Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πρωτιές για Ρεάλ, Μπάρτσα, πρόκριση για Σιένα!

Πρωτιές για Ρεάλ, Μπάρτσα, πρόκριση για Σιένα!

Αγωνιστική που ξεκαθάρισε πολλά η 5η του Top-16 της Ευρωλίγκας, με τους 5 από τους 8 μονομάχους των προημιτελικών να ξεκαθαρίζουν. Απομένει ο νικητής του Βαλένθια-Φενέρ και οι δύο από τους Παναθηναϊκός, Λιέτουβος, Κάχα Λαμποράλ. Την Πέμπτη, τρεις ομάδες «κλείδωσαν» την πρωτιά, και οι τρεις με νίκες εκτός έδρας.

Εκτός από τον Ολυμπιακό, λοιπόν, η Ρεάλ κέρδισε μέσα στο Βελιγράδι για να κλείσει και τυπικά την υπόθεση πρωτιά στον όμιλό της, ενώ η Μπαρτσελόνα κέρδισε στην παράταση τη Μακάμπι στο Ισραήλ για να πάει στο 5-0 και να κλειδώσει την 1η θέση στο δικό της όμιλο, αφήνοντας 2ους τους Ισραηλινούς.

Η Κάχα Λαμποράλ έκανε το καθήκον της κερδίζοντας τη Μάλαγα και ωθώντας τον όμιλο του Παναθηναϊκού σε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, ενώ η Βαλένθια κράτησε ζωντανές (μέσω Ολυμπιακού) τις ελπίδες της για πρόκριση, κερδίζοντας μέσα στο Κάουνας. Νίκη-πρόκριση για τη Σιένα, που επικράτησε σχετικά εύκολα της Εφές Πίλσεν και την πέταξε και φέτος εκτός συνέχειας. Τέλος, η Ρόμα έκανε νίκη γοήτρου μέσα στη Λιουμπλιάνα επί της Ολίμπια, παίρνοντας ουσιαστικά την 3η θέση του ομίλου.

Όμιλος E

Κάχα Λαμποράλ-Ουνικάχα Μάλαγα 78-63 (40-31)
Χουέρτας 18π. 6ρ. 5ασ. 3κλ., Σαν Εμετέριο 12π. 7ρ. 3ασ. 3κλ., Όλεσον 16π. 3ρ., Μπάρατς 10π. 8ρ. // Φρίλαντ 15π. 8ρ., Σινάνοβιτς 18π. 5ρ., Φιτς 11π. 7ρ., Πρίντεζης 5π. 3ρ. (1/2δ. 1/2τρ.)
Νίκη για την Κάχα Λαμποράλ επί της Μάλαγα (3η τον τελευταίο μήνα), νίκη που τη φέρνει στο 3-2 μαζί με Παναθηναϊκό και Λιέτουβος. Όμως, οι Ισπανοί είναι σε καλύτερη κατάσταση από τους αντιπάλους τους, καθώς ξέρουν ότι αν κερδίσουν στη Λιθουανία θα είναι σίγουρα πρώτοι στον όμιλο.

Η Λαμποράλ ήθελε να καθαρίσει τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (24-14), αλλά η αστάθειά της έκανε και πάλι την εμφάνισή της. Η Μάλαγα μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 40-40 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, παρότι έχανε με 32-19 στη δεύτερη περίοδο. Όμως, η Λαμποράλ ήταν αρκετά καλύτερη στη συνέχεια, ξεκίνησε με ένα 6-0 για το 46-40, πήγε στο 58-49 και το 68-51 για να καθαρίσει τον αγώνα. Η Μάλαγα είναι στο 1-4 και δείχνει πια να τη νοιάζουν περισσότερο τα προβλήματά της στην ACB παρά η Ευρωλίγκα. Όμως, την επόμενη εβδομάδα θα κρίνει εν μέρει το μέλλον του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση. Μια εντός έδρας νίκη στην τελευταία αγωνιστική «γλυκαίνει» το χάπι και οι «πράσινοι» δεν θα πρέπει να πάνε… ανυποψίαστοι στην Ισπανία.

Όμιλος F

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπαρτσελόνα 85-92παρ. (39-30, 73-73)
Πέρκινς 12π. 5ρ. 8κ.φ., Σχορτσανίτης 16π. 6ρ. 7κ.φ., Έιντσον 13π. 3ρ. 3ασ., Ελιάχου 12π. 5ρ. Πάργκο 19π. 5ρ. // Μόρις 19π. 6ρ., Ναβάρο 17π. 4ασ., Άντερσον 14π. 3ρ., Ινγκλς 10
Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι της Μακάμπι με την Μπαρτσελόνα, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Τελικά, οι «μπλαουγκράνα» πήραν τη νίκη στην παράταση, με τη Μακάμπι να μην έχει ιδιαίτερη ψυχολογία μετά που φάνηκε ότι δεν μπορεί να πάρει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Έτσι, η Μπαρτσελόνα θα έχει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά, ενώ η ομάδα του Μπλατ θα πρέπει να σπάσει έδρα για να βρεθεί στη Βαρκελώνη.

Η Μακάμπι ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 7-6 ήλεγξε το ματς. Με 9-0 πήγε στο 16-6 φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά του πρώτου αγώνα στο πεντάλεπτο. Η απάντηση ήρθε από το Μόρις, που με απανωτά τρίποντα μείωσε σε 16-12. Όμως, η Μακάμπι πατούσε καλύτερα στα πόδια της, οι άμυνες του Μπλατ είχαν δυσκολέψει πάρα πολύ την Μπαρτσελόνα και είχαν βγάλει τον Ναβάρο εκτός αγώνα, για να έρθει το 28-16 στην πρώτη φορά που η Μακάμπι περνούσε το -10 του πρώτου ματς. Η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε, αλλά σπασμωδικά και μετά το 29-24 ήρθε το 39-28 για τη Μακάμπι, που έκλεινε το ημίχρονο (39-30) σίγουρη για τον εαυτό της.

Όμως, αν το πρώτο μέρος ανήκε στον Μπλατ, η επανάληψη ήταν του Πασκουάλ. Στα αποδυτήρια βρήκε απάντηση για όλες τις άμυνες του Μπλατ, μπόρεσε να απελευθερώσει τον Ναβάρο και στο παρκέ είδαμε μια άλλη Μπαρτσελόνα μετά την ανάπαυλα. Το 39-30 έγινε 47-44 στο 25ο λεπτό με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει πριν φύγει η 3η περίοδος, 54-54, και να προσπερνάει για πρώτη φορά στο 33ο λεπτό με το τρίποντο του Άντερσον, 61-63.

Κάπου εκεί η Μακάμπι σταμάτησε να έχει ψυχολογία, βλέποντας ότι το -10 του πρώτου ματς δεν θα ανατρεπόταν και στη συνέχεια είχε αρκετές σπασμωδικές ενέργειες. Όρθια την κράτησε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε μπει για τα καλά στο ρόλο του οδηγού, 63-68 και 69-72 λίγο πριν το τέλος. Ο Πέρκινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε στον πόντο, ο Λόρμπεκ είχε 1/2 βολές και οι γηπεδούχοι είχαν 3.5 δευτερόλεπτα με την μπάλα από ριμπάουντ, στο 1.4 πριν το τέλος ο Πέρκινς δεν είχε ακόμα περάσει το τρίποντο της δικής του πλευράς, αλλά ο Άντερσον έκανε μάλλον τη βλακεία της χρονιάς, κάνοντάς του φάουλ. Δύο βολές και παράταση. Εκεί, η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλύτερη και κέρδισε δίκαια, με διαφορά μάλιστα, αφού σκόραρε χωρίς πρόβλημα!

Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Ρόμα 76-87 (41-37)
Γκρέγκορι 18π. 4ρ., Ιλιέφσκι 14π. 5ασ., Όσμπολτ 15, Σερμαντίνι 10π. 5ρ. 3κ. // Ντζέντοβιτς 20π. 4ρ. 3ασ. 4κλ., Ουάσινγκτον 15π. 3ασ., Ντατόμε 13π. 3ρ., Ντάσιτς 10π. 6ρ.
Η Ρόμα πήρε νίκη γοήτρου και προσπέρασε την Ολίμπια στη βαθμολογία και θα πάρει λογικά την 3η θέση στον όμιλο. Το 27-17 της 2ης περιόδου εξαφανίστηκε στην 3η, που η Ρόμα κέρδισε με 14-28 με έναν καταπληκτικό Ντζέντοβιτς, ενώ το ματς πήγε στο 61-80 πριν αρχίσει η Ολίμπια, υπό την πίεση του κόσμου της να αντιδρά. Προσπάθησε, μείωσε σε 76-82, αλλά το τρίποντο του Τσαρλς Σμιθ τελείωσε και τυπικά το ματς.

Όμιλος G

Σιένα-Εφές Πίλσεν 88-76 (49-47)
Λαβρίνοβιτς 11π. 5ρ., Ράκοβιτς 15π. 3ρ., Ζήσης 8π. 3ρ. 5ασ. (3/5δ. 0/2τρ. 2/4β.), Καουκένας 14π. 3ρ., Μος 11π. 4ρ. 3ασ. // Ρακόσεβιτς 24π. 8κ.φ., Γκόνλυμ 10π. 5ρ., Βούισιτς 10
Πολύ καλύτερη ήταν η Σιένα στο δεύτερο ημίχρονο, ιδίως στην 3η περίοδο, για να πάρει το ματς και την πρόκριση από την Εφές. Έτσι, οι Ιταλοί μπόρεσαν με 3 συνεχόμενες νίκες να αντιστρέψουν πλήρως την κατάσταση στον όμιλο και να πάρουν τη 2η θέση, που τους στέλνει με μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά πάνω στον Ολυμπιακό.

Το πρώτο δεκάλεπτο είδε τις δύο ομάδες να παλεύουν στήθος με στήθος και καμία να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων. Η Σιένα προηγήθηκε με 10-7, αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 25-23 με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με πάνω από 70% εντός παιδιάς. Η Εφές προσπέρασε με τον Μάρεϊ, αλλά όχι για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι έγραψαν το 35-30 και στη συνέχεια το 44-38. Όμως, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, καθώς ο Ρόμπερτς και Ρακόσεβιτς έφεραν το ματς στο 49-47 στο ημίχρονο.

Τίποτα δεν προμήνυε την ολοκληρωτική επικράτηση της Σιένα στην 3η περίοδο, επικράτηση που ήρθε με τη Σιένα να λειτουργεί τέλεια απέναντι στην 3-2 ζώνη της Εφές και στη δική της άμυνα να εγκλωβίζει πλήρως τους φιλοξενούμενους. Το +6 της Σιένα με το ξεκίνημα βρήκε απάντηση από τον Βούισιτς, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τη Σιένα να κλείνει προσωρινά τον Ρακόσεβιτς, η Εφές δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει και το ματς πήγε στο 62-51 με την Εφές να βάζει 5 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά της περιόδου.

Η διαφορά είχε περάσει τους 10 πόντους, η Εφές προσπαθούσε αλλά απέναντι σε τόσο έμπειρη ομάδα και χωρίς πολλές επιθετικές λύσεις δεν μπορούσε και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ως τους 7 πόντους, αλλά σε κανένα σημείο της 4ης περιόδου περισσότερο.

Παρτιζάν-Ρεάλ Μαδρίτης 56-61 (18-33)
Κάτιτς 14π. 8ρ., Βέσελι 15π. 5ρ., Κέτσμαν 11π. 6ρ. // Μίροτιτς 13π. 9ρ. 7κ.φ., Λιουλ 13π. 5ρ., Τόμιτς 21π. 7ρ.
Η Ρεάλ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο από την Παρτιζάν, αρκετά χειρότερη στο δεύτερο, αλλά με την εμπειρία της πήρε τη νίκη που της χάρισε την πρωτιά στον όμιλο. Οι ομάδες συμβάδιζαν ως το 14-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Ρεάλ μετά έτρεξε ένα 0-14 για το 14-31 που φάνηκε να τελειώνει το ματς. Η Παρτιζάν έβαλε όλους κι όλους 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο κι έχανε με 15 στο ημίχρονο, χωρίς να έχει καταφέρει να φτάσει τους 20 πόντους!

Κι όμως, δεν παράτησε τον αγώνα, χρησιμοποίησε τις φωνές των 16.500 οπαδών της για να επιστρέψει και δυσκόλεψε αρκετά τη Ρεάλ στην επανάληψη. Μέχρι το 25ο λεπτό η διαφορά των Μαδριλένων είχε εξαφανιστεί, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 18-1 για το 34-34 στα μισά της 3ης περιόδου, με πολύ καλή άμυνα και τους Κάτιτς, Βέσελι, Κέτσμαν να κάνουν τη διαφορά.

Η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι, με 8 πόντους στο 36-44, αλλά τα… είδε όλα όταν ο Τζιστ με λέι απ έβαλε την ομάδα του μπροστά με 51-48 στο 37ο λεπτό. Μίροτιτς και Τόμις ανέλαβαν να καθαρίσουν την μπουγάδα και το κατάφεραν, αφού πρώτα ο Λιουλ έκανε τάπα σε τρίποντο του Κλόμπουτσαρ στο 56-59 στο τελευταίο λεπτό και ο Βέσελι που πήρε την μπάλα αστόχησε σε δικό του σουτ τριών πόντων.

Όμιλος Η

Ζαλγκίρις Κάουνας-Βαλένθια 74-80 (37-35)
Γιανκούνας 14π. 5ρ., Κόλινς 15, Καλνιέτις 11π. 5ρ., Πότσιους 8π. 5ρ. 3ασ., Κλιμαβίτσιους 7π. 8ρ. 3ασ. // Κουκ 7π. 5ρ. 12ασ., Ρίτσαρντσον 17π. 3ρ., Γιαφτόκας 13π. 5ρ., Ντε Κολό 17π. 3ασ. 4κλ., Μαρτίνεθ 14π. 3ρ.
Τελικά… κέρδισε ο σωστός στο Κάουνας, με τη Βαλένθια να κερδίζει τη Ζαλγκίρις και να κρατά ανέπαφες τις ελπίδες της για πρόκριση, αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται στην έδρα της τη Φενέρ και αν την κερδίσει με 3 πόντους την αποκλείει. Η Ζαλγκίρις απώλεσε τις όποιες θεωρητικές ελπίδες για πρόκριση όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε στην Κωνσταντινούπολή, οπότε μια δική της νίκη θα ήταν απλώς για το γόητρο και θα απέκλειε και τη Βαλένθια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος, παρότι η Βαλένθια έμοιαζε να πατά καλύτερα στα πόδια της, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το 21-27 η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 13-3 για να προηγηθεί με 34-30, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ισπανούς. Μετά το 42-37 η Βαλένθια έτρεξε ένα 0-12 για να προσπεράσει με 42-49 και να πάρει για τα καλά τον έλεγχο του ματς. Κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, ανεβάζοντάς το, μάλιστα, πάνω από τους 10 πόντους στο 57-68 του 35ου λεπτού. Μετά το 63-73 η Ζαλγκίρις έκανε την τελική της αντεπίθεση και μπόρεσε να μπει στο τελευταίο λεπτό με Πότσιους και Καλνιέτις να μειώνουν σε 71-74. Ένα άστοχο τρίποντο του Ντελινινκάιτις κι ένα λάθος στην επαναφορά από τον Πότσιους έκαναν το σκορ 74-79 για τη Βαλένθια με 4/4 βολές και το ματς τελείωσε.