέσως μετά.

Το ματς μπήκε με το σκορ στο 61-64 στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά το νέο τρίποντο του Τζόουνς ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα, αφού η Καντού δεν μπόρεσε να επιστρέψει από το 61-67 παρά τις προσπάθειες του Λέουνεν και του Μίτσοφ, αφού ο Χίκμαν είχε 4/4 βολές για τη Σκαβολίνι ως το τελικό 66-71.

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, η Ρόμα έχασε στην έδρα της από τη Βαρέζε με 74-76 στην παράταση, αφού πρώτα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς σε 65-65. Το ματς ήταν κλειστό από την αρχή του με τη Βαρέζε να ξεφεύγει 10 πόντους (28-38) αλλά να ισοφαρίζεται πριν βγει η 3η περίοδος. Το τρίποντο του Γκόρντιτς έκανε το σκορ 60-62, αλλά Κανγκούρ και Ράνικο έγραψαν το 61-65 για τη Βαρέζε πλησιάζοντας στο τέλος. Ο Μαεστράνζι και ο Σλόκαρ έβαλαν 2/4 βολές για να μειώσον σε 63-65, ενώ ο Τάκερ κέρδισε φάουλ από τον Ράνικο στο τέλος για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές. Η Βαρέζε είχε χάσει τρίποντο, είχε κάνει επιθετικό φάουλ μέχρι την ισοφάριση, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Κανγκούρ αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Στην παράταση, όμως, ήταν διαφορετικά τα πράγματα, καθώς μετά το 73-72 από τον Σλόκαρ στο τελευταίο λεπτό, ο Τζάστιν Χαρτ έβαλε το σουτ του αγώνα, τρίποντο για το 73-75. Ο Μαεστράνζι πήγε να τον μιμηθεί, αστόχησε, ο Σλόκαρ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ αλλά έχασε 2 βολές με το ματς να κρίνεται από τις 1/2 βολές του Γκανέτο.

Στο τέλος κέρδισε η Μπολόνια την Κρεμόνα, παρότι κέρδιζε με 37-24 στο 17ο λεπτό, 51-39 στο 26ο, 61-48 στο 30ο και 66-51 στο 33ο! Από εκεί και πέρα η Κρεμόνα έτρεξε σερί 4-17 για να πλησιάσει σε 70-68, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή της ισοφαρίζοντας σε 73-73 μετά από 7-22 σερί! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν λίγο πριν το τέλος, 77-78 με τρίποντο του Τάμπου! Όμως, ο κάκιστος σε όλο το ματς Τερέλ ΜακΙντάιρ πήρε την κατάσταση πάνω του και έδειξε γιατί παραμένει μεγάλος παίκτης. Πήρε την μπάλα και με τρίποντο εκτέλεσε την Κρεμόνα για το 80-78, πετώντας στα σκουπίδια την καλύτερη εμφάνιση του Βον Ουέιφερ ως τώρα στην Ιταλία, με 31 πόντους και 31 ranking με 6/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 13/13 βολές!