Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Αρχή με νίκες για Αμφιάλη-Περιστέρι-Ιωνικό

Αρχή με νίκες για Αμφιάλη-Περιστέρι-Ιωνικό

Στα ματς των 12-13/03 που άνοιξαν την «Μπασκετούπολη 2011» για το γκρουπ των «1997», ο Γ.Σ. Περιστερίου κέρδισε την Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. με 27-40 ύστερα από ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές. Απ’ την άλλη, η Ένωση Αμφιάλης επικράτησε του Νικηφόρου με 34-24 έχοντας τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τέλος, ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε με το τρομερό 111-22 του Τρίτωνα!

Το Περιστέρι κέρδιζε στην πρώτη περίοδο με 4-8 με τον Χαραλαμπόπουλο να μπαίνει πολύ δυνατά επιθετικά στο ξεκίνημα. Το ματς άλλαξε τελείως μέχρι το ημίχρονο, αφού η Προοδευτική κράτησε στον 1 πόντο το Περιστέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το 14-9 της ανάπαυλας με τον Ιορδάνογλου να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους. Μετά από ένα πολύ καλό και ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο η Προοδευτική ήταν μπροστά με 24-23 και το παιχνίδι φαινόταν ντέρμπι.

Ο Ιορδάνογλου είχε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Σκουδίδα να απαντά με 6 για το Περιστέρι. Όμως, το Περιστέρι είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς και κρατώντας την Προοδευτική στους 3 πόντους, σκόραρε 17 πόντους, τους 8 ο Σκουδίδας και άλλους 6 ο Αξαμπανόπουλος για να κερδίσει με 27-40. Από τους νικητές ο Σκουδίδας είχε 14 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Ιορδάνογλου 15.

Η Αμφιάλη κέρδισε με 34-24 τον Νικηφόρο, με τον Κοντραφούρη να σκοράρει 11 πόντους και τον Πέππα να είναι πρώτος σκόρερ με 12 για τους νικητές. Από τον Νικηφόρο ο Χρονόπουλος είχε 10 πόντους. Το ματς ήταν 12-7 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κοντραφούρα να έχει 4 πόντους. Η διαφορά ανέβηκε ως το ημίχρονο (20-13), ενώ ο Πέππας είχε 10 πόντους ως το 25ο λεπτό για να δώσει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και παρά τις προσπάθειες του Νικηφόρου στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να πέσει, με την Αμφιάλη να κερδίζει με 34-24.

Στο πιο θεαματικό αποτέλεσμα της πρώτης ημέρας, ο Ιωνικός Νικαίας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Τρίτωνα, τον οποίο και κέρδισε με 89 πόντους διαφορά, 111-22. Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και ο Ιωνικός προηγήθηκε με 25-2, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 53-7. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, για να πάει στους 72 πόντους στο 30ο λεπτό στο δρόμο για το τελικό 111-22.

Από τους νικητές σκόραραν και οι 12 που έπαιξαν, με 5 εξ αυτών να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, τον Μπένη να είναι πρώτος σκόρερ με 24, τον Σωτηράκη να ακολουθεί με 16 και τον Στεργίου να ακολουθεί με 12. Καγιαμανίδης και Δανιάς Μ. είχαν από 10 πόντους. Για τον Τρίτωνα ο Πίζγας είχε 6 πόντους και κανείς δεν σκόραρε περισσότερους, ενώ 3 παίκτες σκόραραν από 4.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

Τρίτων – Ιωνικός Νικαίας 22-111
(2-25, 7-53, 13-85, 22-111)

Τρίτων (Θεοδωρόπουλος): Χούσος Γ. 2, Στιβακτάς Μ. 4, Μπαρτσώκας Ι., Χριστοφορίδης Ι., Τζουλιάνο Λ., Σταθάκης Π., Πυθαρόπουλος Κ. 4, Μανίκας Ν. 2, Πίζγας Θ. 6, Λύτρας Π., Τσουμπρής Ι., Γρίβας Χ. 4.

Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Καγιαμανίδης Ν. 10, Σωτηράκης Κ. 16, Δανιάς Μ. 10, Αργυρόπουλος Μ. 8, Δανιάς Β. 4, Στεργίου Μ. 12, Παπαγεωργίου Γ. 7, Τσαπάρας Ρ. 2, Μαντούβαλος Δ. 4, Παπαδάκης Γ. 6, Μπένης Α. 24, Παρασκευόπουλος Β. 8.

Ένωση Αμφιάλης – Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος 34-24
(12-7, 20-13, 29-18, 34-24)

Ένωση Αμφιάλης (Λαρόζας): Χαλκιαδάκης 1, Ανταραχάς, Μουρκάκος, Χιολός 4, Παπαντζίκος, Κοντραφούρης 11, Μπεχράκης Στ. 2, Πέππας 12, Βιδάλης Στ. 2, Διανέλλος, Βαρσαμούλης 2, Κουτουλάκος.

Νικηφόρος (Γράψας): Αυγερινός 2, Χαρτουλάρης 2, Αλεξόπουλος, Ταμπουρατζής 4, Μιχαηλίδης, Λάμπρου 2, Κουφοκώστας 4, Χρονόπουλος 10.

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. – Γ.Σ. Περιστερίου 27-40
(4-8, 14-9, 24-23, 27-40)

Προοδευτική (Κλαδούχου Ντ.): Χάλας Μ., Μπουλής Γ. 1, Κριτσωτάκης Π., Καπλάνης Κ. 4, Χατζόπουλος Η. 1, Ντακοβάνος Γ., Συρίγος Η. 4, Ιορδάνογλου Ε. 15, Κουμούρογλου Κ. 2, Λουτάρης Ν., Ιζάρης Γ., Μακαρατζάς Μ.

Περιστέρι (Γλυκός): Τζαμκουράνης Ν. 1, Χαραλαμπόπουλος Χ. 6, Φωτόπουλος Ν. 2, Μπελεσιώτης Κ. 1, Τζίβας Μ., Αξαμπανόπουλος Ζ. 7, Ξυπνητός Χ. 5, Παλατίνης Ι. 2, Πάρδας Μ., Σκουδίδας Δ. 14, Γαλάνης Δ. 2, Σαραντόπουλος Χ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …