Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ήττα για Σιένα, τρομερός Γκριρ!

Ήττα για Σιένα, τρομερός Γκριρ!

Ξεχωριστή ήταν η 19η αγωνιστική στη Legabasket, καθώς σήμανε τη 2η ήττα της Σιένα στο πρωτάθλημα, δια χειρός Καζέρτα με 89-84 εκτός έδρας. Βέβαια, οι πρωταθλητές έχουν ακόμα 3 νίκες απόσταση από τους 2ους, την Αρμάνι, που κέρδισε εκτός έδρας την Μπρίντιζι στην παράταση, και την Καντού, που πέρασε εύκολα από την έδρα της Τέραμο.

Στα άλλα ματς, νίκη για τη Ρόμα επί της Αβελίνο, ενώ οριακά κέρδισε η Μπολόνια τη Σκαβολίνι. Η Μπενετόν έχασε ξανά, από τη Βαρέζε αυτή τη φορά και έχει μείνει στο 8-11, ενώ σημαντική εβδομάδα ήταν αυτή για την Μπιέλα, παρά την ήττα με 74-94 από τη Σασάρι του Δημήτρη Τσαλδάρη, καθώς είδε αλλαγή σκυτάλης στον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της.

Προβλημάτισε η Σιένα, καθώς έχασε έναν αγώνα στον οποίο είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και ήλεγχε το πρώτο ημίχρονο απόλυτα, σκοράροντας με ευκολία. Στην πρώτη περίοδο οι πρωταθλητές κέρδιζαν με 9 πόντους (16-25) και έδειχναν ότι πατούσαν καλά στα πόδια τους. Όμως, παρότι μέχρι το ημίχρονο (45-51) είχαν τον έλεγχο, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Το ματς γύρισε στην 3η περίοδο, την οποία η Σιένα έχασε με νταμπλ-σκορ, 28-14, κάνοντας ένα πολύ κακό δεκάλεπτο.

Η Σιένα είχε 0 ασίστ και 5/14 σουτ εντός παιδιάς, ενώ έχασε και τα ριμπάουντ (11-7). Η Καζέρτα σούταρε πολύ καλά, 10/16, ενώ είχε μόλις 2 λάθη (4 η Σιένα) και 7 ασίστ, βρίσκοντας σε κάθε επίθεση κενό στην άμυνα των αντιπάλων της. Εφόσον η περίφημη άμυνα των πρωταθλητών νικήθηκε κατά κράτος το ματς ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει χέρια στη συνέχεια. Η Σιένα ήταν καλύτερη στην 4η περίοδο, περιόρισε την αντίπαλό της στα 3/11 σουτ, αλλά όταν κατέφυγε σε φάουλ βολών δεν της βγήκε σε καλό (8/11 η Καζέρτα). Όταν μείωσε σε 81-77 με κάτω από 4 λεπτά να απομένουν, είδε τον Ντι Μπέλα να σκοράρει για 3 πόντους και στη συνέχεια να έχει 4/4 βολές για να καθαρίσει το ματς.

Οριακά πέρασε από την έδρα της Μπρίντιζι η Αρμάνι Μιλάνο, που χρειάστηκε παράταση και την καταπληκτική εμφάνιση του Γκριρ για να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της. Η Αρμάνι μετά το δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο του ματς και μπόρεσε μέχρι το 30ο λεπτό να οικοδομήσει διψήφια διαφορά (48-58) που την έκανε να μοιάζει ότι θα πάρει το ματς χωρίς να πιεστεί στο τέλος. Όμως, η Μπρίντιζι κέρδισε κατά κράτος το 4ο δεκάλεπτο, 20-10, και έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/11 βολές, ανάγκασαν σε 5 λάθη την Αρμάνι, την περιόρισαν σε 3/8 δίποντα και 1/9 τρίποντα, ενώ κέρδισαν και τα ριμπάουντ (14-9). Στην τελευταία τους επίθεση ο Ρόμπερσον με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68, ενώ στη συνέχεια η Αρμάνι έχασε 3 ευκαιρίες να πάρει το ματς, δύο με τον Χόκινς και μία με τον Τζάαμπερ. Στην παράταση ο Γκριρ ανέλαβε να οδηγήσει τη ομάδα του στη νίκη, σκόραρε και τους 8 πόντους της Αρμάνι, είχε 4/4 βολές στο τέλος που η μπάλα έκαιγε, οι 2/2 σχεδόν στην εκπνοή που διαμόρφωσαν και το τελικό σκορ. Η προσευχή του Ντίξον στην εκπνοή δεν είχε τύχη και η ομάδα του Πίτερσον πήρε τη νίκη.

Περίπατος για την Καντού με την Τέραμο, σε αγώνα, όμως, που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Μέχρι τότε οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο και η Καντού κέρδιζε με 58-63 στο 30ο λεπτό. Τίποτα δεν προμήνυε το εξοντωτικό 11-33 της 4ης περιόδου, που έκανε την Τέραμο να μοιάζει με ομάδα γειτονιάς. Πίσω από τους 14 πόντους του Τάμπου και τους 11 του Ματσαρίνο, η Καντού έκανε ένα απίστευτο δεκάλεπτο με 5/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 13-6 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη, η Τέραμο είχε 4/15 εντός παιδιάς και 0 ασίστ για να παραδοθεί απόλυτα στο 4-17 των πρώτων 3 λεπτών του δεκαλέπτου.

Ασταθής για ακόμα μια φορά η Ρόμα, που στο ματς με την Αβελίνο πήγε από το +8 της πρώτης περιόδου στο -4 του 30ου λεπτού, για να κερδίσει με 33-19 την τελευταία περίοδο και να πάρει το ματς. Εκεί που η Αβελίνο φαινόταν να ελέγχει το ματς, είδε τον Τσαρλς Σμιθ να παίζει σαν αφιονισμένος, να έχει 22 πόντους σε 10 λεπτά στην 4η περίοδο με 1/1 δίποντο, 5/6 τρίποντα και 5/7 βολές και να κερδίζει το ματς μόνος του. Τέτοια εμφάνιση δεν μπορεί να οδηγήσει σε ήττα και η Ρόμα πήρε το ματς.

Μπορεί η Μπιέλα να έχασε… άνετα από τη Σασάρι, με τον Τσαλδάρη να έχει 17 πόντους με 3/3 τρίποντα και 8/8 βολές, αλλά το ματς ήταν σημαντικό καθώς άλλαξε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας. Ο Ματέο Σοράνια είχε 14 πόντους και με αυτούς έφτασε τους 1571 σε 185 αγώνες με την Μπιέλα, περνώντας τον Τζο Σμιθ (1562). Πλέον, ο Σοράνια είναι 1ος σκόρερ, 1ος σε συμμετοχές, 1ος σε ασίστ (357) και 1ος σε ριμπάουντ (521) στην ιστορία της Μπιέλα.