Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ξέσπασε η Μάλαγα, εύκολα Ρεάλ-Μπάρτσα, «ασθενεί» η Λαμποράλ

Ξέσπασε η Μάλαγα, εύκολα Ρεάλ-Μπάρτσα, «ασθενεί» η Λαμποράλ

Σα να «ξεμπούκωσε» έμοιαζε η Μάλαγα, που έπαιξε μετά από καιρό το μπάσκετ που της αρέσει, κέρδισε με 105-80 τη Σαραγόσα και έδειξε ότι δεν πρέπει να την ξεγράφει κανείς ως το τέλος της χρονιάς. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι κι επίσημα το αφεντικό της Μαδρίτης, καθώς κέρδισε με 21 πόντους την Εστουντιάτες. Εύκολη νίκη και για την Μπαρτσελόνα, που κράτησε πολύ χαμηλά την Γκραν Κανάρια και μετά όλα ήταν απλά.

Η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες, ενώ η Κάχα Λαμποράλ έδειξε με την Αλικάντε ότι «ασθενεί» και ότι επιβάλλεται να αναζητήσει ο Ιβάνοβιτς γιατρειά, καθώς το 88-68 είναι πολύ βαρύ. Η Λαμποράλ ισοβαθμεί στην 4η θέση με άλλες 2 ομάδες, έχοντας ήδη 7 ήττες (11-7).

Εύκολη αποστολή είχε τελικά η Ρεάλ με την Εστουντιάντες, που δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική προς την ομάδα του Μεσίνα, λόγω κυρίως της σκληρής άμυνας της «βασίλισσας». Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με 23-10 στην πρώτη περίοδο, εχοντας τον Τόμιτς σε πολύ καλή μέρα με παρουσία σε όλους τους τομείς. Κυριάρχησε σε όλο το ματς, εκτός από μια μικρή χαλάρωση στην 3η περίοδο, έκανε 10 κλεψίματα είχε 19 ασίστ (11 η Εστουντιάντες) και κυριάρχησε με 41-31 στα ριμπάουντ. Έτσι, η νίκη ήρθε χωρίς πρόβλημα και άγχος.

Το ίδιο εύκολα κέρδισε και η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 54-76 της Γκραν Κανάρια εκτός έδρας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχαναν στο πρώτο δεκάλεπτο (19-15) και βρίσκονταν στην ισοπαλία στο ημίχρονο (31-31), αλλά μόλις μπόρεσαν να ξεπεράσουν το τραγικό 1/12 εντός παιδιάς του Άντερσον και να στηριχτούν στο Ναβάρο (9/12 εντός παιδιάς με 5/8 τρίποντα) το ματς τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες. Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα 0-10 στην αρχή της 3ης περιόδου, μετά ο Ναβάρο ακροβολιζόταν και εκτελούσε για τρεις και η Γκραν Κανάρια δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει.

Τραγική ήταν η Κάχα Λαμποράλ στην έδρα της Αλικάντε. Μετά από μια περίοδο με υψηλό σκορ και θέαμα, οι Βάσκοι έμειναν στους 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και 13 πόντους πίσω στο ημίχρονο. Ο Ιβάνοβιτς δεν μπορούσε να ξεκολλήσει την ομάδα του, που όσο κακή ήταν στην επίθεση στη 2η περίοδο, άλλο τόσο κακή ήταν στην άμυνα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Το 27-17 της 4ης περιόδου δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση του τελικού +20 της Αλικάντε, όμως δείχνει ότι η Λαμποράλ δεν έχει ισορροπία ως ομάδα και αν δεν της πάει το ματς (και ο Τελέτοβιτς που τελείωσε άποντος με 0/4) τότε μπορεί και να διαλυθεί.

Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα τρομερό 16-0 της Αλικάντε που έκανε το σκορ 39-19 στα πρώτα 6 λεπτά της 2ης περιόδου. Η Λαμποράλ δεν μπόρεσε ουσιαστικά ποτέ να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 8-10 πόντους και στην 4η περίοδο παραδόθηκε οριστικά, προς τέρψη των 4.200 οπαδών της Αλικάντε.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια, που εκμεταλλεύτηκε πλήρως τη σκληρή της άμυνα, κράτησε τη Γρανάδα στην έδρα της στους 56 πόντους και έφυγε νικήτρια έχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Η Βαλένθια που Πέσιτς είναι πολύ σκληρή ομάδα και δείχνει ότι θα πρωταγωνιστήσει στην Ισπανία ως το τέλος. Πλέον, έφτασε τη Λαμποράλ και συνεχίζει την ανοδική της πορεία έχοντας 9-1 με τον Πέσιτς στον πάγκο της.

