Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Με τον αέρα της πρωταθλήτριας η Λαμποράλ!

Με τον αέρα της πρωταθλήτριας η Λαμποράλ!

Στην κορυφή παρέμεινε η Κάχα Λαμποράλ μετά τη μεγάλη της νίκη επί της Μπαρτσελόνα, η οποία ήταν μπροστά 12 πόντους με 8 λεπτά να απομένουν, αλλά ηττήθηκε κατά κράτος στη συνέχεια. Στο 7-1 μαζί με τους Βάσκους βρίσκεται και η Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε δύσκολα τη Βαγιαδολίδ, ενώ η Μάλαγα πήρε με την ψυχή στο στόμα το ροζ φύλλο απέναντι στη Μενόρκα. Με καλάθι στην εκπνοή κέρδισε η Μανρέσα τη Λαγκούν Άρο, ενώ στο ντεμπούτο του Πέσιτς, η Βαλένθια νίκησε τη Σαραγόσα.

Η Κάχα Λαμποράλ έκανε την τέλεια περίοδο και ανέτρεψε πλήρως τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα για να επιστρέψει από το -10 στα τελευταία δέκα λεπτά και να κερδίσει το ματς. Εκεί που η Μπάρτσα έμοιαζε να ελέγχει τον αγώνα και να πηγαίνει για τη νίκη, ήρθε ο Σαν Εμετέριο οδηγώντας την ομάδα του σε ένα απίστευτο 33-16 στην 4η περίοδο, το οποίο έκανε το 54-64 υπέρ της Μπαρτσελόνα 87-80 για τη Λαμποράλ στο φινάλε με τους «μπλαουγκράνα» να μένουν αποσβολωμένοι.

Το αποτέλεσμα γίνεται ακόμη πιο θεαματικό αν δούμε ότι στο 32ο λεπτό το σκορ ήταν 59-71 για την Μπαρτσελόνα και στα τελευταία 8 λεπτά η Λαμποράλ «έτρεξε» ένα επιμέρους 28-9!

Η Λαμποράλ προηγήθηκε με 9 πόντους λίγο μετά την ανάπαυλα (45-36), αλλά με 2-15 η Μπαρτσελόνα προσπέρασε για να δείξει στη συνέχεια ότι ελέγχει το ματς. Η Λαμποράλ διαμαρτύρεται για τις διαιτητικές αποφάσεις της 3ης περιόδου (ο Ιβάνοβιτς αποβλήθηκε με τεχνικές ποινές στο τέλος της περιόδου), αλλά ξεπέρασε πολύ γρήγορα το σοκ και στο τέλος… έκανε το κομμάτι της μπροστά σε 9.700 οπαδούς της.

Όλα τα είδε η Μάλαγα προτού κερδίσει τη Μενόρκα. Παρότι προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς (12-20, 37-46, 43-50) η Μάλαγα είδε τη Μενόρκα να την ισοφαρίζει σε 52-52 στο 34ο λεπτό και να περνάει μπροστά με 57-54 στη συνέχεια. Δύο καλάθια από Μπέρνι και Φρίλαντ έφεραν τη Μάλαγα μπροστά με 57-58 και στα 3 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Βίκτορ Κάθμπερτ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τρίποντο της νίκης για την ομάδα του.

Νίκη για τον Σβέτισλαν Πέσιτς στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Βαλένθια. Η Βαλένθια ήταν εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο (52-35 το σκορ) και άντεξε την αντεπίθεση της Σαραγόσα στη συνέχεια. Ο Πέσιτς στηρίχτηκε ουσιαστικά σε 5 παίκτες, που έπαιξαν από 29 ως 32 λεπτά (Κλαβέρ, Μαρτίνεθ, Σαβάνοβιτς, Γιαφτόκας, Κουκ) με τον Ντε Κολό να ακολουθεί.

Πολύ δύσκολη βδομάδα για τη Ρεάλ, που κέρδισε με 87-82 τη Βαγιαδολίδ, αλλά χρειάστηκε να παλέψει ως το τέλος για να τα καταφέρει. Παρότι το ξεκίνημα έδειχνε ότι η Ρεάλ θα καθαρίσει νωρίς το ματς (21-12, 31-17 και 43-34), η συνέχεια ήταν διαφορετική με τη Ρεάλ να δείχνει το κακό της πρόσωπο. Η Βαγιαδολίδ μείωσε σε 45-43 και ισοφάρισε σε 47-47, ενώ αντέδρασε ξανά όταν η Ρεάλ έτρεξε ένα 13-3 για το 64-56. Πλησίασε σε 71-69 και έκανε τη ζωή της Ρεάλ ξανά κόλαση, αλλά Σουάρεθ, Λιουλ και Ρέγιες καθάρισαν.

Με το καλάθι του Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ στην εκπνοή, η Μανρέσα κέρδισε με 75-74 τη Λαγκούν Άρο, η οποία είδε τον Τσκιτισβίλι 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τρίποντο να γράφει το 73-74.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

6η αγωνιστική

Κάχα Λαμποράλ-Μπαρτσελόνα 87-80 (35-34)
Μπάρατς 15π. 13ρ. 3ασ., Όλεσον 18π. 4ρ., Τελέτοβιτς 17π. 3ρ. // Ρούμπιο 15π. 2ρ. 8ασ., Βάσκες 10π. 3ρ.

Μενόρκα-Ουνικάχα Μάλαγα 57-58 (26-31)
Ντόναλντσον 12π. 12ρ., Ραντένοβιτς 12π. 5ρ. // Μπαρέρα 8π. 3ρ. 3ασ., Χιμένεθ 4π. 6ρ., Μπέρνι 8π. 3ρ., Πρίντεζης 5π. 1ρ. (1/2δ. 1/2τρ.)

Βαλένθια-Σαραγόσα 83-72 (52-35)
Κλαβέρ 22, Μαρτίνεθ 16, Σαβάνοβιτς 17π. 8ρ., Κουκ 7π. 6ρ. 4ασ. // Κιντέρος 16π. 3ρ. 4ασ., Τσαμπ 16π. 6ρ., Χετσχάιμερ 8π. 6ρ. 3ασ.

Κάχασολ-Γκραν Κανάρια 80-76 (44-35)
Ούρτασουν 16π. 3ρ., Μπούλοκ 16, Ντέιβις 10π. 11ρ., Κιρκσέι 11π. 7ρ. 3ασ. // Γκριν 18, Κάρολ 16, Ρέι 15π. 7ρ., Μπράμος 8π. 5ρ. 1ασ. (1/4δ. 1/1τρ. 3/4β.)

Εστουντιάντες-Μεριντιάνο Αλικάντε 92-72 (47-40)
Κέινερ-Μέντλι 24π. 9ρ., Φερνάντεθ 11, Βελς 12, Γκρέιντζερ 13π. 5ασ. // Ντόλμαν 16π. 5ρ. 3ασ., Σόου 16π. 8ρ., Ερτέλ 15π. 3ασ.

Μπιλμπάο-Μπανταλόνα 85-92 (29-49)
Μπλουμς 22, Μπάνιτς 11π. 4ρ., Βασιλειάδης 13π. 1ρ. 1ασ. (4/7τρ. 1/2β.), Μαυροειδής 2π. 1ρ. (1/3δ.) // Τρίας 11π. 9ρ., Νόρελ 15π. 5ρ., Ίνγκλις 15π. 4ασ., ΜακΝτόναλντ 14π. 3ρ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 87-82 (43-34)
Τόμιτς 16π. 7ρ., Σουάρεθ 16π. 7ρ., Τάκερ 11π. 5ασ. // Ρόμπινσον 18π. 3ρ., Γκαρσία 15

Φουενλαμπράντα-Γρανάδα 74-72 (38-31)
Μπατίστα 16π. 11ρ. 3ασ., Αγιόν 16π. 5ρ. // Τζανέλα 18π. 6ασ., Κουρτζ 10π. 10ρ. 3ασ., Φερνάντεζ 16

Μανρέσα-Λαγκούν Άρο Σαν Σεμπαστιάν 75-74 (28-40)
Γκριμάου 16π. 3ρ., Σαν Μιγκέλ 18π. 5ρ. 5ασ., Σλόκαρ 11π. 4ρ. // Πάνκο 16π. 6ρ., Ούριτς 10π. 4ασ., Μπαρόν 13π. 3ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …