Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Νίκες για τα φαβορί, 8 συνεχόμενες η Βαλένθια!

Νίκες για τα φαβορί, 8 συνεχόμενες η Βαλένθια!

Περίπατο έκανε η πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ με την Μπανταλόνα συντρίβοντάς τη με 98-78 στη 16η αγωνιστική. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε σχετικά δύσκολα την Αλικάντε, ενώ επίσης δύσκολα πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης από την έδρα της Κάχασολ. Η Μάλαγα επέστρεψε στις νίκες απέναντι στη Γρανάδα με ρεσιτάλ Μου-Μου στο τέλος, ενώ η Βαλένθια έφτασε στο 8-0 με τον Πέσιτς στον πάγκο της και είναι πια 4η στο πρωτάθλημα με 10-6!

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είδε την Αλικάντε στο διάστημα 11-30 να καταφέρνει να προσπερνά στο σκορ (ήταν μπροστά στο 30ο λεπτό με 59-63). Το ματς ήταν ντέρμπι ως το τέλος, με την Μπάρτσα να στηρίζεται στην απίστευτη βραδιά του Άλαν Άντερσον, ο οποίος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Με τον Άντερσον στην πεντάδα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 10-0 και 16-5 στο ξεκίνημα, αλλά με τον Ερτέλ και τον Ντόλμαν η Αλικάντε προσπέρασε με 24-25. Το ματς ήταν ντέρμπι από εκεί και πέρα, με την Αλικάντε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου να έχει 5 πόντους διαφορά. Ο Ναβάρο και ο Άντερσον από το τρίποντο κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (72-74 στο 38ο λεπτό), ενώ ο Λόρμπεκ με τρίποντο και βολές ξεκίνησε ένα 11-1 της Μπαρτσελόνα στο φινάλε, το οποίο οδήγησε στο τελικό 83-75.

Στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με την Μπανταλόνα η Λαμποράλ, η οποία κέρδισε με 20 πόντους τις δύο αυτές περιόδους, όταν καταπληκτική στην επίθεση με 56 πόντους στο διάστημα αυτό. Έτσι, παρέμεινε 3η στο πρωτάθλημα, αφού μπόρεσε να ξεπεράσει την αντίσταση της Μπανταλόνα στο πρώτο δεκάλεπτο (20-18) και να ανεβάσει πολύ γρήγορα πάνω από τους 10 τη διαφορά παίζοντας καλή άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ως το 32-20. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το ματς έγινε από 47-35 γρήγορα 60-39 και κάπου εκεί τελείωσε και τυπικά.

Δεν ήταν εύκολη η βραδιά της Ρεάλ με την Κάχασολ, καθώς η διαφορά ουσιαστικά δημιουργήθηκε στην 4η περίοδο, με το ματς να είναι ντέρμπι ως εκείνο το σημείο. Η Κάχασολ ήταν μπροστά με 14-12 στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά η Ρεάλ μπόρεσε μέσα σε ελάχιστο διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο να ξεφύγει με 20-30. Η Κάχασολ δεν παράτησε τον αγώνα και προσπέρασε με 46-45 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας στο 30ο λεπτό στο 64-65. Τελικά, τα πρώτα 7 λεπτά της 4ης περιόδου ήταν που έκριναν το ματς, με τον Τάκερ και τον Πριτζιόνι να οδηγούν τη Ρεάλ στο 68-77 του 37ου λεπτού και τη νίκη.

Άλλη μία νίκη για τη Βαλένθια, που πια πλησιάσει στην κορυφή της ACB, αφού τρέχει ένα εκπληκτικό 8-0 με τον Πέσιτς στον πάγκο της και έχει ανέβει από το 2-6 στο 10-6 και την 4η θέση. Το ματς με την Γκραν Κανάρια είχε πολλή ένταση και πάθος και η νίκη ήρθε δύσκολα. Χαρακτηριστικό είναι ότι δύο δεκάλεπτα ήρθαν ισόπαλα και άλλα δύο κρίθηκαν με 2 πόντους διαφορά το καθένα. Στο δεκάλεπτο ήταν 19-19 το σκορ, ενώ η Γκραν Κανάρια προσπέρασε με 26-30 στο 15ο λεπτό με συνεχή τρίποντα. Στο ημίχρονο η Βαλένθια ήταν 2 πόντους μπροστά, στο 25ο λεπτό οι ομάδες ήταν ισόπαλες και στο 30ο ξανά με τη διαφορά στους 2 πόντους. Στην 4η περίοδο η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά, ξεκίνησε με 8-2 για το 64-56, κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 10 ως το 36ο λεπτό (71-61) και παρά την προσπάθεια της Γκραν Κανάρια, εκείνη δεν έπεσε ξανά σε οριακό επίπεδο ως το τέλος.

Πολύ δύσκολη βραδιά είχε η Μάλαγα στην έδρα της Γρανάδα, αλλά πήρε σημαντική νίκη και ελπίζει ακόμα ότι θα καταφέρει να προκριθεί στο final-8 του Κυπέλλου. Η Μάλαγα ξεκίνησε καταπληκτικά το ματς με 4-19 και 8-29 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά άλλαξε πρόσωπο με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται στη συνέχεια.

Ο Κόμπι Καρλ πέτυχε 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 29-38 με σερί 21-10, ενώ η Γρανάδα έτρεξε ένα 13-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου και ισοφάρισε σε 49-49 στο 28ο λεπτό! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο 33ο λεπτό με 61-58 αλλά ο Μπλάκνεϊ κράτησε σωστά τα ηνία της ομάδας του και τη βοήθησε σε σερί 1-9 στο πιο κρίσιμο σημείο για το 62-67 που την κράτησε ως το τέλος, παρότι η Γρανάδα ισοφάρισε σε 67-67. Ο Μπλάκνεϊ πέτυχε τρίποντο για το 68-71, ενώ σφράγισε τη νίκη με βολές στο φινάλε.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

16η αγωνιστική

Μπαρτσελόνα-Μεριντιάνο Αλικάντε 83-75 (40-35)
Άντσερσον 24π. 5ρ., Ναβάρο 16π. 5ασ., Βάσκες 8π. 6ρ. // Ερτέλ 11π. 6ασ., Ντόλμαν 19π. 7ρ., Ερντογκάν 11

Φουενλαμπράντα-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 73-77 (35-43)
Αγιόν 18π. 3ρ., Βάλτερς 15π. 3ρ. 6ασ. // Μαρτίν 18π. 4ρ., Μπαρνς 6π. 10ρ., Ρόμπινσον 10, Σλότερ 4π. 8ρ.

Γρανάδα-Ουνικάχα Μάλαγα 69-73 (32-42)
Καρλ 19π. 4ρ. 3ασ., Κουρτζ 17π. 6ρ., Φερνάντεθ 9π. 8ρ. // Χιμένεθ 11π. 7ρ., Φρίλαντ 18π. 10ρ., Μπλάκνεϊ 12π. 6ασ.

Κάχα Λαμποράλ-Μπανταλόνα 98-78 (47-35)
Τελέτοβιτς 23π. 7ρ., Χουέρτας 14π. 7ρ. 9ασ., Σαν Εμετέριο 13π. 3ρ. 7ασ., Όλεσον 17π. 3ρ. // Ίνγκλις 18π. 4ρ., Χόσλεϊ 22π. 3ρ., ΜακΝτόναλντ 16π. 7ρ.

Σαραγόσα-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 88-72 (46-35)
Κιντέρος 27π. 3ρ. 5ασ., Καμπέθας 13π. 6ασ., Αγκιλάρ 12π. 10ρ., Χετσχάιμερ 12π. 5ρ. // Μπάρον 20π. 3ρ. 3ασ., Σάντσεθ 14

Μενόρκα-Μπιλμπάο 63-71 (34-38)
Βίκτορ 14, Ραντένοβιτς 11π. 3ρ., Τσιορτσιάρι 5π. 6ασ., Λιμονάντ 9π. 3ρ. 3ασ. // Μπάνιτς 13π. 8ρ., Μαυροειδής 7π. 4ρ. 1ασ. (2/3δ. 3/3β.), Βασιλειάδης 6π. 2ρ. (2/3τρ.), Ουόρεν 11π. 3ρ. 5ασ.

Κάχασολ-Ρεάλ Μαδρίτης 75-89 (40-44)
Ντέιβις 28π. 8ρ., Τριγκέρο 6π. 4ρ. Μπούλοκ 11 // Πριτζιόνι 17π. 5ρ. 5ασ., Μίροτιτς 19π. 6ρ., Τάκερ 26π. 4ασ., Σουάρεθ 7π. 4ρ. 3ασ.

Εστουντιάντες-Μανρέσα 67-77 (45-34)
Κλαρκ 7π. 3ρ., Γκάμπριελ 10π. 6ρ., Κέινερ-Μέντλι 13π. 8ρ. // Σαν Μιγκέλ 11π. 6ρ. 5ασ. 8κλ., Γκλαντίρ 16π. 3ρ., Σλόκαρ 14π. 6ρ.

Βαλένθια-Γκραν Κανάρια 81-77 (36-34)
Κλαβέρ 16π. 10ρ., Σαβάνοβιτς 17π. 6ρ., Ντε Κολό 13π. 4ασ., Γιαφτόκας 9π. 8ρ. // Γκριν 18, Σαβανέ 11π. 3ασ., Κάρολ 20, Μπράμος 9π. 2ρ. (0/1δ. 3/5τρ.)

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …