Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Βομβαρδισμός από Τελέτοβιτς, εκδίκηση από Μπαμπέργκ!

Βομβαρδισμός από Τελέτοβιτς, εκδίκηση από Μπαμπέργκ!

Όλα τα είχε η πρώτη δόση της 9ης αγωνιστικής. Τον Μίρζα Τελέτοβιτς να αναγκάζει το Κάουνας να… σημάνει τις σειρήνες βομβαρδισμού με την Κάχα Λαμποράλ να φεύγει με τη νίκη στην παράταση, την Μπαμπέργκ να παίρνει εκδίκηση από τη Ρεάλ για την άδικη ήττα της στο πρώτο ματς, την Ολίμπια να στέλνει ακόμη πιο χαμηλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Παρτιζάν να πλησιάζει στην πρόκριση νικώντας οριακά την αδιάφορη βαθμολογικά Προκόμ.

Επίσης, τη Ρόμα να κερδίζει τη Μάλαγα και να ελπίζει ότι μπορεί να ανέβει από την 4η θέση και τη Σολέ να επιβεβαιώνει τα προγνωστικά απέναντι στη διαλυμένη Τσιμπόνα φτάνοντας, πια, μια ανάσα από την πρόκριση στο Top-16.

Όμιλος Α

Ζαλγκίρις Κάουνας-Κάχα Λαμποράλ 89-95παρ. (καν.αγ. 80-80, 33-52)
Γιανκούνας 17π. 4ρ., Μιλάκνις 10, Καλνιέτις 10π. 5ασ., Πότσιους 10 // Τελέτοβιτς 32π. 8ρ., Σαν Εμετέριο 21π. 3ρ. 3ασ., Μπάρατς 21π. 7ρ. 3ασ., Χουέρτας 4π. 5ρ. 13ασ.
Η Ζαλγκίρις είχε την κατάσταση στα χέρια της, αλλά φρόντισε τις τελευταίες ημέρες να δυσκολέψει τον εαυτό της. Η αλλαγή προπονητή 24 ώρες πριν το τζάμπολ λειτούργησε αρνητικά, οι Λιθουανοί μπήκαν στο παρκέ «μουδιασμένοι» και η Λαμποράλ είδε τον Τελέτοβιτς να ισοφαρίζει το ρεκόρ Ευρωλίγκας με 9 εύστοχα τρίποντα (σε 13 προσπάθειες) κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους.

Έτσι, η Λαμποράλ προηγήθηκε με 0-9 και 10-24 συνεχίζοντας να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι το 24-40 και το 33-52 του ημιχρόνου. Ο Τελέτοβιτς είχε 7/8 τρίποντα και 26 πόντους στο ημίχρονο, με τη Ζαλγκίρις να μην έχει βάλει σουτ τριών πόντων στα πρώτα 20 λεπτά! Η επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική με τη Ζαλγκίρις να ανοίγει με τρίποντο, να τρέχει ένα 7-0 και να πλησιάζει εν τέλει σε 58-62 κάνοντας ένα 25-10 σε λιγότερο από 8 λεπτά!

Η Λαμποράλ κράτησε το προβάδισμα και το ανέβασε στους 14 στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά το ματς δεν τελείωσε. Στο πιο κρίσιμο σημείο η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα 11-0 για να ισοφαρίσει σε 80-80. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του ματς και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά αμφότερες τα θαλάσσωσαν. Στην παράταση το τρελό τρίποντο του Όλεσον έδωσε στους Ισπανούς τα ηνία και τα κράτησαν ως το τέλος, αφού και ο Τελέτοβιτς ξαναμίλησε με 2 τρίποντα.

Έτσι, οι Ισπανοί ελπίζουν ακόμα, οι Λιθουανοι δεν προκρίθηκαν ακόμα και… όλοι (μαζί με την Παρτιζάν) περιμένουν δώρο από τη Μακάμπι για να περάσουν στην επόμενη φάση, κάτι που θα γίνει αν οι Ισραηλινοί κερδίσουν τη Χίμκι την Πέμπτη.

Παρτιζάν-Ασέκο Προκόμ 61-59 (27-26)
Κάτιτς 14π. 7ρ., Τζιστ 12π. 7ρ., Βέσελι 11π. 6ρ. // Γιούιν 15π. 4ρ. 5ασ., Βάρντα 15π. 4ρ., Γιάγκλα 7π. 7ρ.
Μπορεί η Προκόμ να ήταν αδιάφορη, αλλά η Παρτιζάν έφτασε στα όριά της. Σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν προηγήθηκε ποτέ πάνω από 7 πόντους, τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση. Εκεί που μίλησε ο άνθρωπος που άλλαξε τη μοίρα της φετινής Παρτιζάν. Τι κι αν είχε 3/14 ως τότε εντός παιδιάς, ο Τζέιμς Τζιστ πέτυχε (με λέι απ) το καθοριστικότερο καλάθι του ματς για να δώσει τη νίκη στην Παρτιζάν και να τη φέρει στην πόρτα του «Top-16» περιμένοντας τι θα γίνει στο Ισραήλ.

Η Προκόμ στάθηκε πολύ καλά, ιδίως μετά το 15-8 της πρώτης περιόδου. Γύρισε το ματς ως το ημίχρονο, προηγήθηκε στην 3η περίοδο και το άγχος όλου του κόσμου βάρυνε την Παρτιζάν στο τέλος. Ο Τζιστ σκόραρε με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο να απομένει παίρνοντας μια χαμένη μπάλα που είχε φύγει από τα χέρια του Κάτιτς, κάνοντας περίπου 8.000 οπαδούς των Σέρβων να… «τρελαθούν».

Όμιλος Β

Ρόμα-Ουνικάχα Μάλαγα 81-75 (42-40)
Ντζέντοβιτς 23π. 4ρ. 6ασ., Ουάσινγκτον 18π. 3κλ., Ντετόμε 14π. 4ρ., Τραορέ 12π. 10ρ. // Άρτσιμπαλντ 18π. 9ρ., Μπλάνκο 11, Χιμένεθ 10π. 6ρ.
Κάτι από τη ρήση «στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει» θύμιζε το ματς ανάμεσα στη Ρόμα και τη Μάλαγα. Η Ρόμα κέρδισε, αλλά δεν ανέτρεψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Τερέλ ΜακΙντάιρ έκανε την επανεμφάνισή του, αλλά προφανώς έδειξε ότι απέχει πολύ ακόμα από τον παλιό καλό του εαυτό.

Μετά το αρχικό 10-0 της Ρόμα δια χειρός Ντζέντοβιτς, η Μάλαγα ισορρόπησε το ματς, πέρασε μπροστά με 14-15, αλλά γρήγορα βρέθηκε να χάνει με 5 πόντους. Το ματς στη συνέχεια ήταν σκληρό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πατούν σε ισοπαλίες στο 26-26, στο 35-35, στο 42-42 για να φτάσουμε στο 62-60. Η Μάλαγα προσπέρασε με 70-73 λίγο πριν το τέλος, αλλά μετά είδε τους Τραορέ και Ντζέντοβιτς να της κλέβουν τη νίκη.

Έτσι, η Ρόμα αν κερδίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ ελπίζει ακόμη και για πρωτιά (τραβηγμένο…) και, παράλληλα, θα κάνει εξυπηρέτηση σε Μάλαγα και Ρεάλ, που ελπίζουν σε αυτό το σενάριο για να ανέβουν θέσεις, με τη Ρεάλ να βγαίνει πρώτη (αν κερδίσουν την τελευταία αγωνιστική).

Μπαμπέργκ-Ρεάλ Μαδρίτης 82-75 (37-31)
Σούπουτ 21π. 4ρ., Τζέικομπσεν 14π. 5ρ. 3ασ., Γκάβελ 13π. 3ρ., Τέρι 13 // Φίσερ 15π. 14ρ., Λιουλ 16π. 4ασ., Σουάρεθ 10π. 5ρ., Γκαρμπαχόσα 14π. 7ρ.
Η Μπαμπέργκ ήθελε εκδίκηση για την άδικη ήττα του πρώτου γύρου στη Μαδρίτη, ο κόσμος της το ίδιο και το ματς μόνο αγώνα αδιάφορης βαθμολογικά ομάδας με ομάδα που παλεύει για την πρωτιά δεν θύμιζε. Οι Γερμανοί, πάντως, αποκλείστηκαν έχοντας κερδίσει στην έδρα τους και τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης, τις δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου, δηλαδή (κάτι που η Ρόμα δεν κατάφερε). Άξιοι της μοίρας τους.

Η Ρεάλ ήταν ξανά τραγική και κυνηγούσε σε όλο σχεδόν το ματς. Με 31 πόντους στο ημίχρονο απέναντι στην Μπαμπέργκ έδειξε και πάλι ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Το 13-6 έγινε 18-10 και 20-17. Η διαφορά πήγε στους 8 στο 29-21 για να ισοφαρίσει σε 31-31 η Ρεάλ, αλλά αμέσως να μείνει πίσω με 37-31. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Μπαμπέργκ, που με 8-0 έκανε το 50-39 και λίγο αργότερα το 62-47.Η Ρεάλ μείωσε (69-65), αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά για τη νίκη, αφού Σούπουτ και Γκάβελ έκαναν το 77-69 με τους Γερμανούς να αποχαιρετούν με τον καλύτερο τρόπο την έδρα τους φέτος στην Ευρωλίγκα.

Όμιλος Γ

Σολέ-Τσιμπόνα 81-65 (38-33)
Μεχία 16π. 5ρ. 4ασ. 4κλ., Ρόμπινσον 15π. 7ρ., Μαρκί 11π. 5ρ., Αβντάλοβιτς 8π. 13ασ. // Μπογκντάνοβιτς 16π. 4ρ. 4ασ., Στίπτσεβιτς 13π. 6ρ., Τσούμπτσιτς 12π. 5ρ.
Η Σολέ ήθελε τη νίκη και την πήρε καθαρίζοντας το ματς στην τελευταία περίοδο. Έτσι, αν η Λιέτουβος χάσει την Πέμπτη από την Μπαρτσελόνα, προκρίνεται από την 9η αγωνιστική στο «Top-16». Η Τσιμπόνα στάθηκε αξιοπρεπώς, αλλά στο τέλος δεν είχε διάθεση και λόγο να παλέψει και η διαφορά άνοιξε.

Η Σολέ είχε την πρωτοβουλία από την αρχή του αγώνα, και ήταν μπροστά με 13-5 και 22-15, αλλά και με 26-21 στη δεύτερη περίοδο. Η Τσιμπόνα πλησίασε πιο πολύ στο 40-39 και ισοφάρισε στο 50-50, αλλά δέχτηκε άμεσα ένα 9-2 με τον Αβντάλοβιτς να μοιράζει 6 ασίστ στο δεκάλεπτο. Η Σολέ έτρεξε ένα ακόμα 11-2, με τον Ραντόσεβιτς να αποβάλλεται με 2 συνεχόμενες τεχνικές ποινές λίγο αργότερα και το ματς να τελειώνει και τυπικά.

Όμιλος Δ

Ολίμπια Λιουμπλιάνας-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-72 (45-32)
Όσμπολτ 22π. 7ρ. 4ασ. 3κλ., Μάρκοτα 17π. 8ρ. 4ασ., Πίνκνι 16π. 3ρ., Ιλιέφσκι 5π. 4ρ. 5ασ. 5κλ. // Βορόντσεβιτς 18π. 3ρ., Γκόρντον 11π. 3ρ. 6ασ.
Ότι αυτή… δεν είναι ΤΣΣΚΑ το ξέραμε. Όμως, το βλέπουμε κάθε εβδομάδα και δεν μπορούμε να το χωνέψουμε. Οι Ρώσοι αδιάφοροι περιέφεραν για ακόμα μία αγωνιστική το σαρκίο τους και διέσυραν ξανά το όνομα της καλύτερης ομάδας της Ευρώπης στα πρώτα 10 χρόνια του 21ου αιώνα. Τουλάχιστον, το δράμα τους τελειώνει την ερχόμενη εβδομάδα και θα έχουν 11 ολόκληρους μήνες να δουν τι πήγε στραβά και να το φτιάξουν.

Απ’ την άλλη, η Ολίμπια έφτασε στο 6-3, ο Ζντοβτς έχει κάνει απίστευτη δουλειά και η ομάδα του δίκαια θα είναι στο Top-16. Και όπως παίζει ως τώρα, κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά ότι θα αποκλειστεί εύκολα.

Μπροστά σε 13.000 κόσμο η Ολίμπια ήταν και πάλι καταπληκτική. Εκτός από 1-2 ισοπαλίες στο ματς, όλη την υπόλοιπη ώρα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα, στέλνοντας την ΤΣΣΚΑ σπίτι της και τυπικά μετά από 8 συνεχόμενες παρουσίες σε φάιναλ φορ (βέβαια, τυπικά την έστειλε η Εφές που κέρδισε νωρίτερα).

Οι Σλοβένοι προηγούνταν ουσιαστικά σε όλο το ματς, με 14-10, 19-15 και 24-18 ως το 24-24 της δεύτερης περιόδου, με 36-26, 45-32 και 48-39 ως το 57-56 της τρίτης και μετά με 65-60, 70-65 και 76-72 ως τις βολές του Γιαγκόντνικ που άφησαν και τυπικά την ΤΣΣΚΑ μόνη της με τη… μιζέρια της.

Η Ολίμπια ελπίζει σε πρωτιά, αλλά για να το καταφέρει θα πρέπει να κερδίσει και παράλληλα να χάσει ο Παναθηναϊκός την τελευταία αγωνιστική.