Home / ΙΤΑΛΙΑ / Καταιγιστική η Σιένα, οριακά η Ρόμα!

Καταιγιστική η Σιένα, οριακά η Ρόμα!

Η Σιένα έκανε άλλη μία επίδειξη δύναμης στο ιταλικό πρωτάθλημα στη 10η αγωνιστική, δείχνοντας πόσο έχει ανέβει αγωνιστικά τον τελευταίο καιρό, διαλύοντας τη Σκαβολίνι με 43 πόντους διαφορά. Η Ρόμα κέρδισε εκτός έδρας την Μπιέλα με 100-102, ενώ η Αρμάνι επικράτησε της Μπολόνια. Νίκες και για Καντού, Κζέρτα, Αβελίνο, Τέραμο, ενώ η Μπενετόν κέρδισε τη Σασάρι του Δημήτρη Τσλαδάρη.

Η Σιένα κέρδισε 104-61 τη Σκαβολίνι κάνοντας άλλη μία υπέροχη εμφάνιση, ενώ λίγο μετά απέκτησε και τον Ντέζι Ακιντέλε για να τη βοηθήσει στις μάχες στο καλάθι. Η Σκαβολίνι πέρασε ένα ολόκληρο ημίχρονο κατορθώνοντας να σταθεί όρθια και να μη διασυρθεί, αφού μπορεί το 49-36 στο 20ο λεπτό να έδινε ξεκάθαρο φαβορί τη Σιένα, αλλά δεν ήταν… ντροπιαστικό. Και μετά ήρθε η 3η περίοδος…

Η Σιένα κέρδισε το δεκάλεπτο με 29-6 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 36 πόντους και κάνοντας τη Σκαβολίνι να μην ξέρει πού να κρυφτεί. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/12 εντός παιδιάς και 9/10 βολές μοιράζοντας 6 ασίστ στο δεκάλεπτο, ενώ οι αντίπαλοί τους είχαν 3/10 εντός παιδιάς, 0 ασίστ και 9 λάθη στο δεκάλεπτο. Το πρώτο καλάθι της Σκαβολίνι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μετά από 5,5 λεπτά με το σκορ να είναι ήδη στο 66-36 και τη Σιένα να έχει τρέξει ένα 17-0. Το… δράμα της Σκαβολίνι ολοκληρώθηκε στην 4η περίοδο, όταν η Σιένα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους, δείχνοντας ότι και φέτος θα προσφέρει πολύ πολύ δύσκολες βραδιές στους αντιπάλους της.

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς, στο οποίο η 1η περίοδος έληξε 30-27 και η 4η 30-32, η Ρόμα κέρδισε την Μπιέλα εκτός έδρας με 100-102, κάνοντας μόλις την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα. Η τετράδα των Ντατόμε, Ουάσινγκτον, Ντζέντοβιτς και Ντάσιτς, με τη βοήθεια του Κροσάριολ, καθάρισε το ματς για τη Ρόμα, που χρειάστηκε πρώτα να φτάσει στα όριά της για να κερδίσει.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά 3 λεπτά πριν το τέλος, όταν μετά το 83-83 από τον Σάτον, η Ρόμα απάντησε με σερί 0-6 για το 83-89, καθαρίζοντας το ματς με τον Ουάσινγκτον, τον Σμιθ και τον Τζίλι. Οι Ρωμαίοι είχαν 11/12 βολές στο τελευταίο δίλεπτο, κυρίως με Ντζέντοβιτς και Ουάσινγκτον και δεν απειλήθηκαν ποτέ, με την Μπιέλα να μειώνει στους 2 πόντους με τρίποντο στην εκπνοή.

Οι δύο ομάδες σούταραν καταπληκτικά με τη Ρόμα να έχει 64% στα δίποντα και 48% στα τρίποντα στο ματς, ενώ την Μπιέλα 61% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα.

Η Αρμάνι μπόρεσε να ξεπεράσει ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο για να κερδίσει μέσα στην Μπολόνια την Κανάντιαν Σόλαρ, πατώντας το πόδι στο γκάζι στην 4η περίοδο. Παρότι μπήκε στο ματς χάνοντας με 19-9 κι έχοντας 4/16 σουτ και 7 λάθη στην πρώτη περίοδο, η Αρμάνι δεν τιμωρήθηκε. Με πολύ σκληρή άμυνα κράτησε την αντίπαλό της στους 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο για να ισορροπήσει το ματς, με την αναμέτρηση να είναι ισόπαλη μετά από 30 λεπτά αγώνα (56-56).

Η Αρμάνι πήρε το ματς στην 4η περίοδο, όπου ήταν απίστευτη επιθετικά σκοράροντας 38 πόντους σε 10 λεπτά (38-25 το σκορ). Είχε 58% στα δίποντα με 7/12 και 71% στα τρίποντα με 5/7, με τους παίκτες της να μοιράζουν 8 ασίστ και η Μπολόνια δεν μπόρεσε να αντέξει τον ανηλεή βομβαρδισμό, με αποτέλεσμα να παραδοθεί μετά το 70-68, αφού η Αρμάνι έβαλε 26 πόντους στα τελευταία 3,5 λεπτά του ματς!

Η Καζέρτα έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Μοντεγκρανάρο, αλλά για να την πάρει χρειάστηκε πρώτα παράταση. Η Μοντεγκρανάρο με καλάθι και φάουλ του Ρέι προσπέρασε λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας με 74-73, για να δει τον Ντι Μπέλα να σκοράρει αμέσως (74-75). Ο Ρέι πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του, κέρδισε φάουλ αλλά είχε 1/2 βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το ματς ήταν συγκλονιστικό με ισοπαλίες στο 77-77, στο 81-81, στο 83-83, στο 85-85 και στο 87-87. Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ στην τελευταία επίθεση της Καζέρτα, έβαλε δύο βολές για το 87-89 και η Μοντεγκρανάνο στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο (με τον Καβαγιέρο) και σε δίποντο μετά το επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου.