Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Μεγάλες νίκες για Προοδευτική, Ιωνικό!

Μεγάλες νίκες για Προοδευτική, Ιωνικό!

Η Προοδευτική δεν δυσκολεύτηκε καθόλου εναντίον του Τρίτωνα, τον οποίο και κέρδισε με το εκκωφαντικό 105-13 στην 5η αγωνιστική της Μπασκετούπολης στις ηλικίες 1997. Ο Ιωνικός Νικαίας κέρδισε κι αυτός πολύ εύκολα την Ένωση Αμφιάλης με 57-30. Ο αγώνας Περιστέρι-Νικηφόρος δεν έγινε.

Η Προοδευτική μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με τον Τρίτωνα και προηγήθηκε με 24-2 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Χατζόβουλο να σκοράρει 13 πόντους. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το σκορ στο ημίχρονο να πηγαίνει στο 44-9, τον Χριστοφορίδη να πετυχαίνει 4 πόντους για τον Τρίτωνα, ενώ απ’ την άλλη ο Ιορδάνογλου έβαλε 18 συνεχόμενους πόντους ως το 42 της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η Προοδευτική δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και η διαφορά πήγε στους 59 πόντους, 72-13 στο 30ο λεπτό με τον Αθανασόπουλο να βάζει 12 πόντους για την Προοδευτική. Ο Τρίτων ήταν απογοητευμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Προοδευτική κυνηγούσε την κατοστάρα, συνέχισε να παίζει και πολύ καλή άμυνα, κράτησε τον αντίπαλό της στο μηδέν, για να φτάσουμε στο τελικό 105-13 και τους 92 πόντους διαφορά, με 6 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Από τους νικητές ο Ιορδάνογλου είχε 29 πόντους, ο Χατζόβουλος 17, ο Αθανασόπουλος 12, ο Ντακοβάνος και ο Λαουτάρης από 8, ο Μακαρατζής 6 και οι Καπλάνης, Μπουλής και Χάλας από 4. Για τον Τρίτωνα ο Χριστοφορίδης είχε 4 πόντους.

Εύκολα έφτασε στη νίκη και ο Ιωνικός απέναντι στην Αμφιάλη αφού, μετά από ένα σχετικά κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, πάτησε το πόδι στο γκάζι. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-9 για τον Ιωνικό, με τον Μπένη και τον Παπαγεωργίου να βάζουν από 7 πόντους. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τον Ιωνικό, που πήγε στο 42-14 ως το ημίχρονο, σκοράροντας 26 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παρασκευόπουλο και τον Δανιά Μ. να βάζουν από 8 πόντους.

Το ματς είχε κριθεί, αλλά η Αμφιάλη δεν το παράτησε τελείως, μπόρεσε και μείωσε σχετικά στην 3η περίοδο (48-26) με τον Παπατζίκο και τον Πέππα να σκοράρουν από 6 πόντους. Το διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερη όρεξη (9-4 το επιμέρους) και το ματς να λήγει με 57-30.

Από τους νικητές ο Δανιάς Μ. είχε 12 πόντους, ο Παρασκευόπουλος 10, ο Παπαγεωργίου 9, ο Μπένης 7, ο Δανιάς Ε. 5 και οι Σκαφτούρος, Σωτηράκης, Μαντούβαλος και Στεργίου από 4. Από την Ένωση Αμφιάλης ο Πέππας είχε 12 πόντους, ο Παπατζίκος 11 και ο Κοντραφούρης 5.

Αναλυτικά οι πρωταγωνιστές και τα αποτελέσματα:

ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – Ένωση Αμφιάλης 57-30
(16-9, 42-14, 48-26, 57-30)

Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Σκαφτούρος Δ. 4, Δανιάς Μ. 12, Σωτηράκης Κ. 4, Μαντούβαλος Δ. 4, Στεργίου Μ. 4, Παπαγεωργίου Γ. 9, Τσαπάρας Ρ., Δανιάς Ε. 5, Παρασκευόπουλος Β. 10, Μπένης Α. 7.

Ένωση Αμφιάλης (Τυρασκης): Ανταραχάς Μ., Χαλκιαδάκης Ν., Κοντραφούρης Γ. 5, Εγγλέζος, Παπατζίκος Ν. 11, Πέππας Ν. 12, Κουτσουβέρης Θ., Βιδάλης Στ., Κουτουλάκος, Μπεχράκης Στ. 2, Δημόπουλος Ι., Τζανός Κ.

ΑΟ Τρίτων – Προοδευτική Νεολαία 13-105
(2-24, 9-44, 13-72, 13-105)

Τρίτων (Πλατανας): Χούσος Γ. 2, Στιβακτάς Μ., Μπαρτζώκας Ι. 2, Χριστοφορίδης Ι. 4, Λάζε Τζ. 1, Λύτρας Π. 2, Κορδάς Β. 2, Σταθάκης Π., Πίζγας Θ., Ντέτσικας Χ., Σελεμενάκης Δ., Γρίβας Χ.

Προοδευτική Νεολαία (Κλαδούχου): Χάλας Μ. 4, Μπουλής Γ. 4, Ισάρης Γ. 2, Καπλάνης Κ. 4, Χατζόβουλος Η. 17, Ντακοβάνος Γ. 8, Συρίγος Η. 11, Ιορδάνογλου Ε. 29, Κουμούρογλου Κ., Λαουτάρης Ν. 8, Αθανασόπουλος Α. 12, Μακαρατζής Μ. 6.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …