Home / ΙΤΑΛΙΑ / Νίκη για Αρμάνι, κόλλησε η Καντού, εύκολα Σιένα, Μπενετόν!

Νίκη για Αρμάνι, κόλλησε η Καντού, εύκολα Σιένα, Μπενετόν!

Η 13η αγωνιστική έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι Μιλάνο να μείνει μόνη 2η στη βαθμολογία του ιταλικού πρωταθλήματος, αφού την ώρα που εκείνη στο ντεμπούτο του 75χρόνου Νταν Πίτερσον (φωτ.) κέρδιζε εύκολα την Καζέρτα, η Καντού έχανε με 1 πόντο εκτός έδρας από τη Σκαβολίνι. Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Σιένα με την Αβελίνο, ενώ η Μπενετόν συνέτριψε την Μπρίντιζι. Με καταπληκτικό τον Δημήτρη Τσαλδάρη, η Σασάρι κέρδισε εκτός έδρας τη Βαρέζε.

Η Αρμάνι ήλεγχε το ματς με την Καζέρτα από το ξεκίνημα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Αυτό έγινε στην 3η περίοδο, την οποία η ομάδα του Μιλάνου κέρδισε με 28-18 έχοντας 10/17 εντός παιδιάς, ενώ η αντίπαλός της είχε 4/14. Ο Νταν Πίτερσον στο ντεμπούτο του είδε την ομάδα του να τρέχει με χίλια και να σταματά στους 98 πόντους κερδίζοντας εύκολα και δείχνοντας τις δυνατότητές της. Πολύ αργά βέβαια για την Ευρωλίγκα, όπου η Αρμάνι έχει αποκλειστεί, αλλά το να σπάσει την κυριαρχία της Σιένα στην Ιταλία είναι απίστευτο κίνητρο. Προς το παρόν πρέπει να αρχίσει να πείθει και πάλι. Πρώτα τον εαυτό της.

Η Ρόμα δεν δυσκολεύτηκε με τη Μοντεγκρανάρο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 27 πόντους, όσους είχε βάλει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο στον προηγούμενο αγώνα της. Η Μοντεγκρανάρο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ και στη συνέχεια, χάνοντας με διψήφια διαφορά από νωρίς, δεν μπόρεσε να ελέγξει τα ριμπάουντ και να γυρίσει τον αγώνα (η Ρόμα είχε 53-40 ριμπάουντ).

Η Μπενετόν έκανε την πλάκα της με την Μπρίντιζι, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε με 14 πόντους, μιας και κράτησε την αντίπαλό της στους 11 πόντους μόλις. Η άμυνα της Μπενετόν ήταν πολύ καλή σε όλο το ματς με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Στο δεκάλεπτο που τέθηκαν οι ισορροπίες του αγώνα (το 1ο) η Μπενετόν είχε 11/19 σουτ, ενώ η αντίπαλός της 5/17 και 8 λάθη. Κάπως έτσι το ματς ξέφυγε από τα χέρια της Μπρίντιζι από νωρίς.

Παραχαλάρωσε η Σιένα στο φινάλε με αποτέλεσμα η Αβελίνο να βρει την ευκαιρία να μειώσει πολύ τη διαφορά σε τιμές που δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα του αγώνα. Η Σιένα κέρδιζε 39-61 στο 28ο λεπτό έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα στο ματς ως τότε. Η χαλάρωση που επήλθε μετά το 44-62 είχε ως αποτέλεσμα η Σιένα να δεχτεί ένα σερί σπάνιο για τα δικά της δεδομένα. Το 15-0 της Αβελίνο ως το 35ο λεπτό και 57-62 έβαλαν τους γηπεδούχους ξανά στο «παιχνίδι» της νίκης. Ο Πιανιτζάνι είδε τον Στσέβτσικ να μειώνει στους 3 πόντους (61-64) αλλά Λαβρίνοβιτς και Καραρέτο με 5 μαζεμένους πόντους και καλές άμυνες έγραψαν το 61-69 για να καθαρίσουν τον αγώνα.

Η Καντού έχασε το προβάδισμα στο 34ο λεπτό και το 61-61 και δεν το ανέκτησε ξανά ως το τέλος του ματς με τη Σκαβολίνι. Οι γηπεδούχοι με τον Κόλινς και τον Χάκετ κράτησαν τη διαφορά στους 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό με την Καντού να μειώνει στον πόντο στην εκπνοή του αγώνα με τρίποντο, αλλά να μην μπορεί να πάρει τη νίκη, αφού νωρίτερα Μίτσοφ και Λέουνεν είχαν αστοχήσει για τρεις πόντους (στο 71-66).

Τέλος, σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Σασάρι με τον Δημήτρη Τσαλδάρη να κάνει καταπληκτικό αγώνα και να είναι ο καλύτερος του γηπέδου. Ο Τσαλδάρης είχε 4/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 7/8 βολές για να οδηγήσει την ομάδα του στην 5η της νίκη στο πρωτάθλημα, νίκη που την ανέβασε στη 13η θέση.