Υπερηχητική ήταν η Μάλαγα στο ματς με τη Σαραγόσα. Οι Ανδαλουσιάνοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά παίρνοντας το ματς στην επίθεση, που για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό έπαιζαν ελεύθερα και γρήγορα. Το 18-16 έγινε 39-29 με τη Μάλαγα να σκοράρει 21 πόντους μέσα σε 6 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, ενώ στο πρώτο εξάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κράτησε τη Σαραγόσα στους 5 πόντους και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να καθαρίσει οριστικά το ματς και να χαροποιήσει τους 9.000 οπαδούς της στην εξέδρα παίζοντας όμορφο μπάσκετ με 26 ασίστ. Πολύ καλός ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, που είναι ξανά μέσα στο ροτέισον της ομάδας τώρα που έφυγε ο Ρενέσες.

Εύκολη νίκη για την Μπιλμπάο των Κατσικάρη, Βασιλειάδη και Μαυροειδή επί της Μανρέσα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 16 πόντους από το πρώτο ημίχρονο και να βγάζουν χαλαρά χωρίς να προβληματιστούν το δεύτερο. Η Βαγιαδολίδ συέχισε το βιολί της κερδίζοντας και τη Μενόρκα για να μείνει μόνη 3η στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της Λαμποράλ με 12-6 ρεκόρ! Στην 4η περίοδο κρίθηκε το ματς, όταν η Βαγιαδολίδ κέρδισε με 13 πόντους για να ανεβάσει τη δαιφορά από τους 3 στους 16, έχοντας τον Μπάεζ σε πολύ καλή ημέρα και τον Σλότερ να τον ακολουθεί.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

18η αγωνιστική

Ρέαλ Μαδρίτης-Εστουντιάντες 82-61 (48-30)
Τόμιτς 13π. 7ρ. 3ασ., Λιουλ 17π. 3ασ., Ρέγιες 9π. 6ρ., Σουάρεθ 8π. 8ρ., Βελίτσκοβιτς 10π. 3ρ. // Κέινερ-Μέντλι 14π. 8ρ., Χάσεν 11

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Μενόρκα 71-55 (28-24)
Μπάεζ 18π. 10ρ. 3ασ., Σλότερ 13π. 12ρ., Μπαρνς 7π. 5ρ. // Χουέρτας 13, Βίκτορ 16π. 8ρ.

Γρανάδα-Βαλένθια 56-72 (26-36)
Φερνάντεθ 11π. 6ρ. 4ασ., Καρλ 14π. 4ρ., Όουενς 12π. 4ρ. // Μαρτίνεθ 16π. 5ρ. 3ασ., Σαβάνοβιτς 11, Ντε Κολό 11π. 3ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Σαραγόσα 105-80 (49-40)
Τρίπκοβιτς 24, Πρίντεζης 18π. 3ρ. 2ασ. (6/10δ. 2/3τρ.), Φρίλαντ 17, ΜακΙντάιρ 11π. 9ασ. // Χετσχάιμερ 16π. 11ρ., Βαν Ρόσομ 15π. 3ασ., Κιντέρος 13

Μεριντιάνο Αλικάντε-Κάχα Λαμποράλ 88-68 (41-28)
Ντόλμαν 22π. 5ρ., Χάσμπρουκ 19π. 4ρ. 3ασ., Ράντσικ 13π. 3ρ. // Μπατίστα 19π. 4ρ., Σαν Εμετέριο 10π. 5ρ. 3ασ., Λόγκαν 13π. 3ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Φουενλαμπράντα 74-94 (30-45)
Πάνκο 16π. 5ρ., Μπάρον 17, Κονέ 14π. 8ρ., Ούριθ 4π. 4ρ. 7ασ. // Γκουάρντια 24, Μπιγιομπό 12π. 4ρ., Αγιόν 7π. 5ρ., Κους 13π. 3ασ., Βάλτερς 10π. 4ρ. 7ασ.

Μπισκάια Μπιλμπάο-Ασίνια Μανρέσα 74-60 (42-26)
Μουμπρού 20π. 3ρ., Μπάνιτς 14π. 4ρ., Μαυροειδής 6π. 5ρ. (2/3δ. 0/1τρ. 2/4β.), Βασιλειάδης 8π. 2ρ. 1ασ. 91/2δ. 2/6τρ.) // Γκριμάου 20π. 3ρ., Σλόκαρ 13π. 9ρ.

Μπανταλόνα-Κάχασολ 59-79 (32-35)
Χόσλεϊ 13π. 7ρ., Τομάρ 7π. 11ρ. 3ασ., Φρανκ 10π. 5ρ. // Ούρτασουν 18π. 4ρ., Μπούλοκ 13π. 4ασ., Ντέιβις 11π. 6ρ., Τριγκέρο 9π. 7ρ. 4ασ.

Γκραν Κανάρια-Μπαρτσελόνα 54-75 (31-31)
Ουάλας 17π. 5ρ., Κάρολ 16, Μπράμος 2 (1/2δ. 0/3τρ.) // Ναβάρο 23π. 3ασ., Σάντα 6π. 5ρ. 3ασ., Λόρμπεκ 13π. 3ρ., Βάσκες 10π. 3ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …